De spaarzame senioren 8? 7 WAARVAN AKTE Proef op (le som Voorkom datje iemand onverwacht met de verzorging van je huisdier opzadelt na je overlijden Alleen door haar man te onterven kan ze ervoor zorgen dat haar zus haar deel krijgt van uitvaartverzekeraar Nuvema. Hierdoor gaan veel beestjes een on zekere toekomst tegemoet. Wie niet goed heeft nagedacht over de zorg van zijn huisdier, legt bovendien een zware last op de schouders van nabestaanden. Zo regel je de zorg voor Felix, Fikkie of Flappie als jij er niet meer bent. STAP I: BESLIS WAT JE WILT De eerste stap is om goed na te denken over je wensen. Wil je dat je dier in huis komt bij familie of vrienden? En bij wie dan? Of ken je niemand die geschikt is en moet je buiten je netwerk op zoek naar een goed baasje? De Dierenbescher ming kan je daarmee helpen. „Wij regelen gastgezinnen voor dieren van overleden baasjes," vertelt Niels Dorland van de Dierenbescher ming. Daar hangt wel een prijs kaartje aan. Je moet een bedrag reserveren waarvan het gastgezin de verzorging van het dier kan be talen. Hoe hoog dat bedrag is, kan Dorland niet zeggen. „Dat hangt erg van het dier, de leeftijd en je wensen af." Ook de Stichting Lan delijke Herplaatsing Huisdieren zoekt nieuwe baasjes voor huis dieren van overleden eigenaren. Op www.slhh.nl vind je meer in formatie. Uit het onderzoek van Nuvema blijkt dat sommige baasjes de zorg niet uit handen willen geven en hun huisdier het liefst laten insla pen als ze overlijden. Bij honden geldt dat voor 2 procent van de baasjes; bij katten en knaagdieren denkt 1 procent van de eigenaren er zo over. Volgens Dorland is laten inslapen echter geen optie. „Ik ken geen enkele dierenarts die een ge- zond dier een spuit geeft." Volgens hem kunnen de horrorverhalen van dieren die worden afgemaakt als hun baas overlijdt dus gelukkig naar het rijk der fabelen worden verwezen. STAP 2: DEEL JE WENSEN Heb je een geschikte kandidaat voor de verzorging van je dier in gedachte, vraag dan altijd of hij of zij dat ook echt ziet zitten. „Voorkom dat je er iemand onver wacht mee opzadelt na je overlij den," waarschuwt Marten van der Wal van Nuvema. De grootste kans op een positieve reactie heb je bij andere huisdier eigenaren. Driekwart van de men sen die al een huisdier hebben zijn bereid om een beest van een overle den bekende over te nemen. Van de personen die geen huisdier hebben, zit bijna twee derde hier niet op te wachten. Stel andere vrienden en familieleden ook op de hoogte van de gemaakte afspraak, zodat er geen valse verwachtingen leven die uiteindelijk ruzie kunnen veroorza ken. STAP 3: ZET ZE OP PAPIER Om verwarring te voorkomen, is het verstandig je wensen op papier te zetten. Vertel je omgeving over dit document en bewaar het bij je belangrijke papieren. Weet wel dat zo'n papier niet rechtsgeldig is. Wil je alles officieel laten vastleggen, dan moet je naar de notaris. Je kunt je huisdier laten opnemen in je testament. Dat moet wel via een omweg. Je wijst iemand aan in je testament die met het nagelaten geld voor je huisdier moet zorgen. Dit wordt ook wel de huisdier clausule genoemd. In feite krijgt een nabestaande een testamentaire last in de verzorging van een overgenomen huisdier. Dat betekent dat de erfgenaam een op dracht krijgt die verbonden is aan de erfenis. In dit geval laatje dus opnemen dat de nabestaande een deel van de erfenis krijgt wanneer hij zorgt voor je huisdier. Dat geld kan hij dan gebruiken voor de ver zorging van het huisdier. „Het is slim om niet de naam van je huisdier in het testament op te laten nemen. Is je dier inmiddels overleden en heb je een ander huis dier, dan kan dat