Schelpencrea bij Brusea Grote verleider PZC-pen Twintig tieners opgenomen op Alcoholverbod weerhoudt Zeeuwse jongeren er niet van om naar de fles te grijpen. Raad van Toezicht 2 ZEELAND Lid COMMENTAAR Alcohol blijft een grote verleider, waartegen sommige jongeren geen weerstand kunnen bieden. Het aantal jongeren dat wordt opgenomen op de alcoholpoli van het ziekenhuis is niet gedaald, ondanks alle campagnes en de nieuwe alcoholwet, die drankgebruik onder de achttien jaar verbiedt. Tegenstanders van de alcoholwet zeggen dat het be ter is om jongeren in alle openbaarheid een pintje te laten drin ken. In hun vertrouwde omgeving, waar genoeg sociale controle is en vrienden en ouders een oogje in het zeil kunnen houden. Een absoluut verbod leidt tot drankgebruik in het geniep, met al le gevolgen vandien. Voorstanders van de wet blijven hameren op de gezondheidsscha de door drankgebruik en het be lang van een duidelijk 'nee'. Betekent het feit dat het niet rusti ger is geworden op de alcoholpoli dat de wetswijziging en alle cam pagnes vergeefs zijn? Dat is op ba sis van de excessen alleen niet te beoordelen. Daarvoor is het aan tal 'comazuipers' te klein. Van belang is of de volksgezondheid in het algemeen baat heeft bij het alcoholverbod voor de jeugd. Dat vergt tijd en onderzoek. Voor een definitief oordeel is het nog veel te vroeg. Desondanks: drinken onder de 18 jaar is niet meer vanzelfsprekend. Dat is de eerste winst. Het aantal jongeren dat wordt opgenomen in de alcoholpoli is niet gedaald. a£n m. BRUINISSE. Gaan mosselschelpen na de maaltijd doorgaans meteen de vuilnisbak in, bij Brusea in Brui- nisse werden er gisteren prachtige kunstwerkjes van gemaakt. Beestjes, schaaltjes en schilderij tjes. Leerlingen uit de groepen 7 en 8 van de Bogermanschool uit Oos- terland knutselden er gistermiddag op de zolder van het museum in Bruinisse op los. Dat gebeurde in het kader van Doe-Us!, een educa tieproject van de acht (verenigde) musea op Schouwen-Duiveland. De deelnemende basisscholen, samen goed voor zevenhonderd leerlingen, bezoeken deze week elk twee musea in de regio. Daarbij krijgen de leerlingen niet alleen droge kost voorgeschoteld, maar is het juist de bedoeling dat ze overal iets actiefs doen. De musea laten zo zien wat ze in huis hebben en kin deren kunnen op een aantrekkelij ke manier kennismaken met het aanbod. „Ze vinden het heel leuk en het is allemaal goed geregeld", ervaart juf Linda Sprengelmeijer van de Bogermanschool. Behalve de Brusea bezochten haar leerlin gen gisteren ook het Watersnood museum. De school schreef doelbe wust op deze twee musea in. „Ik vond het eigenlijk wel leuk om met de kinderen naar musea in de buurt te gaan, zodat ze weten wat er in hun eigen omgeving te vin den is." Almanak Wie vertelt dat-ie verslaggever is bij deze krant, krijgt vaak leuke reacties. Meestal, dan. Oudere mensen vertellen graag dat ze al sinds hun huwelijk 'lid' zijn van de PZC. En diamanten bruiloften vor men in het vergrijsde Zeeland zeker geen uitzondering. Niet zelden stopt het abonnement pas wanneer lezen écht niet meer gaat. Ook verleden week ontmoette een ver slaggever zo'n enthousiaste lezer. „Ik ben al vijftig jaar lid", glunderde de man. „Ik heb er zelfs een pen voor ge kregen! Dat ding doet het voor geen meter, maar dat geeft glad niet!" A Seal telt ruim 700 zeehonden Tussen Neeltje Jans en het Beereiland op de Maasvlak te leven ruim zevenhon derd zeehonden. Dat blijkt uit een telling van zeehondenopvang A Seal in Stellendam. Twee vrijwilligers maakten za terdag een vlucht vanaf Ar- nemuiden. Bedoeling was een aantal foto's te maken voor de expositie in het binnenkort te heropenen opvangcentrum. De ene vrijwilliger fotografeerde, de andere telde. In de Grevelingen werden een