'Orale seks is een pijnpunt in veel relaties' Britse vrouw met ouderdomsblindheid geholpen met stamceltherapie Lichtpunt voor groeiende groep van rond 100.000 patiënten met ernstige oogaandoening. NIEUWS 3 LONDEN. Een 6o-jarige Britse is de eerste patiënte die een nieuwe be handeling met stamceltherapie heeft ondergaan. De vrouw met ouderdomsblindheid is afgelopen maand geopereerd in het Moor- fields oogziekenhuis in Londen. Pas aan het einde van het jaar wordt duidelijk of de operatie is geslaagd, maar de verwachtingen zijn hooggespannen. „We kunnen zien dat de cellen op de juiste plek zitten en dat ze er gezond uit zien", aldus onderzoeksleider Peter Coffey. Bij mensen die lijden aan macu ladegeneratie sterven de lichtge voelige cellen op hun netvlies langzaam af. Dat zorgt voor een grijze waas, die hen steeds meer het zicht ontneemt. Met stamcel therapie worden nieuwe lichtge voelige cellen gekweekt uit stam cellen van embryo's. Die zijn nu bij de Britse vrouw op een kunst vlies achter het netvlies in haar oogbol geplaatst. Is dit de eerste stap op weg naar volledige genezing van blind heid? Als er iemand is die deze vraag dolgraag met 'ja' beant woord ziet, dan is het Peter Hoo gerbrugge (66) uit Nieuwe Nie- dorp. Vijf jaar geleden kon hij de wereld om zich heen nog helder zien. Nu ziet hij niets meer scherp. „Je ziet niks aan me, maar de krant kan ik niet meer lezen." Hoogerbrugge is dan ook in lichte jubelstemming door het goede nieuws uit Engeland. Hij vindt het 'fantastisch' dat er wordt geprobeerd ouderdoms blindheid uit de wereld te helpen. Hij heeft niet de illusie dat hij vol gend jaar in Engeland is voor een oogoperatie. En hij wil, als spreek buis van de Maculavereniging, zijn medepatiënten ook niet blij maken met een dode mus. „Dit is nog maar de proef op de som. We beseffen heel goed dat er veel meer geld nodig is om doorbraken te bewerkstelligen." Een goede inschatting, meent Carel Hoyng, hoogleraar oogheel kunde aan het UMC Radboud in Nijmegen. „Het gaat nog heel lang duren voordat de behandeling in de praktijk wordt gebracht." De stamceltherapie is zeer experimen teel, er is nog maar één patiënt die de behandeling heeft ondergaan en het is nog allerminst duidelijk of zij daarmee echt geholpen is. „Ik ben erg benieuwd naar de uitkomst van dit onderzoek", zegt Hoyng, die zelf al jaren onderzoek doet naar de oogaandoening waar zo'n ïoo.ooo Nederlanders mee moeten leven. Sinds een paar jaar zijn injecties beschikbaar die de achteruitgang van het zicht tegen gaan. Een dure en langdurige be handeling die niet voor alle patiën ten geschikt is en het verslechte ren van de ogen niet voor altijd stopzet. De belangrijkste oorzaken van ouderdomsblindheid zijn een erfelijke aanleg en ouderdom. Uit een enquête van Liekens' RTL-programma Sex Academy blijkt dat minder dan een derde van de vrouwen aan orale seks doet. Liekens (52) schreef een op vallende column in de Vlaamse krant Het Laatste Nieuws: 'Ik hoor het nog vaak: vrouwen die hun partner niet graag of zelfs niet wil len pijpen. Omdat ze het vies vin den. Of eng. Ben je jonger dan 18, dan geef ik je alle respijt. Maar aan de andere vrouwen: jullie zullen toch uit jullie 'pijp' moeten ko men.' Het regende reacties. Liekens: „Voor alle duidelijkheid, ik schrijf niet: vrouw, u moet pijpen. Wel schrijf ik, letterlijk: Weet dat niets móét. Je moet nooit iets doen waar je een hekel aan hebt. Maar wat ik met die column wel wil be werkstelligen, is dat vrouwen het eens proberen. En mannen, want omgekeerd geldt net zo goed dat orale seks belangrijk is. Ik verge lijk het altijd met eten: misschien deins je terug van een rauwe oes ter of een Indische maaltijd. Maar je kunt het toch minstens een keer proberen?" 'Het boeiende is, dat zo'n column zo veel reacties losmaakt Als dit betekent dat stellen er over gaan praten heeft het zin' Liekens stelt dat ze twee soorten reacties krijgt. „Veel vrouwen rea geren met: schrijf eens zo'n co lumn over beffen, dat is veel be langrijker. Want voor veel vrou wen is dat de enige manier om klaar te komen. En veel mannen reageren door tegen hun vrouw te zeggen: je moet gaan pijpen. An ders hou je niet van me, Goedele schrijft het.' Tja, ik noem orale seks in die column een liefdesbe tuiging aan de penis, dat klopt. Maar nogmaals: niets moet. Het boeiende is, vind ik, dat zo'n co lumn zo veel reacties losmaakt. Ik durf te zeggen dat orale seks echt een blinde vlek is in veel relaties waar veel te weinig over gespro ken wordt. Als mijn tekst zorgt dat stellen er over praten heeft het zin." Liekens schrijft dat orale seks voor een man betekent dat zijn partner hem totaal aanvaardt. 'Het is zo goed als letterlijk zeg gen: Schat, je bent om op te eten.' „Veel vrouwen hebben angst om te pijpen. Ze zijn bang om te falen, hebben angst voor de smaak van de penis in hun mond of vre zen dat de man te enthousiast wordt. Dat hij te diep gaat duwen zodat zij moet kokhalzen. Ik denk dan: het zegt wel iets over hun re latie dat vrouwen die angst heb ben. Maar je moet het ontrafelen, dat is wat ik met die column wil de." Liekens kan moeilijk inschat ten in hoeverre jonge meiden die zich vaak laten inspireren door porno, aan orale seks doen. Dat lijkt haar een onderzoek waard. WOENSDAG 30 SEPTEMBER 2015 Peter Hoogerbrugge heeft maculadegeneratie, waardoor hij steeds slechter ziet. Hij vestigt zijn hoop op de nieuwe Engelse stamceltherapie, foto Jean-Pierre Jans Er glooit hoop voor blinden door Heieen Boex door Jeroen Schmale ROTTERDAM. Een column van Goe- dele Liekens, waarin de seksuologe stelt dat vrouwen hun mannen toch minstens zouden moeten pro beren oraal genot te verschaffen, maakt nogal wat los. „Door die reacties zie je dat dit onderwerp in heel veel relaties een pijnpunt is."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3