mm* Terneuzen voert kabelbelasting in om begroting 2016 rond te krijgen Hulst in hoger beroep tegen huurder café Alle oudere graven in Zaamslag in kaart gebracht v yMWÊSti ZEEUWS-VLAANDEREN 7 Elke grafsteen vertelt een eigen verhaal. Vrijwilligers in Zaam slag hebben die verzameld, in ruim twee jaar tijd. m&u. et zonnetje schijnt. Het gras is nattig. De bladeren in de bo men maken een ritse lend geluid. De be graafplaats van Zaam slag ligt er schitterend bij. Twee vrouwen, Jannie de Putter en Anneke van de Ree, staan bij de in gang. De begraafplaats is in ruim twee jaar voor hen gaan leven. „April 2013 zijn we hier begonnen", vertelt Jannie. „De gemeente Terneuzen had bekend gemaakt dat zij graven wilde ruimen. We hebben er in de gemeen teraad tegen geprotesteerd. Tever geefs, helaas." Jannie en Anneke hadden bij de pakken neer kunnen gaan zitten, maar dat hebben ze juist niet gedaan. Ze besloten de begraafplaats hele maal in kaart te brengen, alle oudere graven (zo'n tweeduizend!) te foto graferen en zoveel mogelijk gegevens over de overledenen bij elkaar te sprokkelen. Heidens karwei Een heidens karwei, om het ietwat oneerbiedig uit te drukken. „Zie je de ze boom", wijst Anneke, „die hebben we helemaal opzij moeten duwen om een goede foto van de grafsteen te kunnen maken." Op veel graven waren de teksten onleesbaar gewor den. Ze strooiden er wit zand in, waardoor ze weer leesbaar werden. „Dat werkte heel goed." Anneke en Jannie hebben zo, met de hulp van enkele andere vrijwilli gers, de oudere delen van de begraaf plaats van Zaamslag volledig in kaart gebracht.Hun drijfveer? „Onze voor ouders liggen hier ook begraven." Li?» «éts?' 1 -vW Aa,.,:- Van lieverlee raakten ze ook in de ban van vele verhalen achter de over ledenen. Over mevrouw Dieleman- De Feijter bijvoorbeeld, gestorven in 1906, een landbouwster die zeshon derd hectare naliet. „Ze is een keer overvallen", weet Jannie. „Pachters betaalden haar contant, in november deden ze dat altijd. Ze had veel geld in huis en toen is die overval ge beurd. Ze hebben de dader of daders nooit gepakt." De vrouwen staan stil bij een so ber graf, van Cornelis Huijssen. Hij was volgens hen een bijzonder mens. „Onderwijzer der jeugd", leest Anne ke voor, „krankenbezoeker en catechi seermeester. Hij moet in de negen tiende eeuwe veel betekend hebben voor Zaamslag." Verschillende gra ven vertellen trieste verhalen, zoals over Francois de Ridder die op 22-jari- ge leeftijd is overleden. „Onze eenige geliefde zoon", staat op de grafsteen. Hij is gevallen als oorlogsslachtoffer, niet in, maar na de oorlog op 22 juni 1945 in het Verre' Oostburg. „Waar schijnlijk bij het ruimen van oorlogs tuig", denkt Jannie. Anneke en Jannie kunnen zo nog uren doorgaan. Wat ze onder de para plu van de Werkgroep Zaamslagse Grafstenen Spreken hebben verza meld, wordt samengebracht in een 'Onze voorouders liggen hier ook begraven' boek. Willem Annema, die eerder zo'n boek maakte over de begraaf plaats in Franeker, stelt het samen. David Scheele uit Hendrik Ido Am bacht, voorzitter van de werkgroep en geboren in Zaamslag, heeft Anne ma daartoe bereid gevonden. En er komt een speciaal herdenkingshof met 45 geselecteerde grafstenen die anders bij een toekomstige ruiming zouden worden vernietigd. Jannie en Anneke hebben inmiddels 28 nabe staanden gevonden die bereid zijn mee te werken. En de gemeente Ter- neuzen wil ook meehelpen. Komt het toch nog goed, na het protest tegen de ruimingen. De nieuwe belasting moet 'het verlies' goedmaken dat Terneu zen lijdt doordat nutsbedrijf Del ta niet of nauwelijks nog divi dend uitkeert. Terneuzen kreeg tot 2013 als aandeelhouder van Delta ongeveer 1,4 miljoen