41% TO0S V Hightech zorg helpt patiënt Spaanse prijs voor film Jeannice Adriaanssens Wij Europeanen 2 NIEUWS 4g> De Stelling Reageer op pzc.nl Marathonlopers moeten op eigen kracht de finish halen. Uw Mening ONEENS 1 paul kusters maandag Ernst Jan Rozendaal Ik zie hem nog staan op mijn trouwdag, broek tot boven de enkels opgestroopt, ouderwetse pet schuin op zijn hoofd, als een van Nes- cio's titaantjes, terwijl hij met ons beider beste kameraad een sketch opvoerde, gebaseerd op die bekende zin: 'Jongens waren we - maar aardige jongens', over de so lidariteit tussen vrienden. De herinnering kwam afgelopen vrijdag bij me op. Opnieuw luis terde ik naar een voordracht van Wim de Wagt, dit keer solo, de broekspijpen gewoon tot op de Als dit boek toch eens op het nachtkastje zou liggen van Jan Roos van GeenPeil schoenen en zonder pet, maar even bevlogen. Opnieuw ging het over het belang van solidariteit, dit keer niet tussen oude vrien den, maar tussen de inwoners van Europa. In de Amsterdamse boekhandel Scheltema presenteerde hij zijn boek Wij Europeanen. Daarin be schrijft hij, in een mix van ge schiedschrijving, reisj ournalistiek en literaire verbeelding, hoe in september 1929 het initiatief op de klippen liep om met 27 landen een verenigd Europa te stichten. In het boek zitten tal van parallel len met het heden. De mooiste is misschien wel de handtekenin genactie voor ontwapening die Robert Peereboom, hoofdredac teur van het Haarlems Dagblad, in 1931 begon. Hij haalde er om precies te zijn 2.438.908 op, in een tijd dat Nederland ongeveer vie renhalf miljoen inwoners van 18 jaar en ouder telde. Daar steken de 450.000 stemmen die GeenPeil digitaal verzamelde voor een refe rendum over een associatiever drag met Oekraïne - een verkapte aanklacht tegen de Europese Unie - schraal bij af. Wie Wij Europeanen leest beseft dat het grootste onheil dat Europa ooit is overkomen afgewend had kunnen worden als landen toen de handen ineen hadden gesla gen. Wat toen gold, geldt nu ook. Solidariteit is de sleutel. Als dit boek toch eens op het nachtkastje zou liggen van Jan Roos van Geen- Peil en al die xenofobe PW'ers die zonder blikken of blozen be weren dat de grenzen dicht moe ten. Ik ben voor een vierdaagse werkweek. toosenhenk.nl G STEEbS MEER NE&ERLANbERS HEBBEN EEN VUURWAPEN <L 2 M laatste woorben; heb je eem vuurtje Gewonden bij ongeval op A58 Bij een aanrijding zater dag tussen twee auto's op de A58 naar Vlissingen, bij de afslag Goes, zijn drie mensen gewond geraakt. Dat gebeurde net voor de file die op de A58 stond vanwege werkzaamheden en de Kustmarathon. Het eerste ongeval gebeur de om 13.19 uur. Tien mi nuten later deed zich een tweede ongeval voor, tus sen twee andere auto's. Daarbij was alleen sprake van materiële schade. Op het stuk weg waarop de vier auto's botsten ont stond een chaotische situa tie omdat het niet moge lijk was langs het ongeluk verder te rijden. De her en der stilstaande auto's wek ten aanvankelijk de in druk dat er meer auto's be trokken waren bij de bot sing. Net na het ongeval ver smalde de weg zich tot één rijbaan vanwege werk zaamheden op de A58. Daar begon een file die zich bijna tot Vlissingen uitstrekte. Achter het on geluk stropte het verkeer voor de Kustmarathon zich op, waardoor ook tus sen Bergen op Zoom en Goes een file ontstond. Brand verwoest landbouwschuur Bij een brand op een boer derij aan de Terneuzense- straat bij Zaamslag is gis terochtend een schuur vol ledig uitgebrand. Het gaat om een boerderij bij de ro tonde aan de westelijke en tree van het dorp. De mel ding kwam net voor zes uur. In de schuur stonden machines, er zaten geen dieren in. Ook kwam er geen asbest vrij. Na een uur was de brandweer het vuur meester. Coniferenhaag afgebrand In de Dauwendaelsestraat in Middelburg is in de nacht van zaterdag op zon dag een coniferenhaag af gebrand. De brandweer vermoedt brandstichting. De haag was 9 meter breed. Voorbijgangers sloe gen rond 03.56 uur alarm. Fransen met drugs opgepakt Twee mannen uit Frank rijk zijn zaterdag rond 21.15 uur op de Oude Rijks weg in Kruiningen aange houden omdat er drugs en een grote hoeveelheid con tant geld in hun auto was gevonden. Het weifelende rijgedrag van de bestuur der trok de aandacht van surveillerende