Rondreizen Minister Van der Steur door de knieën over communicatie rond foto Volkert van der Graaf r: 4 NIEUWS Rondreizen Dit is wat de minister vorige week zei... ..maar dit is wat er achter de schermen gebeurde. 'Zowel het Openbaar Ministerie als Reclassering Nederland waren op de hoogte' En niet alleen zij. Van der Steur liet na te melden dat er vijf overheidsinstanties van de fotodeal wisten, net als de top van zijn eigen ministerie. Er waren maar liefst veertien gesprekken over. 'Het OM werd de dag ervoor door de advocaat van Van der Graaf in kennis gesteld dat er een foto werd gemaakt' Dat zit dus anders. Het OM - en de vier andere instanties - wisten al 151 dagen dat er over een foto werd gesproken, dus het maken ervan hing op zijn zachts gezegd al een tijdje in de lucht 'De minister en de staatssecretaris zijn niet geïnformeerd.' Ook dat is onjuist. Toenmalig staatssecretaris Teeven houdt vol dat hij van niets wist, maar Ivo Opstelten wist het dus al maanden. En afgelopen week - toen het ministerie belde - wist hij het nog steeds. door Deborah Jongejan en Tobias den Hartog DEN HAAG. De VVD wil zo graag krachtig optreden tegen Volkert van der Graaf, maar nota bene on der leiding van liberale bewinds lieden is blunder op blunder gesta peld. De overheid zette de omstre den foto zélf op poten en minister Ard van der Steur (Justitie, WD) informeerde de Kamer daar ver keerd over. Zo'n beetje iedereen was op de hoogte dat Van der Graaf, de moordenaar van Pim Fortuyn, op de foto zou worden gezet. Het Openbaar Ministerie. De reclasse ring. De Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veilig heid (NCTV). Een persvoorlichter. Topambtenaren. Toenmalig minis ter Ivo Opstelten. Alleen vertelde opvolger Van der Steur dat niet aan de Kamer toen hij er vorige week naar gevraagd werd. Een fout, zegt hij nu. Vorige week was Van der Steur er nog rustig onder tijdens het wekelijk se vragenuurtje. De veelbespro ken foto van Van der Graaf in De Telegraaf was vooral een idee van de advocaat van Volkert, sugge reerde hij. Het OM had er pas een dag voor publicatie lucht van ge kregen. In werkelijkheid wist hij al kort voor het vragenuurtje dat het fotoplan al veel eerder was be kokstoofd tussen het OM en Van der Graafs advocaat. Zijn excuus: Van der Steur baseerde zich op 'summiere' informatie. Binnen zijn ministerie wist men al hoe het zat. Al vier maanden voordat Van der Graaf op vrije voe ten kwam, is uitgebreid overlegd over zijn veiligheid en de foto. Wie met het idee kwam is on duidelijk, wel geeft het ministerie toe dat het om 'een instantie' gaat. „Het initiatief kwam van de over heid, niet van mij", zegt advocaat Franken. Gespannen moest Van der Steur het gisteren voor de ca mera's opbiechten. Het wordt meer en meer een hoofdpijndossier voor de VVD. Premier Rutte moest eerder al ver klaren waarom hij Teeven niet ont sloeg, nadat hij tijdens de verkie- Al maanden voordat Van der Graaf vrij kwam, was uitgebreid overlegd over zijn veiligheid en de foto zingscampagne in 2012 zei dat de bewindspersoon die Van der Graaf op proefverlof laat gaan moest aftreden. Volgens oppositiepartij SP zit de wil om daadkrachtig te zijn ook WD-minister Van der Steur in de weg. „Ik verwachtte dat hij verantwoording zou nemen voor de foto en dat zou uitleggen. Maar dit vond hij kennelijk niet zo'n lek ker verhaal om te vertellen", zegt Kamerlid Michiel van Nispen. Het foutenfestijn blijft niet be perkt tot Van der Steur die zijn woorden moet inslikken. Het mi nisterie van Veiligheid en Justitie heeft een groot communicatiepro bleem. Zo wilde de NCTV op het laatst helemaal niet meer dat Van der Graaf op de foto zou worden ge zet. Na diens vrijlating bleef een heksenjacht uit, dus het was juist beter voor zijn veiligheid als hij onherkenbaar bleef Alleen gaf nie mand dat door aan de advocaat en beveiligers van Van der Graaf. De bewuste foto zagen Opstel ten en Teeven uiteindelijk in de krant. Opstelten was verrast dat het fotoplan was doorgegaan. En Teeven, die nota bene alles in het werk had gesteld om proefverlof van de moordenaar te blokkeren, was naar eigen zeggen niet inge licht dat het plan op handen was. Nog zo'n communicatiepro bleem: de afdeling persvoorlich ting wist dat tv-programma Brand punt afgelopen zomer vragen stel de over de foto, maar meldde dat niet aan Van der Steur. De meeste Kamerleden richten hun pijlen dan ook op het ministerie, waar eerder Opstelten en Teeven het veld moesten ruimen doordat in formatie niet doordrong tot de top bij de affaire rond Cees H.. Van der Steur gaat het morgen tijdens het Kamerdebat moeilijk krijgen als hij moet tonen dat hij de man is die de bezem erdoor kan halen. Cultuurschatten van Jordanië Imposant Israël Israël Jordanië Dubai Oman 1559 De wereld is Kras 100% vertrekgarantie 8 dagen al v.a. I Die bewuste foto... daar wist bijna iedereen van af Ontdek de prachtige natuur en indrukwekkende steden van het Midden-Oosten. Onze rondreizen zijn inclusief vliegreis, hotels, ontbijt en NL-sprekende reisleiding. Zéér complete rondreis met deskundige reisleiding. Korting tot 150 p.p. Klantbeoordeling 8,4: "Fantastische ervaring" Zie: Kras.nl/35683 Veelzijdige rondreis met o.a. het Meer van Tiberias, Jeruzalem, de Dode Zee en Massada. Klantbeoordeling 8,4: "Onvergetelijk" Zie: Kras.nl/38722 Twee indrukwekkende landen met o.a. Jeruzalem, Petra en Tiberias. Korting tot 190 p.p. Klantbeoordeling 8,0: "Schitterende reis" Zie: Kras.nl/38121 Met o.a. Dubai, Abu Dhabi, Nizwa en Muscat. Incl. nacht in de woestijn en Dhow-cruise. Klantbeoordeling 8,5: "Bijzondere ervaring" Zie: Kras.nl/36383 8 dagen v.a. 8 dagen v.a. 15 dagen v.a. 13 dagen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4