gedoe opleveren," tipt Dorland. Kies je voor een gastgezin via de Dierenbescherming, zorg dan dat je dit ook laat vastleggen door de notaris. De theorie klinkt zoals altijd plausibel, maar hoe werkt het in prak tijk? We nemen de proef op de som. Met deze week een rekenvoorbeeld voor het fictieve huishouden van de spaarzame seni oren Henk (67) en Thea (66). Henk en Thea schaffen een Ierse setter aan, die ze Bello noemen. Van wege hun leeftijd willen ze een rege ling treffen voor het dier voor het geval dat ze komen te overlij den. Een jongere zus van Thea geeft aan dat ze zorg wil dragen voor Bello. Een hond kost zo'n 1000 euro per jaar. Henk en Thea reserveren in hun testament daarom 10.000 euro voor de verzorging. Daar moet de zus van Thea nog erfbelas- ting over betalen. Van het bedrag is 2111 euro belas tingvrij. Over de 7889 euro betaalt ze, als zus, 30 pro cent belasting. Dat is 2366,70 euro. Er blijft 7633,30 euro over voor de verzorging. Wekelijks bericht deze krant over een waargebeurd voorval uit een notarispraktijk Als ik de woonkamer bin nenkom, stap ik een halve eeuw terug in de tijd: een zwart wit tv, een teakhouten radiomeubel, een staande schemerlamp, een gaskachel. De klok tikt in de stilte van de kamer de seconden weg. Ik bevind mij in een huiskamer anno 1965, zoals ik me die herinner uit mijn ouderlijk huis. Op het bijzettafeltje ont breekt zelfs het mandje met krulspelden niet, precies zo een als mijn moeder had. Een gevoel van weemoed overvalt me. Ik verman me, ik ben er voor zaken. De vrouw des huizes noodt mij aan de met Perzische kleedjes bedekte eetkamertafel. Ze ziet er ouder en vermoeider uit dan toen ik haar vorige week opzocht in het ziekenhuis. De artsen geven haar nog een paar weken. Ze is gisteren thuis gekomen om te sterven. Haar dementerende echtgenoot zit in een verpleeghuis. Kinderen hebben ze niet noch veel familie, vrien den en kennis sen. Ze hebben een teruggetrokken, sober leven geleid. Zuinig heid was troef, 's Zondags een rondje kuieren met afsluitend op een bankje langs het water een ijsje. Dat was zo'n beetje de enige uitspat ting die ze zich veroorloofden. Toch, heeft ze me verzekerd, hebben ze samen een goed leven gehad. Door hun sobere leefwijze hebben ze een kapitaal opgebouwd. Het heeft wat tragisch dat ze er niet meer van hebben genoten. Tegelijk is het een mooie gedachte dat mensen met zo weinig tevreden kunnen zijn. Ze zijn in gemeenschap van goederen getrouwd en hebben op financieel gebied nooit iets geregeld. In het ziekenhuis heb ik haar verteld dat daardoor, na haar over lijden, haar man haar deel erft van hun vermogen. Als hij overlijdt, gaat al het geld naar zijn naaste bloedverwanten. Haar zuster krijgt niets. Zo is de wet: bloedverwanten gaan voor aanverwan ten. Om dat te voorkomen besluit ze op de valreep een testament op te maken. Nu zit ik bij haar aan tafel en haal de pa pieren te voorschijn die ze moet on dertekenen. Ze zucht en zet haar handtekening. Met een paar pennen streken onterft ze haar echtgenoot. Dat gaat haar aan het hart, maar alleen zo kan ze ervoor zorgen dat haar zuster haar deel krijgt van de erfenis. Bij het afscheid houdt ze minutenlang mijn hand vast. esjohannebbeling woensdag 30 september 2015 GO Fikkie ACHTER 44 Vragen? Heb je naar aanleiding van dit verhaal een vraag over jouw financiën? Mail naar irene.van.den.berg@depersgroep.nl Financieel journalist Irene van den Berg beantwoordt elke week een aantal lezers vragen in de krant. Zuinig geleefd Bovenstaand verhaal is echt gebeurd. Vanwege beroepsgeheim zijn de namen van de betrokkenen niet vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 53