'Het is niet goed genoeg voor traag opererende medekoploper goals Uruguayaan Gaston Pereiro beslist duel met twee Dick Advocaat aan de telefoon SPORT 9 Ajax staat nog altijd bo venaan in de eredivi sie, maar de zwaar verdiende nederlaag tegen PSV (1-2), is een pijnlijke bevestiging van eerder falen dit prille seizoen. Steeds als de te genstand serieuze vormen aan neemt, geeft Ajax niet thuis. Eerst alleen in Europa, nu dus ook in de competitie. Ontluisterend was de on macht van Ajax tegen de rege rend landskampioen. Dat de Amsterdammers überhaupt nog lang op een puntje moch ten hopen, was al een klein wonder. De uiteindelijke neder laag was dik verdiend. In de ei gen Arena gepijnigd door PSV dat niet afwachtte, maar over blufte. Mentaal gesteund door de snelle rentree van Andrés Guardado waren de Brabanders weer eens de baas in de Arena. Zoals dat in het verleden al zo vaak het geval was. Maar nu ook nog eens met veel meer bal bezit. Juist de statistiek waar men in Amsterdam doorgaans zo prat op gaat. Trainer Frank de Boer sprak over een incident, en een off day. Nee, structureel is het vol gens hem niet dat Ajax juist in de topwedstrijden niet thuis geeft. Vraag is of die conclusie wel klopt. Feit is dat Ajax dit seizoen nog geen wedstrijd won als de tegenstand bovenge middeld was. Of het nu het tweeluik was tegen Rapid Wien, de wedstrijd tegen Cel tic of afgelopen donderdag in Molde; winnen lukt maar niet. Viktor Fischer, gisteren onge lukkig als gelegenheidspits, maar daarna beter op de vleu gel, was duidelijk. „Het is voor lopig niet goed genoeg." Joel Veltman: „We weten inmiddels dat elke fout tegen goede tegen standers direct wordt afgestraft. Dit was weer zo'n testmoment. En we zijn weer niet geslaagd." ve dribbelaar Pereiro toen bleek dat Lestienne door plotse droeve privé-omstandigheden niet kon spelen. Hij had ook kunnen den ken: Geen Lestienne en al geen De Jong plus een onzekere factor in Guardado, laat ik maar kiezen voor een extra middenvelder (Ma- her of Schaars). En voor het dichtspijkeren van ons eigen doel. In dat geval was Pereiro voor het grote publiek vandaag nog steeds die onbekende landgenoot van Luis Suarez geweest. Maar bij PSV weken ze niet af van het aanvanke lijke plan dat Ajax pijn kon wor den gedaan over de vleugels. Ge lukkig maar. De kampioen had de topper nu van begin tot eind in zijn greep. Pereiro scoorde al na zeven minu ten. Een andere dribbelaar, Amin Younes, maakte (met hulp van ar biter Nijhuis die liet doorspelen na een overtreding van Veltman) snel gelijk. PSV had voor rust al kansen om de score uit te breiden, na rust raakte Ajax uit een schot van Fischer de paal. Pereiro scoor de wel en bezorgde PSV zo een te rechte en welkome zege. moeten verschijnen. Nu het voort durende gepuzzel en geschuif in de basisopstelling eindelijk ach ter de rug lijkt, mag van dit Feye- noord worden verwacht dat hek kensluiter De Graafschap een flin ke draai om de oren krijgt. Maar de ontmoeting met de be scheiden ploeg van Jan Vreman gaf aan dat Feyenoord nog flinke stappen zal moeten zetten. Oké, de drie punten waren voor de Rotterdammers. Maar het voetbal deed in Doetinchem bijna pijn aan de ogen. „De eerste helft was zelfs Feyenoord-onwaardig," vond ook Giovanni van Bronck- horst. De jonge coach repte na af loop vooral over een gebrek aan tempo, scherpte en strijd. Uiter aard was op al die facetten vol doende aan te merken. Maar wat veel gevoeliger moet zijn voor de technische staf van de Rotterdam mers was het feit dat De Graaf schap eenvoudig de kans kreeg om er een vechtwedstrijd van te maken. Feyenoord leek in balbe zit vaak maar iets te doen, net als in Kerkrade tegen Roda JC bleek de ploeg niet in