El Mouaziz vier tellen onder parkoersrecord Van Reijen is eerste vrouw onder drie uur Kaap van Na drie vierde plaatsen wordt Harmes nu derde 2 SPORT Middelburgse atleet komt zwalkend de Langstraat in en strandt op vijftig meter van de eindstreep. Met hulp van anderen voltooit hij de Kustmarathon. KNAU-reglement slechts leidraad De race werd aanvankelijk kleur gegeven door Mohamed Oumaa- rir, ook een atleet uit Marokko. Hij kreeg pas woensdag een visum voor vijf dagen en arriveerde vrij dag op Schiphol. Hij had nog nooit in Europa een wedstrijd gelopen en nog nooit aan een marathon meegedaan. De Afrikaan kwam naar Zeeland op voorspraak van Neals Strik, een atleet uit Baarn. Oumaarir ging er na drie kilo meter alleen vandoor en liep ver volgens zo'n 22 kilometer solo aan de leiding. Pas na 1.20 uur kwam El Mouaziz langszij. Samen trok ken ze, vér voor op de concurren tie, over het strand en door het na tuurgebied De Manteling. Na Domburg, zo'n tien kilometer voor de aankomst, versnelde El Mouaziz en was zijn landgenoot gezien. In Zoutelande was het ver schil uiteindelijk 1.50. Achter de twee Marokkanen vochten de Zeeuwen voor de der de plaats. Erwin Harmes had de beste papieren. De Middelburger bleef tegen zijn gewoonte in rus tig en hield zijn verlies beperkt. Ondanks zijn inzinking in de laat ste honderden meters finishte hij toch zes minuten sneller dan ooit. Zijn eindtijd was 2.37.44. Huub van Noorden uit 's-Heer Abtskerke werd vierde. Waar Har mes totaal uitgeput was, liet hij nog meerdere radslagen zien in de Langstraat, zoals inmiddels gebrui kelijk. Remy Vasseur uit Vlissin- gen en zijn stadsgenoot Tim Pleij- te werden zesde en tiende. Aanvankelijk had Van Reijen (31) angst voor de Kustmarathon. Ze had wel ervaring met het lopen van wedstrijden over 42,195 kilo meter, maar voelde zich aan de Zeeuwse kust haast een debutant. Want de Kustmarathon is door de stukken strand en de trappen niet te vergelijken met asfaltraces. Zaterdag liet ze echter zien ook zulke wedstrijden goed te kun nen verteren. De Noord-Hollandse had veel aan Rik Wolswinkel, de winnaar van de Kustmarathon in 2011. Hij was één van de mannen die haar lange tijd uit de wind hielden. Uiteindelijk maakte ze het zelf knap af. „Onderweg heb ik veel op mijn horloge gekeken", zei ze. „Steeds wist ik: een record zit er nog in. Ik vind dit echt heel gaaf." Achter haar werd Agnes Schip per, de winnares van 2014, twee de. De Utrechtse kon daarmee pri ma leven. „Als Miriam niets ver keerd deed, zou zij winnen. Zo simpel was dat. Ik kan niet anders dan tevreden zijn met mijn pres tatie. Met mijn tijd (3.03.00) ben ik namelijk vier minuten sneller dan vorig jaar." Liselotte Andriese uit Zoeter- woude werd derde. De beste Zeeuwse was de Yersekse Moni que Verschuure op de vijfde plaats. Wat uitdro ging en een mine- ralente kort met een atleet kunnen doen, wordt zaterdagmid dag pijnlijk zichtbaar bij de Kust marathon. Erwin Harmes heeft te weinig vocht binnen gekregen en komt zwalkend de Langstraat in. De Middelburgse atleet, die op weg is als derde te eindigen, gaat steeds langzamer lopen en is zijn coördinatie volledig kwijt. Vijftig meter voor de finishlijn zakt hij door zijn benen, tegen een hek aan. Tweemaal probeert hij zijn weg te vervolgen, maar het gaat echt niet meer. Mensen schrikken en twee schieten hem meteen te hulp. Zij ondersteunen Harmes. Al snel neemt Lein Lievense het van één van hen over. Normaliter moet ie dereen op eigen kracht de 42,195 kilometer afleggen, maar de orga nisator kan het niet over zijn hart verkrijgen om hem aan zijn lot over te laten. Doordat juist hij as sisteert, wordt duidelijk dat een diskwalificatie niet aan de orde zal zijn. In de Kustmarathon, al dertien jaar een wedstrijd waar bij het er gemoedelijk aan toe gaat, gelden nu eenmaal andere wetten. Vastgehouden door André Stroo en Lein Lievense haalt Er win Harmes, die lijkbleek ziet en van de situatie weinig meekrijgt, de fmishbult. Op de berg zand ploft hij neer en lijkt hij even bui ten westen te raken. Medici snel len toe, geven hem water en koe len zijn voorhoofd. Minutenlang hapt hij naar adem, totdat hij per brancard naar een EHBO-tent wordt vervoerd. Men roept een ambulance op, die snel daarna met zwaailichten arriveert. Maar de wagen vertrekt ook weer, zon der Harmes. Liefst veertig minuten blijft de atleet binnen. De artsen lap pen hem op met een infuus. Vlak voordat de prijsuitreiking begint, komt hij in een rolstoel naar bui ten. Als een held wordt hij langs de andere atleten gereden, een be geleider volgt hem en houdt het infuuszakje omhoog. De Middel burger ziet er nog altijd niet flo rissant uit, maar probeert zo monter mogelijk over te komen. Met graagte neemt hij de vele schouderklopjes in ontvangst. 