Borsselse straten tijdens jubeljaar klassiek én duur(zaam) verlicht Twee koppels nemen na decennia afscheid van de weekmarkt BEVELANDEN en THOLEN 7 De start van een moot vooruitzicht De Zeeuwse weekmarkten verliezen vier bekende gezichten. Jan en Marian van der Gaag en Piet en Dwien van der Meer stoppen er deze week na respectievelijk 38 en 27 jaar mee. Het is deze dinsdag druk op de markt in Goes, ook bij de kraam van Jan en Marian van der Gaag. Ze staan voor het laatst op de Goese weekmarkt met hun sie raden en horloges, na 38 jaar stop pen ze ermee. Veel klanten ko men afscheid nemen. „Ja, het zal gek zijn om volgende week niet meer te hoeven", zegt Jan (66). Een darmziekte heeft hem doen besluiten er een punt achter te zetten. „Je moet ook een keer gaan leven." In 1977 begonnen hij en zijn vrouw op de markt. De ge boren Rotterdaammer trad in de voetsporen van zijn ouders. Ma rian komt uit Lewedorp en dat hielp om het vertrouwen van de Zeeuwen te winnen, zegt Jan. Ze stonden op markten door de hele provincie. „We hebben altijd naar tevredenheid kunnen draaien." Toch is het beroep een beetje aan het 'doodbloeden', merkt Jan. „Er is heel veel veranderd, het is alle maal internet geworden. En vier uur opstaan, zes uur 's avonds thuis, daar moet je zin in hebben. Weer of geen weer, je moet er al tijd staan." Het leukste vonden Jan en zijn vrouw de contacten met de mensen. Sommigen ko men al sinds het begin. En er zijn lieden die niet willen betalen, zo werd twee jaar geleden een bak vol gouden ringen gestolen. „Ge lukkig is die dader toen gepakt." De kinderen van Jan en Marian hebben andere banen, dus opvol ging is er niet. De wagen, die ze destijds hebben laten bouwen, krijgt wel een tweede leven. Een marktkoopman in België heeft hem overgenomen. De markten lopen leeg, merkt zowel Van der Gaag als Van der Meer. 'Het is allemaal internet geworden.' 'Beginnen is raar, eindigen ook' Wie een goede bor stel op bezem zoekt, moet bij de kraam van Piet (72) en Dwien van der Meer (64) zijn. Of eigenlijk moest, want ook zij zijn na deze week marktkoop lieden af. Maar deze dinsdag wordt er nog gewoon hard ge werkt en in tegenstelling tot colle ga's Van der Gaag hangen er geen bordjes aan de kraam waarop staat dat het einde oefening is. Zeventwintig jaar stonden Piet en zijn vrouw op de Goese markt, maar ook in Zeeuws-Vlaanderen en op Walcheren waren ze beken de gezichten. Piet werkte voor heen als ambtenaar, maar moest door een bezuinigingsronde nood gedwongen het veld ruimen. Toen kwam het leven als marktkoop man en -vrouw in beeld. „Maar ei genlijk wilde hij dat altijd al hoor", lacht Dwien. „Het is een scharrelaartje." Ze trokken speciaal vanuit Den Haag naar Zeeland voor die nieu we carrière. „Het was daar een beetje te druk", zegt Piet. Goes en Middelburg waren het leukst om te staan, al was het ook niet altijd een vetpot. „Ik heb twee keer van handel moeten wisselen om het hoofd boven water te houden. We begonnen met huishoudelijke arti kelen, daarna tafelzeilen en nu borstels en bezems." Ook hij merkt dat de markten leeglopen, door internet en de grootwinkel bedrijven. Hoewel hij en zijn vrouw altijd met veel plezier op de markt hebben gestaan, denkt Piet niet dat hij het heel erg zal missen. „Ik heb genoeg hobby's, kippen en duiven en er liggen nog veel andere klusjes." Dwien: „Be ginnen is raar, eindigen ook." De huidige 81 lantaarns met kope ren armaturen zijn versleten. Ze geven te weinig licht en vragen veel onderhoud. De gemeente wil daarom nieuwe led-armatu ren installeren. Deze kunnen 's nachts gedimd worden en ge ven tijdens de spitsuren juist extra veel licht. Borsele wil tege lijk ook de elf hoge masten op de kruisingen vervangen door lan taarnpalen met een klassiek uiter lijk die passen bij het beschermd dorpsgezicht. Daar hangt wel een prijskaart je aan van in totaal 170.000 euro. Dat komt omdat koperen armatu- ren drie keer duurder zijn dan normale lantaarns. Daar staat te genover dat led-licht de helft minder stroom verbruikt, ander half keer langer meegaat en vrij wel geen onderhoud vergt. In het budget voor openbare verlichting heeft de gemeente geen rekening met de hoge uitga ve gehouden. Daarom stelt het college voor om de helft te beta len uit de Sloerandresverve, dit potje is bedoeld voor investering in het gebied rond de haven. De raad praat donderdag over het voorstel. Daarna komt wet houder Ad Schenk de verlichting nog een keer demonstreren bij een dorpsraadvergadering. WOENSDAG 30 SEPTEMBER 2015 Jan en Marian van der Gaag. Piet en Dwien van der Meer. foto's Marcelle Davidse door Luc Oggel Dwien van der Meer Het is een keer mooi geweest door Joeri Wisse BORSSELE. Als de Borsselepolder volgend jaar haar 400-jarig be staan viert, ziet Borssele er tip-top in orde uit. Zeker 's avonds en 's nachts, want nog voor de start van de festiviteiten wil de gemeente Borsele de ver lichting op het karakteristieke dorpsplein en de omliggende sin gels vervangen. Borssele telt 81 klas sieke lantaarns. Ze worden volgend jaar voorzien van duur zame led-verlichting. Bezoek °ns tijdens de °Pen Huizen Route °P oktober! D-00- 75.00 uur 4ai<0rf en 1 4416 Kruiningen Wonen in Veerhaven Kruiningen Geschakeld Tweekapper Vrijstaand Appartementen Meer informatie via: www.woneninveerhaven.nl Nationale Veerhaven Open Huizen route wonen met mooi vooruitzicht Prijzen vanaf 181.500,- v.o.n. Kom langs en bezichtig de bouw!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 71