'Internet moet hatespeech bannen' NIEUWS 17 Etniciteit Religie Foute types Mannen en vrouwen kregen gisteren voor de voe ten gegooid dat hatespeech nog extra moeilijk te bestrij den is als politieke partijen met groeiende aanhang er tot in het Europese Parlement hun handelsmerk van maken. Jourova: „Het is aan ons om aan te tonen dat hun simpele oplossingen, die tegen onze waarden en principes zijn, niet werken." Timmermans hield, niet voor het eerst, een vlammend betoog tegen antisemitisme, 'het eeuwenoude monster dat de kop weer opsteekt'. Hij kan zich geen Europa voorstellen Eén op de vijf Europeanen heeft het afgelopen jaar te maken gehad met discriminatie op grond van geloof of religie. zonder sterke joodse gemeen schap. Volgens Jourova zijn er aanwijzingen dat een groeiend aantal joodse bur gers Europa verlaat, maar con crete cijfers kon ze niet over leggen: „Of het om honder den of duizenden gaat, ik weet het niet." Van alle religieuze groepen zijn moslims het minst ge liefd: maar 6o procent accep teert een moslim als collega, minder dan de helft wil er zijn of haar kind mee zien thuiskomen. In het algemeen denkt één op de drie Europea nen dat je bijvoorbeeld bij sol licitaties een religieuze achter grond het beste verzwijgt. Eurocommissaris Frans Tim mermans en zijn Tsjechische collega van Justitie Véra Jouro va baseren hun zorg op recent Europees onderzoek met schokkende uitkomsten dat ze gisteren presenteerden: één op elke twee Europeanen is er van overtuigd dat discrimina tie op grond van geloof of reli gie volop voorkomt, één op el ke vijf heeft er de afgelopen twaalf maanden zelf mee te maken gehad. Brussel wil dat de lidstaten daar korte metten mee ma ken, onder meer met aange scherpte strafwetgeving die volgend jaar onder Neder lands EU-voorzitterschap tot stand moet komen. De twee Commissarissen leiden vandaag een conferen tie over de bestrijding van an tisemitisme en moslimhaat. Daarop bekijken ze met maat schappelijke organisaties en in- ternetbazen wat er tegen haat- misdrijven, al dan niet online, te doen is. Dat wordt lastig, al dus Jourova, 'want de lijn tus sen vrijheid van meningsui ting en effectief optreden te gen haatzaaierij is flinterdun'. Timmermans en Jourova Etnische verschillen tussen de diverse groepen vluchtelin gen spelen zeker een rol in onderlin ge rivaliteit. Syriërs en Afghanen matchen slecht. Over het algemeen gaat er weinig liefde verloren tussen Ara bieren (oorspronke lijk Saudi-Arabië, Je men en de Golfsta ten, maar later uitge breid naar de Ara bisch sprekende lan den in Noord-Afrika en het Midden-Oos ten) en Perzen (Ira- niërs, een deel van de Afghanen en Tadzjieken). Laatstgenoemden beschouwen zich zelf als een elitevolk en kijken vaak neer op Arabieren, die zij plagerig 'sprinkha- nenvreters' noemen - zoals Engelsen Fransen ook wel 'kikkers' noemen. Tussen Arabieren (onder wie Toua- regs en Berbers) en zwarte Afrikanen bestaat openlijk ra cisme. Lang waren de Ara bieren de belangrijk ste slavenhandela ren op het Afrikaan se continent. Oude sentimenten spelen in de burgeroorlog in Mali en Soedan. Dom racisme naar Afrikanen tiert ook welig bij Oost-Euro- pese vluchtelingen (Albanezen, Kosova- ren, Bulgaren). Onderling is er veel rivaliteit tussen Afri kaanse stammen. Hutu's zijn de doodsvijanden van de Tutsi's. Doorgaans hoger op geleide en welvaren der Afghanen (Tadz jieken) kunnen vaak moeilijk door een Op dit moment zijn er