'Nieuwe regels werken niet' Vuurwerkhandelaar bang voor de dood alcoholpoli in Goes ZEELAND 3 Hoogste springtij in achttien jaar Orthopedagoge Aafke van der Hoop van het Admi raal De Ruyter Zieken huis - samen met kin derarts Isabelle Boone verantwoor delijk voor de alcoholpoli - wijst op het factsheet Seksueel Geweld. Al cohol vergroot het risico op sek sueel geweld, staat daar. En: 7 pro cent raakt zwanger. „Wij hebben hier meegemaakt dat een meisje zich niets meer wist te herinneren van wat er gebeurd was, maar wel zwanger was", zegt Van der Hoop. Ongewenste zwangerschap, sek sueel overdraagbare aandoeningen: dat kan de oogst zijn van een avondje zuipen. 'Nee' zeggen wordt lastiger, of het nou tegen dat zoveelste glas drank is, tegen die vrijpartij of tegen de spierbundel die je uitnodigt om het even sa men uit te vechten. Bij de alcohol poli van het ADRZ komen regelma tig jongeren met 'secundaire let sels' zoals een hersenschudding of botbreuken binnen: van de fiets ge vallen, of ergens tegenaan geknald. Minder goed aantoonbaar is de schade aan de hersenen. „Je hersen functies worden aangetast", weet Van der Hoop zeker. „Als je in co ma raakt van drank, is dat voor je hersenen net alsof je een klap met een honkbalknuppel hebt gekre gen. Daar loop je blijvende schade van op." Om te beginnen is - zeker in de week erna - het vermogen om te le ren verminderd. Geheugen, concen tratie, het vermogen om te plan nen worden allemaal minder. Van der Hoop: „Of je IQ_erdoor omlaag gaat, is niet hard te maken, maar ik zie dat comazuipen slecht is voor schoolcarrières." Sebastiaan Keijmel uit Breskens is initatiefnemer van de partybus sen van Zeeland naar Antwerpen. Hij is ervan overtuigd dat de nieu we regel, dat jongeren onder de 18 geen drank mogen kopen, ave rechts gewerkt heeft. „Ze gaan drin ken op plekken waar niemand het ziet. Met name in gebieden waar minder sociale controle is, gaat het fout. De afgelopen anderhalfjaar 'Een tijd geleden had ik 35 Walcherse jongeren in de bus. Na afloop vonden we 35 lege flessen sterke drank' heb ik zo'n duizend jongeren ver voerd. Daarvan mogen er zes niet meer meerijden: één uit Zeeuws-Vlaanderen, de rest van Walcheren en de Bevelanden. Dat is typerend. Jongeren in Zeeuws-Vlaanderen lijken veel be ter in staat normaal met drank om te gaan. Een tijd geleden had ik 35 Walcherse jongeren in de bus. Na afloop vonden we 35 lege flessen sterke drank. Ik stond echt met open mond te kijken. En dan te be denken dat de gemiddelde leeftijd van de stappers op Walcheren en Beveland zo'n 16 jaar is. In Zeeuws- Vlaanderen hoger: 18." ALCOHOLVERGIFTIGING BIJ KINDEREN Zeeuwse gemeenten, politie, In digo en GGD, die samenwerken in de campagne, houden regelma tig bijeenkomsten voor ouders. „Die zijn succesvol. Ouders heb ben die handvatten nodig", weet Laeven. „We moeten de integrale aanpak voortzetten. Ouders, verko pers en sportverenigingen moeten samenwerken om ervoor te zor gen dat jongeren niet meer aan al cohol kunnen komen. Als niet drinken meer de norm wordt, dan wordt het voor iedereen makkelij ker. En dat keerpunt komt er." MEISJE VAN 15, GEVONDEN BIJ EEN CAFE, OP STRAAT De hoofdverdachte, de 23-jarige Goesenaar Fareed B, vertelde dat in die handel wordt gewerkt met een piramidestructuur. Aan de top staat één man en die stuurt de mensen onder hem aan. Die mensen sturen op hun beurt weer de mensen aan die lager staan. De man boven hem durfde hij alleen maar met een voor naam 'Joeri' aan te duiden. Meer details durfde hij volgens zijn ad vocate Cindy Kools ook niet te ge ven, omdat hij zijn leven dan niet langer