agenten, De verdachten werden voor onderzoek overge bracht naar Torentijd in Middelburg. Minister Edith Schippers (Volks gezondheid, VVD) stelt bijna 130 miljoen euro beschikbaar; be drijfsleven, instellingen en fond sen leggen 347 miljoen euro bij. De betrokken partijen tekenen vandaag een overeenkomst. De samenwerking moet de ontwikkeling van complexe uit vindingen stimuleren, zoals het kweken en printen van organen of het vroegtijdig opsporen van ziektes via nanotechnologie. De blik wordt ook gericht op een voudigere ontwikkelingen zoals betere gezondheids-apps of ande re methoden waarmee patiënten vanuit huis hun gezondheid in de gaten kunnen houden. „De sector staat symbool voor het beste wat Nederland te bie den heeft: slimme innovaties die zorg beter maken en betaalbaar houden. En het kan forse banen groei opleveren", aldus Schip pers. De minister wil dat bij de 'nieuwe' zorg eerst wordt beke ken wat individuele patiënten nodig hebben en niet wat de zorg of de medische technologie aanbiedt. Alleen zo kunnen vol gens haar vernieuwingen echt kostenbesparend worden. Een voorbeeld uit het buiten land hoe technische ontwikkelin gen zieken kunnen helpen: Goog le ontwikkelt een contactlens die de bloedsuikerspiegel meet. Bij een verkeerd suikerniveau gaat een in de lens ingebouwd led-lampje branden, zodat diabe tespatiënten weten dat zij insuli ne moeten inspuiten. Nederlandse bedrijven als DSM zijn bezig met het ontwik kelen van medische toepassingen die tegelijkertijd kostenvoordeel opleveren. Zo ontwikkelt het con cern implantaten die oplossen in het lichaam, zodat er later niet nog een operatie hoeft te volgen om platen en schroeven te verwij deren. Dat moet de burger terug zien in een lagere zorgpremie. Bij de investeringen is speciale aandacht voor 'geneeskunde op maat': behandelingen voor kan ker en zeldzame ziekten waar me dicatie per patiënt wordt afge stemd. Volgens experts valt daar nog veel te winnen. De partijen zullen hun blik ook op het buitenland richten. Daarbij gaat het om het uitbrei den van al bestaande relaties (zo als met China en India), maar ook om het openbreken van nieuwe markten in het Mid den-Oosten en Oost-Afrika. Springtij is bezig aan een zege tocht langs internationale film festivals. Er waren al prijzen in de Verenigde Staten, Italië en eer der ook al in Spanje op het festi val voor de korte film. Vorige maand kreeg Adriaanssens ook de juryprijs tijdens Film by the Sea in Vlissingen. Ze is blij met alle waardering. „In Vlissingen en nu in Guadalajara is aan de prijs een geldbedrag verbonden. Dat kan ik nu goed gebruiken om acteurs in te huren voor mijn volgende film." Springtij is een film van een half uur over een jonge man en een oudere vrouw die elkaar tref fen en samen de dag doorbren gen. De film was al op 22 buiten landse festivals te zien, maar gek genoeg in Nederland - op Vlissin gen na - nog niet. Adriaanssens: „Op het filmfestival van Utrecht kon de film niet draaien, omdat we subsidie vanuit Vlaanderen hebben gekregen. Tja..." Springtij is de komende tijd nog te zien tij dens festivals in het Spaanse Bil bao, en in India. Adriaansens zou dit weekend eigenlijk in Oostburg zijn voor de Zeeuws-Vlaamse première van haar nieuwe film over kun stenaar Johnny Beerens, 'Van wa ter de druppels'. Maar vanwege de prijs in Guadalajara moest ze langer in Spanje blijven. „Jam mer; ik had graag gezien hoe de mensen in Zeeuws-Vlaanderen reageren op de film." 541 reacties IK ÖACHT ÖAT ie EEM MIEUWE AAMSTEKER HA&, 1/T-. "TOOS SN1 NL GOES ZAAMSLAG MIDDELBURG KRUININGEN door Edwin van der Aa DEN HAAG. De ontwikkeling van nieuwe medisch-technologische uitvindingen krijgt een flinke im puls. De komende twee jaar wordt er een half miljard euro in gestoken. Met een geavanceerde 3D-printer, ontworpen om te werken met leven de cellen, willen onderzoekers van VUmc kraakbeenimplantaten printen. Op de foto wordt een oor geprint, foto Sander Koning/ANP door Peter van den Assem GUADALAJARA. De korte film Springtij van de Zeeuws-Vlaamse regisseur Jeannice Adriaanssens is opnieuw in de prijzen gevallen. Af gelopen weekend mocht zij de tweede prijs in ontvangst nemen op het festival in de Spaanse stad Guadalajara.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 2