negen bur geroorlogen aan de gang in overwe gend islamitische landen. Er wordt nu gevochten in Af ghanistan, Irak, Sy rië, zuidoostelijk Turkije (Koerden), Jemen, Libië, Soma lië en Noord deur met de Patha nen, een andere be volkingsgroep die in Afghanistan en Paki stan woont. Daar komt bij dat menig niet-Syrische vluchteling zich hier achtergesteld voelt. Want de inter nationale politiek, de media en het pu bliek leven toch vooral mee met de Syrische vluchtelin gen, zo voelen ze. oost-Nigeria (Boko Haram). Miljoenen mensen zijn gevlucht of ver trokken naar veili ger oorden in eigen land. De meeste re ligieuze conflicten laaiden op na 2001 (11 september, ter- reuraanvallen op Verenigde Staten en represailles) en na 2010 (Arabische Lente). Soennieten bevech ten sjiieten en an dersom. Op de ach tergrond vechten enerzijds Sau- di-Arabië en de Golfstaten (soen nieten) en ander zijds Iran (sjiieten) om de hegemonie binnen de islam. Die vijandschap speelt in Europese asielcentra tussen Syriërs en Afgha nen. De meeste Afgha nen die nu vluch ten komen hier via Iran of behoren tot de tweede of soms derde generatie vluchtelingen in Iran. Ze zijn over wegend sjiitisch en sterk beïnvloed door de Iraanse pro paganda die voor president Assad is (zelf behoort hij tot een sjiitische stam). Dit terwijl de meeste gevluch te Syriërs juist soennieten zijn of christen en meest al anti-Assad. Vluchtelingen heb ben vaak familiele den voor hun ogen vermoord zien wor den door extremis ten van het andere kamp. Zo dragen ze veel trauma's en haatgevoelens met zich mee. In de vluchtelingeninfrastruc- tuur hebben criminele ben des een dikke vinger in de pap. Er varen weinig boten zonder dat mensen smokkelaars daar beter van worden. Ook zijn er veel geluiden over IS-strijders en criminelen die meeliften op de vluchtelingen stroom. Of het waar is? Be wijs is er niet. Net zo min als dat bewezen kan worden dat er geen IS'ers tussen de vluch telingen zitten. Hoe dan ook: in de Nederland se azc's zitten vermoedelijk niet alleen moeder Teresa's. Jonge vluchtelingen beschul digen elkaar onderling van diefstal. Dat zet de verhoudin gen extra op scherp. Bijna tweederde van de vluchtelin gen die dit jaar in Duitsland arriveer den is onder de 30. Daarvan is drie kwart man en een kwart vrouw. De verhouding is ver gelijkbaar met de mensen die zich nu melden in de Nederlandse azc's. Vrouwen vormen een heel kwetsba re minderheid. Te meer in een omge ving van jonge mannen zonder vrouw of vriendin. Volgens een recent rapport van de VN over vrouwen in verschillende vluchtelingenkam pen in Turkije, Li banon en Jordanië moeten vluchtelin genvrouwen vaak zorgen voor huis vesting en voedsel, maar zijn (seksu ele) intimidatie, mishandeling, ver nedering en isole ment vaak hun lot. Of dat ook zo is in azc's in het wes ten, is de vraag. Er zijn berichten over aanranding en er ger van christelijke en andere minder heden in azc's in Duitsland. In Ne derland zijn nog geen incidenten ge meld. VRIJDAG 2 OKTOBER 2015 Vluchtelingen komen aan op het Griekse eiland Lesbos, foto AFP door Frans Boogaard BRUSSEL. Europa maakt zich grote zorgen over de sterk toe nemende godsdienstonvrijheid, waarvan zowel joden als mos lims het slachtoffer zijn. Brus sel wil daar hard tegen optre den en schuift vandaag al aan tafel met grote internetprovi- ders over de bestrijding van on line hatespeech.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17