staat om de snel le balcirculatie te hanteren waar door de vrije man kon worden ge vonden. Het gaf De Graafschap al le gelegenheid om fel de duels aan te gaan, iets waar ze ook nog eens veel meer kaas van gegeten hebben dan de Rotterdammers. De 1-0 van Erik Quekel was het directe resultaat van het feit dat centrumverdediger Jan-Arie van der Heijden weliswaar een uitstekende voetballer is, maar te gelijkertijd verdedigend zeer kwetsbaar. Natuurlijk was de tweede helft van Feyenoord giste ren beter dan de eerste rondgang, maar hoe kon het ook anders na die zwakke eerste 45 minuten? Dat heeft uiteraard ook met de brede selectie te maken. Dit keer 'Zo'n De Graafschap uit, dat moet je ervaren. Ze gaan de strijd aan' was de invalbeurt van Tonny Vil- hena doorslaggevend. De manier waarop hij doelpuntenmaker Elia vrijspeelde oogstte terecht ap plaus. De conclusie van Feyenoord dit seizoen op vreemde bodem? De uitwedstrijd tegen PSV ging terecht verloren en de duels met Cambuur, Roda JC en De Graaf schap bleken stuk voor stuk wor stelingen. De club wijst echter fijntjes op de ranglijst. Feyenoord is inmiddels medekoploper. „Zo'n De Graafschap uit, dat moet je ervaren", legde match winnaar Elia uit. „Ze gaan de strijd aan. Hier gaan clubs verlie zen hoor. En wij bogen toch een achterstand om. Ik heb alle ver trouwen in de toekomst." COLUMN Hugo Borst Als ik een kut had ge had, was ik van NEC-spits Christian Santos kleddernat ge weest. Niet omdat het een zeer knappe man is, maar van wege zijn geile omhaal tegen ADO. Zaterdagavond besloot ik dan ook om dit stukje over zijn opwindende omhaal te gaan schrijven, wat er verder ook zou gebeuren. Omhalen. Niet alleen Van Basten en Zlatan (YouTube nog even) de den het grandioos, ook mindere goden. Die van mij was tegen Vlaardingen 6. Het was van bui ten het strafschopgebied, het re gende en dit keer stond mijn va der niet langs de lijn. Ik was een jaar of 21 en geïnspireerd door der König des Fallrückziehers Klaus Fi scher. Ja, de Duitsers hebben er een heerlijk woord voor. Fallrückzieher. (Zoek op YouTube even op: Klaus Fischer, West- Duitsland-Zwitserland, 1977.) Venezolaan Christian Santos blijkt vloeiend Duits te spreken, maar het woord Fallrückzieher hoorde ik hem jammer genoeg niet uitspreken. Omhalen. Niet alleen Van Basten en Zlatan deden het grandioos, ook mindere goden Ik wilde zijn omhaal gedetail leerd beschrijven, maar er is iets tussen gekomen. Zondagmiddag tijdens Langs de Lijn belde Dick Advocaat. Opnemen ging niet, ik las net de hockeyuitslagen voor. Ik voelde nattigheid, andere nat tigheid. Ik had namelijk net iets over Dick gezegd op de radio. Sa mengevat kwam mijn betoog er op neer dat hij in verleden heel wat afkoopsommen had gehad. Ik belde Dick terug tijdens het nieuws. Dick zei dat hij alleen bij SW was ontslagen en geld mee had gehad. Daarna had hij altijd contracten uitgediend of was hij zelf opgestapt, zoals nu bij Sunder land. In geval van opstappen was er nooit sprake geweest van af koopsommen. Waarvan akte. We hadden het nog over ADO, Sparta en mijn moeder. We hin gen op met de belofte gauw te gaan koffiedrinken. Ik vergat hem te vragen naar de omhaal van Christian Santos en of ie zelf wei eens had gescoord uit een om haal. Uren later stuurde ik hem een sms. Hij antwoordde vrijwel meteen. 'Een omhaal? Nee, zover kwam ik niet! Dick.' MAANDAG 5 OKTOBER 2015 Gaston Pereiro (rechts) duelleert met Ajax-verdediger Kenny Tete. De aanvaller uit Uruguay was gisteren de vervanger van Maxime Lestienne en bezorgde PSV met twee doelpun ten meteen de overwinning op Ajax. foto Olaf Kraak/ANP DE GRAAFSCHAP 1 FEYENOORD 2 Eljero Elia

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 37