Bisschop kan liedjes Kinderkoor De Babbeliekes voor vormselmis niet waarderen WwêM ZEELAND 5 Jos en Yvonne Neve stoppen met De Babbeliekes. Niet het einde dat ze wilden. 'Uw.,. Hun liedjes zouden niet kerkelijk genoeg zijn. Kinderen voor Kinderen zou vol gens de bisschop niet geschikt zijn voor een vormseldienst. Voor het eerst in jaren was kinderkoor De Bab beliekes afgelopen voorjaar niet aan wezig op de vormseldienst in Kloos- terzande. „De pastoor vroeg om inzage in welke liedjes er tijdens een vormsel- mis in de kerk in Kloosterzande ge zongen zouden worden", vertelt diri gent Yvonne Neve. „Dat was nooit eerder gebeurd." De parochie stuurde de lijst door naar het bisdom dat ver volgens een mail stuurde naar het echtpaar Neve waarin stond dat be paalde liedjes niet goedgekeurd wer den." De Babbeliekes hoefden niet meer te verschijnen op de vormsel- mis in Kloosterzande. Er zou een an der koor zingen. Het was niet de directe aanleiding, eerder de spreekwoordelijke druppel. Na 37 jaar hebben Jos en Yvonne Ne ve uit Vogelwaarde besloten te stop pen met jeugdkoor De Babbeliekes. Een opvolger om het koor te leiden werd niet gevonden. Op 20 februari is het afscheidsfeest in het dorpshuis van Vogelwaarde. Daarna is het over en uit voor de dertig zangertjes van De Babbeliekes. „Het komt niet puur voort uit ge doe met het bisdom over de liedjes", benadrukt muzikant Jos Neve. „Ik word volgend jaar zestig. Het was al langer de bedoeling dat we zouden stoppen. Meer tijd voor de kinderen en de kleinkinderen en om vaker met de camper op pad te kunnen." Tijdens een van de laatste repeti ties werd het besluit aan de leden van het kinderkoor medegedeeld, vertelt Jos. „We hebben eerst een half uurtje gezon gen. We zijn toen met de kin deren gaan zit ten en hebben het toen ge zegd. Het -vnv> :&3 ï&mtn was niet de makkelijkste avond. De kinderen hadden het niet zien aanko men. Het viel ze koud op het dak. Er was ook veel verdriet. Dat hadden we niet zo verwacht, niet zo erg." Over een verschil van inzicht over wat er nu in de kerk gezongen moet worden heeft Jos Neve die avond niet met de kinderen gesproken. „De avond was al raar genoeg." Jos en Yvonne Neve zouden de ge schiedenis het liefst achter zich heb ben gelaten maar de afwezigheid van het jeugdkoor tijdens die vormsel dienst in Kloosterzande viel op. Een van de aanwezige dames tikte na afloop van de dienst de bisschop op de schouder met de vraag waarom De Babbeliekes er niet waren. Een an der klom in de pen om bisschop Lie- sen te vragen waarom De Babbelie kes niet meer welkom waren. „Ik ben enorm boos geworden", vertelt Brigitte. Ze wil niet met haar echte naam in de krant. „Ik ben het zo moe, eigenlijk wil ik niet eens meer reageren." Ze stuurde een brief naar de bisschop. „Een brief waarin ik mijn veront waardiging en teleurstel ling heb geuit." Geschokt ben ik... en diep teleurge steld, schreef ze. Dat juist van het bisdom een dergelij ke actie komt. Ik ben werke lijk sprakeloos. En dit anno 2015... Pas na lang wachten en de zaak nogmaals on der de aandacht te heb ben gebracht, kreeg Brigit te antwoord van bisschop Liesen. Hij benadrukte in zijn brief dat het er niet om draaide wie er zou zingen maar meer wat ze zongen. ,Het moest meer over de vader, de zoon en vooral de heilige geest gaan. Hij schreef dat de liedjes die sinds de jaren zestig in de kerk werden gezon gen, liedjes die dichter bij de mensen stonden, de ontkerkelijking niet te gen hadden kunnen houden. Hij wil terug naar een echt katholiek karak ter. De menselijke teksten worden naar buiten gekiept. Hij suggereerde nog een boekje met liedjes die wel goed waren. De kinderen zouden gil lend gaan lopen. Ik kan hier niks mee", zegt Brigitte. „Ik zei nog tegen Jos en Yvonne, jullie pikken dit toch niet? Ik was gewoon sprakeloos. Ei genlijk vind ik het een vorm van radi calisering. Dat geeft me in deze tijd ook een heel naar gevoel." Even dacht Brigitte er nog over om afscheid te nemen van de katho lieke kerk. Dat schreef ze ook aan bis schop Liesen. „Maar eigenlijk ben ik het allemaal gewoon moe. Ik kan er niks mee." „De mensen zijn verbouwereerd", weet Jos Neve. Volgens hem wordt er in Vogelwaarde veel over de zaak ge sproken. „Ik denk dat ze bij ons niet goed bezig zijn. Ik weet óók niet hoe je de leegloop van de kerk kunt stop pen. De mensen hoeven echt niet voor De Babbeliekes naar de kerk te komen. Maar de manier waarop we het deden werd wel gewaardeerd, al thans door het gros van de mensen." Ralf Grossert is pastoraal mede werker van de parochie Oost-Zeeuws- Vlaanderen. Hij kreeg van het bis dom het antwoord dat het christelij ke gehalte van de liedjes die De Bab beliekes wilden zingen tijdens de vormselmis niet hoog genoeg was. Hij moest het besluit aan de Neves doorgeven. „Ik moest op zoek naar een ander koor. Natuurlijk had het al lemaal anders gekund, maar het was ook kort dag." 'De kinderen hadden het niet zien aankomen. Het viel ze koud op het dak' Bisschop Liesen van Breda is bin nen de bisschoppenconferentie dege ne die gaat over de liturgie: de liede ren en de teksten in de kerk. De ka tholieke kerk voert de laatste jaren weer een ander beleid ten opzichte van de liturgie dan in de decennia daarvoor. Was het sinds de jaren zes tig steeds gebruikelijker dat er ook wereldse liedjes of popliedjes gezon gen werden in de kerk, de teneur is de laatste jaren om weer terug te gaan naar reli gieuze liederen. „Qua liturgie ligt de klemtoon een beetje anders", erkent Gros sert. „Liturgie is ook het geloof uitdragen en niet alleen vieren. Ik begrijp dat mensen die de andere tijd in de kerk meege maakt hebben, dit ervaren als een stap terug in de tijd." WOENSDAG 30 SEPTEMBER 2015 Een droevig slotakkoord door Guido van der Heijden A De Babbeliekes repeteren dinsdagavond nog in het oude schooltje in Vogelwaarde, foto's Camile Schelstraete Yvonne Neve Jos Neve, muzikant De Babbeliekes Jos Neve De Bab beliekes en pop koor 2Ge- ther geven op 14 no vember nog een grote voorstelling in Het Podium in Zaamslag. Het allerlaatste op treden is op 20 fe bruari om 16.00 uur in het dorps centrum van Vo gelwaarde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 61