'Stroperij op water loopt spuigaten uit' D66 wil eigen advocaat voor kind bij scheiding Torentijd in beeld voor vergunninghouders Zang Zeeuwse groepsaccommodaties 12 ZEELAND Voor veel gezinnen is het een traditie waar ze het hele jaar door naar uitkijken: het familieweekeind. Hij stelt dat deze stropers hun gang kunnen gaan omdat de Poli tie te Water is opgeheven. „En daarvoor is niets in de plaats geko men." Door gebrek aan capaciteit op het water is handhaving nau welijks waar te maken, schrijven Verhulst en zijn Middelburgse col lega Harald Bergmann in een brief aan minister Ard van der Steur van Veiligheid en Justitie. Volgens de burgemeester van Goes weten de stropers dat ze als het ware vrij spel hebben door het opheffen van de Politie te Water. Vorige week werd bekend dat de beide burgemeesters de hulp van de minister inroepen omdat door het wegtrekken en inkrim pen van Rijksdiensten criminelen steeds meer vrij spel hebben in Zeeland. Daarbij werd gewezen naar de Zeeuwse zeehavens waar volgens hen het niet moeilijk is om harddrugs binnen te smokke len. Volgens hem vindt die strope rij plaats op het Veerse Meer, de Oosterschelde en de Grevelingen maar ook op de Noordzee, voor de Zeeuwse kust. Verhulst wijst erop dat er wel politie is en dat agenten soms zelfs 'vanaf de vaste wal' stropers bezig zien. „Maar dan niet in actie kunnen komen." Want de misdaad vindt plaats op het water, buiten hun bereik. Maar het komt volgens hem ook heel veel voor dat niemand ziet wat er gebeurd. „Het vindt 's avonds en 's nachts plaats als er niemand is, als niemand het ziet." Volgens de Goese burgemeester weten de stropers dat ze als het ware vrij spel hebben door het op heffen van de Politie te Water. „Daar profiteren ze van." Oesters De politie heeft gistermiddag vijf tien Vietnamezen gewaarschuwd die bij Bruinisse aan de Grevelin- gendam oesters verzamelden. Zij haalden die schelpdieren van een kweekperceel dat toebe hoort aan een man uit Yerseke. Het perceel is gemarkeerd met boomstaken. De boze eigenaar was aanwezig op de Grevelingen- dam. Volgens de politie hadden de uit Duitsland afkomstige Viet namezen niet in de gaten dat zij aan het stropen waren. Ze zijn er met een waarschuwing vanaf ge komen. De kinderadvocaat is een van de uitkomsten van het Regiocongres Nieuwe Stijl, dat zaterdag in Mid delburg werd gehouden. Zo'n vijf tig mensen bezochten het openba re debat over modernisering van het familierecht. De veranderende samenstelling van huishoudens en de individualisering van de sa menleving vragen om aanpassing van onder meer het erfrecht, was de stelling. Nu is het bedrag dat mensen aan erfbelasting moeten betalen, afhankelijk van de relatie tot de overledene. Is dat familie, dan geldt een hoge drempel. Bij al le andere relaties is een veel groter deel belast. Het oude systeem doet geen recht meer aan nieuwe relaties én het D66-ideaal van ni vellering. D66 Zeeland vindt dat de belasting gebaseerd moet zijn op de omvang van de nalaten schap. Bij een erfenis van beperk te omvang, zou geen belasting moeten worden geheven. Wie een participatiesamenle ving wil, moet regels die dat ont moedigen veranderen, vindt D66. Zo is de voordeurdelers-regeling nadelig voor mensen die iemand in huis nemen om te verzorgen, zoals een kind, partner of goede vriend. Ook houdt de wet- en re gelgeving onvoldoende rekening met afwijkende samenlevingsvor men, werd betoogd. Bij een les bisch stel dat een kind krijgt, er kent en beschermt de wetgever wel de positie van de vader, maar niet die van de tweede moeder ten opzicht van het kind. Op het D66-Congres op 31 okto ber worden diverse moties over dit onderwerp ingebracht. Almanak Na een gezellig avondje stappen langs cafés, ging die groep vrienden en vriendinnen veilig met de nacht bus terug naar huis. Een van de feestgangers voerde het hoogste woord. Hij was door de alco hol een beetje melig, ja zelfs baldadig. Achter in de bus zong hij: „Hé, bus chauffeur ik ga je busje slopen, busje slopen." Het bleef even stil. Daarop klonk een harde, droge klik en sprong de micro foon van de buschauffeur aan. Uit volle borst zong hij: „En als je dat doet, dan kun je lopen." Toen bleef het langer dan even stil. Politie beëindigt houseparty Kats Agenten hebben in de nacht van zaterdag op zon dag een einde gemaakt aan een illegale houseparty op de Zeedijk in Kats. Nie mand is aangehouden. Het geluid van de house party was te horen tot in de omgeving van de West- havendijk in Goes, zo'n vijf kilometer verderop. Onge veer twintig jongeren wa ren aan het feesten op de Zeedijk in Kats en zij gin gen zonder klagen uiteen toen de politie beval ze te stoppen. Het terrein is schoon achtergelaten. Bestuurders met slok op Bij alcoholcontroles in Zeeuws-Vlaanderen zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag drie mensen be keurd wegens rijden onder invloed. Op de Stationsweg in Hulst had een 28-jarige man uit de gemeente Hulst vier keer te veel ge dronken. Een 56-jarige man uit diezelfde