Bezwaar van tafel: turbines stoppen als vogels naderen Kapelle wijst sporthal aan PZC COLOFON Voorzitter Alexander Rinnooy Kan prijst mooie 8 ZEELAND De Nationale Wetenschapsagenda is bijna af. Zeeland heeft een bescheiden, maar bijzondere bijdrage geleverd. Het Zeeuwse Landschap en Wind- park Krammer sloten een overeen komst over een uitgebreid pakket van maatregelen dat eventuele eco logische schade door de geplande windturbines bij de Krammerslui zen moeten verminderen. Naast installatie van een detectiesys teem richt Windpark Krammer een fonds op voor de uitvoering van natuurversterkende maatrege len in het gebied. Het Zeeuwse Landschap was naar de Raad van State gestapt om dat de bouw van 35 windmolens op en rondom de Krammerslui zen de natuur te veel schade zou toebrengen. Er bestond vooral vrees dat vogels het slachtoffer worden van de turbines die een tiphoogte van 180 meter hebben. Het windpark is gepland op een kruispunt van drie natuurge bieden: de Oosterschelde, de Gre- velingen en het Volkerak Zoom meer. Vogels trekken er dagelijks heen om te rusten en te fourage- ren. Nu de initiatiefnemers, de coö peraties Zeeuwind en Deltawind (3500 leden), beloven een breed pakket maatregelen te nemen, is het plan voor Het Zeeuwse Land schap acceptabel. De stichting is voor windenergie, zolang de na- Windmolens krijgen detectiesystemen voor vogels en vleermuizen. tuur daar niet de rekening voor be taalt. Het Zeeuwse Landschap liet dit voorjaar al weten haar beroep bij de Raad van State in te trekken als er een compromis zou komen. Dat is er nu. In 2018 moet het windpark ge reed zijn. Het kan dan 70.000 huis houdens van stroom voorzien. KAPELLE. Het college van burge meester en wethouders van de ge meente Kapelle stelt voor om sporthal Groene Woud aan te wij zen als mogelijke crisisopvangloca- tie voor vluchtelingen. Het college heeft dit gisteroch tend besloten en het voorstel 's middags ter instemming aan de gemeenteraad voorgelegd. Volgen de week dinsdag wordt het voor stel in de besluitvormende raads vergadering besproken. Het college wil de sporthal voor de 72-uurs noodopvang aan wijzen. Alle Zeeuwse gemeenten hebben één of meerdere plekken aangemeld bij de Veiligheidsregio, die de zoektocht naar locaties coör dineert. 088-0139910. Stel je vraag aan de weten schap, zo luidde de uitnodi ging afgelopen voorjaar aan het Nederlandse volk. Daar werd massaal gebruik van ge maakt. In totaal werden 11.700 vragen aangedragen voor de Natio nale Wetenschapsagenda. Bij de inzen dingen zat een pakket van de Weten schappelijke Raad Zeeland. Die had be sloten de 65 Zeeuwse vragen - onder meer geïnventariseerd via een oproep in deze krant - gebundeld in te dienen. „Dat heeft echt de aandacht getrok ken", zegt Alexander Rinnooy Kan, voorzitter van de stuurgroep die de Na tionale Wetenschapsagenda opstelt. „We zijn heel dankbaar getroffen door deze goed georganiseerde actie. Zee land is de enige provincie die het op deze manier heeft gedaan en daarmee heeft zij zich duidelijk onderscheiden. Het bevestigt ook de belangstelling die er in Zeeland bestaat voor de weten schap. Dat is weliswaar niet nieuw voor mij, maar het is toch leuk om dat zo terug te zien." Zeeland kan dan ook op bijzondere belangstelling rekenen van Rinnooy Kan (65), onder andere oud-voorzitter van de Sociaal-Economische Raad en tegenwoordig hoogleraar economie en bedrijfskunde aan de Universiteit van Amsterdam. Die interesse is onder meer te danken aan zijn medewerking aan het project Standplaats Zeeland in 2009, waarbij hij zich verregaand ver diepte in het gebied. „Daar bewaar ik heel goede herinneringen aan." Hij is niet verbaasd dat juist deze provincie zich op bijzondere wijze ma nifesteert in de discussie rond de Na tionale Wetenschapsagenda en vooral met wetenschappelijke vragen op de proppen is gekomen die op de regio zelf betrekking hebben. „Zeeland heeft iets bijzonders. Landschappelijk gezien is het een heel apart deel van Nederland, met een eigen geschiede nis en een bevolking die er nog steeds een bron van inspiratie en trots in ziet. Dat sentiment kun je alleen maar positief waarderen. Het voegt wat kleur toe aan het leven." „Als tussenstap hebben we de in totaal bijna 12.000 ingediende vra gen gegroepeerd rond 140 cluster- of koepel- vragen, omdat veel vra gen elkaar overlapten. Ook heel veel Zeeuwse vragen hebben een weg gevonden in de richting van de grote vragen. Een van de vragen was bijvoor beeld Is het eten van Zeeuw se mossels gezond en waar om? Die is mee gaan lo pen in de overkoepe lende vraag Wat is de relatie tussen voeding, beweging en gezondheid?" „Nee. Sommige