'Drie keer ben ik vierde geworden, nu eindelijk een keer derde. En beste Zeeuw' „Ik heb vijf gelletjes genomen en ik heb ook gedronken", zegt Harmes, terwijl een arts zijn pols slag in de gaten houdt. „Maar ja, zal je zien dat dat op zo'n warme dag toch net niet genoeg is." De 32-jarige Middelburger wil meteen de idee wegnemen dat hij dom is geweest. In het verle den sloeg hij regelmatig adviezen De Kustmarathon is geen offi ciële wedstrijd van de atletiek- bond KNAU. Het wedstrijdregle ment van de bond wordt wel als leidraad gebruikt, maar er kan van afgeweken worden. Wim Schot, de wedstrijdleider, oor deelde dan ook na de finish van Erwin Harmes dat hij niet op on geoorloofde wijze was geholpen. in de wind. Als mensen hem meegaven niet te vlug te starten in een wegwedstrijd, deed hij het toch. Als mensen zeiden dat hij goed op zijn gezondheid moest letten, gaf hij ook wel eens niet thuis. „Maar deze keer heb ik ver standig gelopen. Ze hadden te gen me gezegd: ga niet meteen met die snelle Marokkanen mee, maar loop in je eigen tempo. Dat heb ik gedaan. Over het strand liep ik heel gecontroleerd en later ook nog door De Manteling. Ik voelde me ook echt goed, tot vlak voor Zoutelande. Op de trap naar boven merkte ik dat het opeens veel moeilijker ging. Het werd zwart voor mijn ogen. Van het laatste stuk tot aan de finish weet ik eigenlijk niks meer." De arts die naast hem staat, roept: „Hoe lang gaat het nog du ren voordat die huldiging begint? Hij moet echt weer zo snel moge lijk gaan liggen." Het wachten is op de ceremo nie van de nummers één, twee en drie bij de vrouwen. Als die af gelopen is, wordt het podium van de glooiing afgehaald en in het fmishgebied gezet. Zo kan Harmes er ook bij zijn. Voorzichtig klimt de atleet op het laagste treetje. Hij staat een beetje wiebelig. Een begeleider houdt Harmes vast, zodat-ie kan ingrijpen als de Middelburger van zijn stokkie zou gaan. De at leet lacht wel als hij de medaille omgehangen krijgt, maar jofel voelt hij zich nog niet. Terug in de rolstoel krijgt Harmes van de arts nog wat ad viezen mee voor thuis. Hij knikt en baant zich vervolgens met een begeleider een weg door de massa gefinishte atleten. Hij wil nog wel even meegeven dat hij 'ontzettend trots' is. „Drie keer ben ik vierde geworden, nu ein delijk een keer derde. En beste Zeeuw." Het lijkt haast of-ie al weer vergeten is hoe dat gebeurde. eder jaar wagen zo'n twee duizend hardlopers zich weer aan de Kustmarathon. Voordat ze deze 42,195 kilo meter lange wedstrijd tot een goed eind brengen, moeten ze eerst lastige strandstroken en de gevreesde trappensecties trotse ren. Daarnaast kan de wind een boosdoener zijn, maar ditmaal wa ren de weergoden de deelnemers goed gezind. Toch verliep de marathon niet voor iedereen vlekkeloos. Voor Karin van Ballekom uit Schijndel was finishen allerminst vanzelf sprekend. Na dertig kilometer dacht ze aan opgeven. „Ik had het vooral op het strand lastig, maar door Roeland van Vliet ZOUTELANDE Onder ideale omstan digheden - het was wildstil, de zon scheen en het was laag water - liep Hamid El Mouaziz zaterdag een par koersrecord. De in Brussel woonach tige Marokkaan finishte in 2.29.52 uur. De man die in 2014 ook al won, dook ternauwernood onder de tijd van Hicham El Barouki uit 2012 (2.29.56). Hij had zelf niet door dat hij zich moest haasten. door Roeland van Vliet ZOUTELANDE. De wedstrijd was wel zwaar, vond Miriam van Reijen. Maar alles was volgens plan ge gaan. Het gevolg was dat de Am sterdamse een dik parkoersrecord liep: 2.55.31 uur. Niet eerder finish te een vrouw binnen de drie uur. Harmes stort in door Roeland van Vliet Erwin Harmes 1 A-' --■t door Job de Feijter Op het strand kunnen de deelnemers op hard zand lopen. Toch zien de meesten af op weg naar Zoutelande. foto Ruben Oreel Hamid Hamid El Mouaziz neemt de leiding na 25 kilometer over. foto Ruben Oreel UT7?/V/O

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 30