Nieuw studentenhuis met 250 kamers bij NS-station Middelburg Schoolgrond wordt evenemententerrein SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Er was een tijd dat ze niet aan te slepen waren. Voor elke voordeur lag wel een stilleven met pompoenen uitgestald. Die hype is allang voor bij, maar kweker Marden den Boer uit Zierikzee loopt rond deze tijd nog even glunderend als toen tus sen zijn pompoenen en kalebas sen. „Je staat er elke keer versteld van wat er onder het blad tevoor schijn komt. Het is heel leuk om dit op je land te oogsten. Ik doe het veel liever dan trekkerwerk." Uit het sierfruit dat Martien en zijn vrouw Lia hebben uitgestald bij De Pompoenkar aan de Nieuwe 'Een hype is het niet meer. De liefhebbers zijn nu overgebleven, maar die komen ook van heinde en verre' Kooiweg in Zierikzee, trekt Mar tien het ene na het andere bijzon der ogende exemplaar tevoor schijn. Met vijftig soorten op zijn land duiken er elk jaar weer verras sende mengelmoesjes op. Min stens zo prachtig zijn de eetbare exemplaren. De 'welbekende Rode van Etampes': „De Duitsers koch ten die om soep van te maken. Wij vonden dat in Nederland toen wat vreemd", herinneren Martien en Lia zich uit de begintijd van hun pompoen kwekerij. „Tot Albert Heijn in zijn blaadje aandacht aan de eetbare pompoen besteedde. Toen werd dat hier ook gewoon." Al kozen Nederlanders massaal voor de kleinere Hokkaido. „Die heeft een beter ge wicht, het is wat praktischer. Maar ze zijn ook anders van structuur." En dan heb je nog de Butternut. „Goed om jam van te maken". En de Delica. „Aziatische mensen ne men die vaak, die is iets zoeter." Een gekkenhuis was het vijf tien, zestien jaar geleden voor de fa milie. „In 1999 ging ik van 0,2 naar 1,2 hectare en toen kwam ik nog pompoenen tekort. Met karren vol brachten we ze naar de veiling. We hebben zelfs wel eens aan de drie hectare gezeten." Nu nog hebben de Den Boertjes anderhalve hecta re aan pompoenveld liggen. „Een hype is het niet meer. De liefheb bers zijn nu overgebleven, maar die komen dan ook van heinde en verre. En ze komen ervoor terug." RECEPT POMPOENSOEP Het nieuwe studentenhuis is no dig vanwege de komst van de HZ naar Middelburg (in het oude ge bouw van de provincie aan het Groenewoud) en de uitbreiding van het UCR met een tweede col lege. „Dat levert 1800 nieuwe stu denten op: 1200 voor de Delta Academy van de HZ en 600 voor de UCR", verklaart Dekker. „Ge zien die aantallen hebben we dus nog wel meer uitdagingen voor goede huisvesting." Daarom is de afgelopen maan den nagedacht over locaties voor nieuwe studentenhuisvesting. „Die bevinden zich in de ring rond de binnenstad", zegt Dek- 'De komst van de HZ naar Middelburg en de uitbreiding van het UCR leveren 1800 nieuwe studenten op' ker. Volgens de wethouder wor den al gesprekken gevoerd met investeerders en beleggers over (nieuwbouw van) studentenwo ningen. De locatie aan de Kanaalweg was jarenlang in beeld voor de bouw van nieuwe kantoren en ap partementen. Dat mislukte ech ter, mede door de economische crisis. De kavel ligt daarom braak en wordt gebruikt als tijdelijk par keerterrein. Op een deel zijn over nachtingsplaatsen voor campers gemaakt. Over de toekomstplannen van HZ, UCR en de gemeente wordt vanavond meer verteld tijdens een informatiemarkt in de Bur gerzaal van het stadhuis. Die is bedoeld om raadsleden bij te pra ten over de ontwikkelingen, maar ook andere belangstellen den zijn welkom. De bijeen komst begint om 19.30 uur. BURGH-HAAMSTEDE. Het terrein aan de Weststraat in Burgh-Haamstede, waar tot 2012 de Beatrixschool stond, krijgt de bestemming 'evenemententer rein.' Burgemeester en wethouders laten dat zo intekenen op verzoek van de ondernemersvereniging. Het voormalige schoolterrein wordt hiermee toegevoegd aan de Beatrixweide, die al sinds jaar en dag als feestterrein wordt ge bruikt. Het gemeentebestuur van Schouwen-Duiveland legt gelijk een beperking op: evenementen zonder veiligheidsrisico mogen er het hele jaar door maximaal twee keer per week plaatsvinden. Evenementen waarbij toezicht nodig is, mogen alleen in het hoogseizoen twee keer per week worden gehouden. In het voor- en naseizoen is dat één keer per week en in het laagseizoen is dat slechts één keer per maand. De Beatrixweide mag worden gebruikt als schaatsbaan, maar burgemeester en wethouders wil len dat niet in het bestemmings plan vastleggen. Verzoeken hier toe van de winkeliers beoordelen B en W apart. Het bestemmingsplan Burgh- Haamstede wordt momenteel ge actualiseerd. Van twee kampeer boerderijen was de toegestane uit breiding naar vijftien standplaat sen nog niet in het plan vermeld. Het bestemmingsplan Burgh-Haamstede wordt vernieuwd. Voor Beatrixweide gelden nieuwe regels. WOENSDAG 30 SEPTEMBER 2015 Glunderend tussen de pompoenen door Esme Soesman Martien den Boer, kweker Gjeltema wijn. Twintig minu ten koken en daarna twee eetlepels kook room toevoegen en 1,5 eetlepel Japanse soyasaus. „In de blender en wat bieslook of ko riander erover, want dat kleurt mooi en is lekker." Supergezond zo'n pompoen. „En het is een echte maaltijd soep. Er hoeft eigen lijk niets meer bij." Kweker Martien den Boer: „Het is heel leuk om pompoenen op je land te oogsten. Ik doe het veel liever dan trekkerwerk." foto Dirk-Jan Wat??? Niet schillen? Het is voor Robbie Bal uit Maassluis, die een kijkje komt ne men bij De Pompoen- kar, een handig weetje. Want voor een pompoensoep -hij lepelt spontaan een recept op- draait hij zijn hand niet om, maar dat schillen Niet nodig, zegt Lia den Boer. Steeltje er af en de zaden en draden eruit. Dat is alles. Voor een pan voor acht personen gebruikt zij twee hokkaido's (1,50 eu ro per stuk). Aardappelen en ui in olijfolie bakken. Daar na de blokjes pom poen erbij. Wat rode peper of een kleine theelepel sambal toe voegen. En een thee lepel kurkuma. Twee bouillonblokjes met 750 ml water en eventueel wat witte door Maurits Sep MIDDELBURG. Aan de Kanaalweg in Middelburg, tussen het station en de Schroebrug, moet een nieuw studentenhuis komen met 250 kamers. Dat zegt wethouder van onderwijs Chris Dekker. Chris Dekker, wethouder door Ton van den Nouweland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 63