vragen waren op zich interessant, 'De aanpak om iedereen uitte nodigen vragen te stellen, is nooit eerder geprobeerd' maar vanuit de wetenschap kunnen we er niets mee, omdat we niet weten wat ermee aan te vangen om die te be antwoorden dan wel omdat het vra gen zijn die allang zijn beantwoord. Neem de vraag Heeft de Zeeuw een spe ciaal DNA? Ik vermoed dat het ant woord nee is, maar daar kan weten schappelijk onderzoek weinig aan bij dragen. Dat geldt ook voor de vraag Zijn Zeeuwen nuchterder dan mensen uit de rest van het land? En heb je hier iets aan? Het antwoord daarop zou overi gens moeten zijn: ja, want nuchter heid vind ik persoonlijk een groot goed. Maar een heel wetenschappelijk oordeel is dat natuurlijk niet." „Een van de vervolgacties is dat we al le vragenstellers in contact proberen te brengen met instituten, wetenschap pers en onderzoekers die mogelijk een deel van het antwoord kennen. Zij worden geattendeerd op uitnodigin gen voor bijeenkomsten over onder werpen die hen blijkbaar interesseren. Landelijk zijn er al tientallen van der gelijke bijeenkomsten geweest. Dat is een mooi neveneffect van de agenda." „Ik hoop dat er een Zeeuws vervolg komt. Ik kan me heel goed voorstellen dat de Wetenschappelijke Raad nog eens goed naar de Zeeuwse vragen kijkt en probeert er een aantal uit te tillen die breed leven in de provincie. Zij zouden daar een vervolg aan kun nen geven in de vorm van een bijeen komst waar de vragenstellers en ande re belangstellenden in discussie gaan over wat de halve of hele antwoorden op hun vragen zijn. Het zou mooi zijn als de raad zegt: wij willen die eerste stap wel zetten." „De aanpak om iedereen uit te nodi gen vragen te stellen, is internationaal gezien nooit eerder geprobeerd. Het was dus een experiment en ik ben heel gelukkig met hoe het zich heeft ontwikkeld. Ik denk dat de winst van de agenda de winst van het proces is. Het illustreert dat de wetenschap een heel centrale plek heeft in Nederland en dat mensen meeleven met wat we tenschap voor hen kan betekenen. Het is van ons allemaal en vóór ons alle maal." „We gaan nadenken over een passend vervolg. Het leuke van de agenda is dat deze doorkijkjes naar samenwerking biedt. Elke vraag lijkt een vraag te zijn die verbindt: verschillende disciplines, toepassing en fundamenteel onder zoek, publiek en privaat, wetenschap en economie. Dat is een heel aangena me verrassing. Elk onderwerp blijkt in allerlei richtingen vertakkingen te heb ben." „Neem big data. Dat is een technologi sche opgave, maar ook bijvoorbeeld een wiskundige, een economische, een juridische en - als je naar privacy kijkt - een ethische opgave. Het onder werp overspant vele disciplines. Kijk naar de kassasystemen van supermark ten. Die bieden zo ongelooflijk veel in- door Frank Balkenende BRUINISSE. Stichting Het Zeeuwse Landschap trekt zijn bezwaren te gen de bouw van Windpark Kram mer bij Bruinisse in, nu een ak koord is bereikt met de initiatiefne mers. De windmolens krijgen on der meer detectiesystemen voor vogels en vleermuizen. De windmo lens zetten zich dan automatisch stil. Krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel onze bezorgservi- ce: 088 0561510, of meld het op: www.pzc.nl/geenkrant U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Vragen? Bel: 088-0139910 Uitgever Erik van Cruijthuijsen Sales manager Kees van Zalinge Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright@wegener.nl Hoofdredactie Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Centrale redactie Edisonweg 37E, Vlissingen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen 0118- 43 4000 T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl www.pzc.nl Redactie Walcheren. Bevelanden. Schouwen-Duiveland en Tholen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen T: 0118- 434021 E-mail: walcheren@pzc.nl; bevelanden@pzc.nl; schouwen-duiveland@pzc.nl; tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl Zeeuwse vragen door Rolf Bosboom Wat is verder gebeurd met de Zeeuwse vragen? Geldt dat voor alle Zeeuwse vragen? Alexander Rinnooy Kan Alexander Rin nooy Kan, voorzit ter van de stuur groep: „Zeeland heeft iets bijzon ders. Landschappe lijk gezien is het een heel apart deel van Nederland, met een eigen ge schiedenis en een bevolking die er nog steeds een bron van inspiratie en trots in ziet." foto Robin van Lonkhuijsen En wat als een vragensteller daarmee geen genoegen neemt? Wat kan de Wetenschappelijke Raad Zee land nog betekenen? Bent u tevreden over de totale oogst? Hoe houden jullie dat gevoel vast? Kunt u een voorbeeld noemen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 38