tiental zeehonden waargenomen. Treinverkeer ligt dit weekend stil Er is dit weekend geen treinverkeer mogelijk tus sen Vlissingen en Roosen daal. ProRail werkt vanaf vrij dag 23.00 uur tot maandag 06.00 uur aan het station in Oost-Souburg. Er worden daarom bussen ingezet tussen de stations Roosendaal en Vlissingen. Voor actuele reisinforma tie kunt u het beste kijken op de website van NS of bellen naar (0900) 92 92. Borrendamme nu helemaal af Minister Edith Schippers van Volksgezondheid opent medisch centrum Borrendamme in Zierik- zee officieel op woensdag 14 oktober. De laatste woongroep met bovenliggende apparte menten in het centrum is klaar. Twee jaar na de inge bruikname van Borren damme is hiermee de nieuwbouw helemaal afge rond. De opening is enkel toe gankelijk voor genodig den. Workshop Iris Kroes verplaatst De workshop die zange res Iris Kroes gisteren zou geven op SSG Nehalennia in Middelburg, is ver plaatst naar dinsdag 13 ok tober. De Voice of Hol land-winnares van 2012 moest wegens ziekte ver stek laten gaan. De workshop is onder deel van de prijs die Neha lennia afgelopen zomer won met een flashmob op het plein, waarmee ze geld in zamelde voor de Stichting Cliniclowns. VLISSINGEN. Zeeuwse jongeren onder de 18 jaar blijven grote hoeveelheden alcohol drinken, ondanks het drankverbod voor minderjarigen. Eén op de drie jongeren doet aan 'binge drinken', blijkt uit re cent onderzoek van planbureau ZB (voorheen Scoop) onder mid delbare scholieren uit de derde klas. De jongeren geven aan dat ze in de afgelopen vier weken minstens één keer in korte tijd vijf glazen of meer dronken. In 2011 - dus voor het alcoholver bod - kwam binge drinken onge veer even vaak voor. Twintig tieners onder de 18 kwamen dit jaar op de alcoholpo li in Goes terecht met een alco holvergiftiging. Dat zijn er even veel als vorig jaar rond deze tijd. Zij hadden gemiddeld 2 promille alcohol in hun bloed. Dat staat gelijk aan zeven tot negen glazen bier. Onder de twintig tieners zijn acht meisjes en twaalf jon- gens.De jongste patiënt was der tien jaar. De gemiddelde leeftijd is 15 jaar en 9 maanden. In Ter- neuzen komen elk jaar ongeveer vijf kinderen in ziekenhuis ZorgSaam terecht, omdat ze te veel gedronken hebben. „Dit is zorgwekkend", zegt Mischa Laeven, projectleider van de Zeeuwse alcoholcampagne 'Laat ze niet verzuipen', over de opnames op de alcoholpoli. „Er zijn nog steeds veel jongeren van onder de 18 jaar die alcohol mo gen drinken van hun ouders. Voorheen stonden ze in de kroe- gen onder toezicht van een hore- cabaas. Die kon nee zeggen als ze iets bestelden. Maar jongeren mogen vaak cafés niet meer in, omdat eigenaren het lastig vin den om legitimatie vragen. Het gevolg is dat kinderen in keten, garages, of thuis drinken. Daar is weinig of geen toezicht." 'Laat ze niet verzuipen' begint binnenkort samen met de HZ een onderzoek onder ouders op Walcheren. „We willen weten hoe zij denken over de leeftijds grens voor alcohol. Vinden ze het moeilijk om nee te zeggen te gen hun kinderen? Of lappen kinderen regels aan hun laars?" WVO Zorg is met ruim 1.100 medewerkers een grote zorgaanbieder op Walcheren. Voor onze Raad van Toezicht zijn wij op zoek naar een nieuw lid. Interesse? Uitgebreide informatie over de functie kunt u vinden op www.wvozorg.nl onder vacatures. Uw sollicitatie en curriculum vitae kunt u voor 16 oktober a.s. sturen naar het e-mailadres info<a wvozorg.nl Samen voelt beter WVO zorg FZC E&i— Leren over visserij, maar ook praktisch aan de slag. foto Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman Tip? redactie@pzc.nl RENESSE VLISSINGEN-ROOSENDAAL ZIERIKZEE MIDDELBURG Drank blijft door Cornelleke Blok en Ondine van der Vleuten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 59