euro aan dividend, hetzelfde bedrag dat de gemeente nu wil ophalen met de kabelbelasting. Uiteindelijk betalen de gebrui kers van onder meer licht en wa ter de kabelbelasting. Waterbe drijf Evides rekent de extra kos ten direct door aan de inwoners van Terneuzen, Delta slaat die om over alle Zeeuwen met een stroomaansluiting. „Als we dit niet zouden doen", gaf wethou der Frank van Hulle aan, „dan zouden Terneuzenaren wel aan bijvoorbeeld Hulst meebetalen, maar niet aan de eigen gemeente. Straks dragen alle Zeeuwen aan onze begroting bij." Bezuiniging van veertig procent op wegenonderhoud blijkt te hoog gegrepen en wordt teruggedraaid. Opvallend is verder dat Ter neuzen de aangekondigde bezui niging op wegenonderhoud (min veertig procent) terugdraait. Het is niet gelukt dit rond te krijgen, terwijl daar in 2014 nog optimis tisch over werd gedaan. Terneu zen zat op zo'n hoog onderhouds- niveau dat het wel minder zou kunnen. Niet dus. Op rioleringen en verlichting is het wel gelukt een bezuiniging van veertig pro cent te halen. Veel nieuw beleid bevat de ontwerp-begroting 2016 niet, wel licht alleen de aanleg van een kunstgrasveld voor voetbalclubs. Geld is er echter nog niet voor op zij gezet, nadat de investering in de gemeenteraad veel verzet op riep. Besturen kan lastig zijn, blijkt ook uit de vertraagde verzelfstan diging van cultuurinstelling Toonbeeld. Dit had half 2015 moe ten gebeuren, het wordt 'moge lijk' begin seizoen 2016-2017. Daarmee is, aldus Van Hulle, geen man overboord. De gemeente heeft een ontwikke laar opdracht gegeven om de mo gelijkheden te bekijken voor cultu reel gerelateerde bedrijvigheid aan de Nieuwe Bierkaai. Verplaatsing van het streekmuseum naar de Overdamstraat lijkt financieel geen haalbare kaart, maar B en W hebben het idee voor een cultu reel centrum op de plek van het vroegere overdekte winkelcen trum Trefpunt niet laten varen. Bij het opkopen van de oude panden in en om het Trefpunt kwam de gemeente ook in bezit van Taveerne De Meerpaal. Het ca fé hoefde niet direct dicht, omdat het niet in de weg stond. De ge meente verhuurt het café daarom aan brouwer Grolsch, die het op zijn beurt weer onderverhuurt aan een uitbater. Hulst zegde het con tract enige tijd geleden op, omdat het de handen vrij wil hebben. Grolsch vocht het opzeggen van het contract aan bij de rechter. Met succes. „De rechter oordeelde dat de plannen voor de Nieuwe Bier kaai nog niet concreet genoeg zijn en vond het belang van de brou wer groter. Nu er druk aan de uit werking van plannen wordt ge werkt, gaan wij in hoger beroep", betoogt wethouder Diana van Damme. Ze houdt er rekening mee dat het gerechtshof pas in de loop van volgend jaar uitspraak doet. WOENSDAG 30 SEPTEMBER 2015 Grafstenen vertellen verhaal door Harmen van der Werf H '•Av'A K; el' Ï-SP9ÈÉ Anneke van de Ree (links) en Jannie de Putter op de begraafplaats van Zaamslag waar ze alle oudere graven hebben schoongemaakt, gefotografeerd en gedocumenteerd. Later dit jaar verschijnt er een boek over. Ook komt er een herdenkingshof met 45 geselecteerde grafstenen, foto Peter Nicolai door Harmen van der Werf TERNEUZEN. Terneuzen volgt het voorbeeld van Hulst en komt ook met een belasting op kabels, lei dingen en buizen in gemeente grond. Die moet ruim 1,4 miljoen euro opbrengen in 2016. door René Hoonhorst HULST. B en W van Hulst willen de handen vrij hebben bij de ontwik keling van de Nieuwe Bierkaai. Het college gaat daarom in hoger be roep tegen de uitspraak van de rechtbank dat brouwer Grolsch huurder kan blijven van café De Meerpaal op de hoek van de Vis markt en de Overdamstraat in Hulst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 74