gemeen te liep op de Gentsevaart bij Kapellebrug tegen de lamp, net als een 44-jarige motorrijder uit Hulst. In totaal werden 251 auto mobilisten getest. Bromfietser breekt heup De bromfietser die vrijdag avond werd aangereden in Zierikzee, ligt met een ge broken heup in het ADRZ. Het slachtoffer is een 46-ja- rige man uit Middelburg. Hij werd op de Nieuwe Kooiweg aangereden door een trekker die rechtsaf de Oudeweg in wilde draaien. De tractor werd bestuurd door een 58-jarige man uit Colijnsplaat. Hij vertelde dat hij door de laagstaande zon werd verblind. Agressieve drugsbezitter Een 32-jarige man uit de ge meente Terneuzen is in de nacht van vrijdag op zater dag aangehouden op het Cornelis de Vosplein in Hulst. Hij gedroeg zich agressief en beledigde zon der aanleiding agenten. Die arresteerden hem, wat grimmige reacties oplever de van een groep cafégan gers, van wie er een paar naar de agenten spogen. De verdachte trapte vervol gens een zijruit van de poli tiebus in. Hij bleek ook nog cocaïne en xtc bij zich te hebben. De man zit vast. MIDDELBURG. Zo'n 25 vergunning houders (asielzoekers die een ver blijfsvergunning hebben gekre gen) krijgen mogelijk onderdak in Torentijd in Middelburg. Het gaat om studio's die bewoond werden door gedetineerden met een vrij regime. Vrijdagmiddag ontving de ge meente bericht dat het Rijksvast goedbedrijf leegstaande gebou wen tijdelijk wil verhuren voor de huisvesting van vergunning houders. Middelburg gaat graag op het aanbod in en buigt zich komende week over de invul ling, laat wethouder Chris Dek ker weten. Dan moet ook duide lijk zijn hoeveel particulieren en bouwcorporaties gehoor geven aan de oproep woonruimte ter beschikking te stellen aan ver gunninghouders. De woonunits in Torentijd zijn onder meer ge schikt, omdat toezicht kan wor den gehouden vanuit de belen dende penitentiaire gebouwen. De woonstudio's zijn bedoeld voor één persoon, maar er is ook een mogelijkheid dat er meerde re personen in gehuisvest wor den. Middelburg wil alleen be middelen en de verantwoorde lijkheid voor de begeleiding hou den, geeft Dekker aan. „De ver huur aan vergunninghouders willen we uitbesteden aan parti culieren of woningcorporaties." er meestal niet bij. Die wonen wat verderaf. En de Claesen en Heroufossen konden dit keer ook niet", inventariseert Rick van Humbeeck van het organise rende comité. Op het program ma staat dit jaar een ninetees- quiz. „Dat is het thema, dit jaar. Vandaar ook onze outfit. Of dacht u dat we er altijd zo bij lie pen?" Fluisterend: „Ze moeten straks zo snel mogelijk de lamba- 'De vrienden zijn inmiddels afgehaakt, de kinderen hebben zelf weer kinderen gekregen' da dansen!" Vorig jaar waren cowboys en indianen het thema. „Toen hebben we onder meer een huifkartocht gemaakt." Ver der draait alles om de kindjes, die in groten getale aanwezig zijn en rondfietsen, rennen, krui pen, gevoerd worden of een tuk je doen. De avond tevoren heb ben de volwassen Van Hum- beecks, Lannies, Depaepes en Lamberts het glas kunnen hef fen in het dorpscafeetje, geves tigd in een aanbouw van Welte vreden. Een uiterst gelukkige omstandigheid. Zo kan vanuit het café gevolgd worden of de kleintjes wel goed doorslapen. Bij Stee aan Zee, in het Wal- cherse Serooskerke, zijn de fa milies Van Hoof, Van Herk, Bierens en Vlemmix neerge streken. Innig verknoopt middels allerlei familieban den. In vijftien jaar 'familie- weekeinden' is de groep al leen maar gregroeid, geeft gaan. „De Van- dermoor- teles zijn Op verjaardagen, ja, dan zien ze el kaar. Maar daar buiten is het vaak te druk, en is soms ook de afstand net te groot om regelma tig even binnen te wippen. De oplossing: een familieweekeind. Buiten het hoogseizoen en de schoolvakanties om zijn Zeeuw se groepsaccommodaties een ge wilde bestemming voor gezin nen die de banden weer eens wil len aanhalen met de extended fa mily: vaders en moeders, neven, de nichten, oma's en opa's, tan tes en ooms, broers en zussen. Ook bevriende gezinnen zijn nogal eens van de partij; soms ve le jaren lang. Het is een dolle boel bij Va kantieoord Weltevreden in Oost- kapelle, waar een Vlaamse fami lieclan uit de Rupelstreek is neer gestreken; zo'n dertig man sterk, en dan te bedenken dat drie ge zinnen ver stek moes ten laten door Emile Calon MIDDELBURG. De stroperij op de Zeeuwse wateren wordt een steeds groter probleem, aldus bur gemeester René Verhulst van Goes. Volgens hem gaat het al lang niet meer om een fuikje lichten maar om 'gewapende figuren' die het voorzien hebben op kreeften en paling. door Ondine van der Vleuten MIDDELBURG. Kinderen moeten bij een scheiding een eigen advocaat toegewezen krijgen die hun belan gen behartigt. D66 Zeeland wil dat actiepunt in het landelijke partijpro gramma krijgen. Tip? redactie@pzc.nl KATS HULST iriCE ZIERIKZEE HULST Eindelijk, De next generation van het familieweek- einde 'Rupelstreek'. foto Izaak Verkeste door Ondine van der Vleuten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12