zeker is. Fout B. werd in 2012 aangehouden om dat hij toen duizenden stuks zwaar illegaal vuurwerk in zijn garage had opgeslagen. Hij zat en kele dagen vast, waarna hij niets meer van het Openbaar Ministe rie hoorde. Volgens B. was dat een fout van het OM. „Als ik lan ger had vastgezeten, had ik wel besloten om te stoppen met de handel. En had ik van Joeri ook wel mogen stoppen." De Goesenaar ging echter door en werd eind 2013 weer opgepakt, nadat de politie in Krabbendijke juist arriveerde toen daar vele ki lo's illegaal vuurwerk van eige naar wisselde. B. was daar zelf Fareed B durfde de man boven hem durfde alleen maar een voornaam 'Joeri' aan te duiden. Meer details durfde hij volgens zijn advocate niet te geven, omdat hij zijn leven dan niet langer zeker is. niet bij, maar zijn medewerkers noemden zijn naam, waarna hij werd opgepakt. Toen ontdekte de politie ook dat een van die mede werkers honderden kilo's illegaal vuurwerk had opgeslagen in een schuurtje van zijn vader. Die va der moest gisteren ook voor de rechtbank verschijnen en erken de dat hij stom had gehandeld. Celstraf B. heeft volgens het OM niet al leen gehandeld in illegaal vuur werk. Ook in XTC en coke. „Dat kwam op de tweede plaats." Offi cier van justitie Ingebord Koop- mans eiste een celstraf van 24 maanden waarvan 8 voorwaarde lijk tegen B. De medeverdachten moeten volgens haar niet meer de cel in. Ze eiste tegen hen cel straffen gelijk aan het voorarrest of werkstraffen. Uitspraak 13 oktober. VLISSINGEN. Volgens waterschap Scheldestromen bereikte het Ne derlandse kustwater gisteren en vandaag het hoogste springtij sinds achttien jaar. Bij Westkapelle, Borssele en Bath komen bijvoorbeeld hoogwa terstanden voor van respectieve lijk 265, 302 en 359 centimeter bo ven NAP. Desondanks lopen de Zeeuwse duinen en dijken geen gevaar. Daarvoor moet er een combinatie aan factoren optreden, zoals bij voorbeeld springtij met een gelijk tijdige storm. Bij de ramp van 1953 ging springtij gepaard met een stormvloed. Dat is nu heel anders. Door de afwezigheid van harde wind zal er niets te merken zijn van het extreme springtij. WOENSDAG 30 SEPTEMBER 2015 grote verleider Sebastiaan Keijmel, initiator partybus Eén op de drie Zeeuwse jongeren uit de derde klas van de middelbare school doet aan binge drinken: zij dronken in de laatste vier weken minstens één keer vijf glazen korte tijd na elkaar. Passanten vinden vlakbij een café, op straat, een meisje van vijftien. Omstanders bellen 112. Een ambulance brengt het bewuste loze meisje naar het ziekenhuis. Daar worden haar ouders gebeld. Ze zijn geschokt. Het meisje heeft een alcoholpromillage van 2,1 procent. Na behandeling wordt ze op de alco holpoli uitgenodigd. Een kinderarts en kinderpsycholoog kij ken hoe het zover kon komen en hoe het met school is. Het meisje blijkt al twee jaar regelmatig te drinken. Van havo is ze in twee jaar na vm- bo-kader gedaald. Haar ouders weten niet wat te doen. Vanuit de poli wordt informatie en bege leiding gegeven. Indi go geeft desgewenst nazorg. Aantal glazen alcohol (binnen twee uur gedronken) waarbij een kind het promillage van 1,8 bereikt en een groot risico loopt op bewustzijnsver- lies. Leeftijd Aantal glazen voor 1,8 %o bron: Jellinek door Emile Calon MIDDELBURG. Bij de handel in ille gaal vuurwerk wordt net zo mee dogenloos opgetreden als in de wereld van drugshandel. Dat beeld kwam gisteren althans naar voren tijdens de strafzaak tegen een aan tal inwoners van Zuid-Beveland die in 2013 betrapt werden op handel in zwaar illegaal vuurwerk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 33