6 5 vragen waar Zeeuwen antwoord op willen Gestuntel Hoek niet alleen de schuld van Pennings Doorvragen bij melding werkt 'Het wordt geen gezellig dagje uit' Automatische brandmelders blijven een grote bron van loos alarm. Toch rukt de brandweer minder vaak voor niets uit. MIDDELBURG. Het lukt de meldka mer van de brandweer steeds be ter om loos alarm van echte mel dingen te onderscheiden. Dat is vooral te danken aan de manier waarop de centralisten een mel ding checken. De meldkamer van de Veilig heidsregio Zeeland ving vorig jaar 69 procent van de meldingen af. Dat betekent dat nog niet één op de drie meldingen leidt tot een uit ruk van de brandweer. Zeeland gaat hiermee landelijk op kop, zo blijkt uit cijfers verzameld door het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS). Voor de Veiligheidsregio Zee land is dat geen reden om meteen de vlag uit te steken. De verschil len tussen de regio's zijn zo groot dat de vraag is of er geen appels met peren zijn vergeleken. Tegen over de 69 procent afhandeling door de meldkamer in Zeeland staat een magere 6 procent van Noord-Holland-Noord. Het Neder lands gemiddelde is 35 procent. De Veiligheidsregio Zeeland telt bijvoorbeeld alle automati sche brandmeldingen mee, inclu sief de meldingen die direct als 'storing' worden aangemerkt. An dere regio's tellen die storingen wellicht niet mee. Het zou goed zijn als het CBS daarin helderheid schept, aldus de Veiligheidsregio Zeeland. Onnodig Automatische meldingen zorgen veelvuldig voor - achteraf gezien - onnodige inzet van de brandweer. In slechts 2 procent van de geval len is echt sprake van brand. De brandweer rukte in Zeeland 991 keer uit op aangeven van een auto matische brandmelding. In 97a ge vallen had de brandweerwagen ei genlijk in de kazerne kunnen blij ven. Loze alarmeringen zijn een grote kostenpost. Sinds 2024 wordt in het kader van het project 'Stoom' van Brandweer Nederland geprobeerd om loos alarm terug te dringen door zoveel mogelijk vanuit de meldkamer te 'contrabel len'. Daarbij informeert de centra list eerst bij de instelling waar de automatische brandmelding van daan komt of er echt sprake is van brand. Maar dat is niet mogelijk als 's nachts een melding komt en nie mand op een bedrijf aanwezig is. Ook is er een aantal panden en be drijven met een hoog risico waar bij een melding direct een brand weerauto naartoe gaat. Toch gaat het volgens de Veilig- heidsregio Zeeland steeds beter. De centralisten leren bij een telefo nische melding welke vragen ze moeten stellen om te beoordelen of een brandweerauto op pad ge stuurd moet worden. Dat gebeurt volgens een vast 'uitvraagproto col'. MELDINGEN BRANDWEER De kaarten in de Twee de Kamer zijn ge schud. Een meerder heid van het parle mentair besluit vandaag in het debat over de Wet Stroom tot splitsing van de energiebedrij ven Delta en Eneco. Dat bete kent dat ze hun netwerkbedrijf gedwongen moeten afkoppelen van hun energieproductietak. Voor Delta is het daarmee ein de oefening: het wordt te klein en financieel te kwetsbaar om als zelfstandig energiebedrijf overeind te blijven. Hoewel de uitkomst van het debat zo goed als vaststaat, trek ken woensdagmiddag zo'n vijf honderd medewerkers van bei de energiebedrijven naar Den Haag. Ze blijven vechten voor hun toekomst en vragen aan dacht voor de bredere gevolgen van de splitsing. Volgens Delta gaan in Zeeland 800 hoogwaar dige banen verloren. In de afgelopen weken mobi liseerde Delta de Zeeuwse be volking. Sympathisanten kon den een online-petitie tekenen. Bijna 40.000 Zeeuwen deden dat. Personeel zal minister Kamp van Economische Zaken en een aantal Kamerleden de 40.000 steunbetuigingen over handigen. Arja Hagenaar-de Jager (29) uit Kamperland, marktrisico analist bij de divisie energie en multimedia, stapt zeker in de bus naar Den Haag. „Daar maak ik me grote zorgen over. Ik ben bang dat ik in mijn vakgebied toch buiten de provin cie werk moet zien te vinden. Ik wil helemaal niet weg, woon hier prima, ben verknocht aan Zee land. Maar er moet wel brood op de plank. Ik wil niet kiezen, maar het is wel de realiteit dat na split sing banen verloren gaan bij ener gie en multimedia. Ik moet er ech ter niet aan denken te verhuizen. Het zet mijn leven op zijn kop." „Ja, dat is wel het gesprek van de dag." „Ik vrees dat het gros vertrekt. Zee land moet beseffen dat het hon derden hoogwaardige banen gaat verliezen. De gezinnen die weg gaan, komen niet meer terug. Het zal steeds moeilijker worden nog Als Zeeuw vind ik dit zo onrechtvaardig, dat ik er graag mijn nek voor uitsteek.' jonge gezinnen hier naar toe te krijgen. Zeeland wordt straks een provincie van landbouw, toerisme en ouderen." „We leven de laatste we ken onder hoogspanning. Het wordt in elk geval geen gezellig dagje uit." „Ik vind dat je als Del ta-medewerker het enor me banenverlies een ge zicht moet geven. Ze- moeten beseffen dat het niet alleen om banen, maar om mensen gaat. Mensen die dreigen hun werk te verliezen." „Delta is een prachtbedrijf. Ik werk er nu zeven jaar met plezier. Triest dat een wet dit gezonde bedrijf gaat vellen. Als Zeeuw vind ik het zo onrecht vaardig wat er ge beurt, dat ik er graag mijn nek voor uitsteek." A Jl c 1 PAGINA 8 9 PAGINA 12 13 www.pzc.nl walcheren@pzc.nl WOENSDAG 30 september 2015 Brandweer herkent loos alarm beter door Theo Giele Bij de meldkamer van de Veilig heidsregio Zeeland kwamen in 2014 in totaal 11.412 meldingen binnen. Die tot 3498 keer inzet van de brandweer leidden. Het aantal telefonische brandmel dingen: 6988. Aantal inzetten: 1875. Het aantal automatische brandmel dingen: 1587. Aantal inzetten: 991. Aantal meldingen voor overige hulpverlening: 2837. Aantal inzetten: 632. cijfers: Veiligheidsregio Zeeland Arja Hagenaar-de Jager werkt bij Delta en stapt vandaag zeker in de bus naar Den Haag. foto Marcelle Davidse door Frank Balkenende Stel dat je wordt ontslagen. Wat be tekent dat voor jou en je gezin? Ik neem aan dat daar op de werk vloer nu constant over wordt gespro ken? Veel van jouw collega's zitten in het zelfde schuitje. Verlaten zij straks ook massaal de provincie? Arja Hagenaar, medewerker Delta Welke sfeer hangt er vandaag in de bus? Waarom blijft je strijden als je de uitkomst van het Kamerde bat al weet? Volgens jouw werkgever dreigen vooral banen bij de commerciële tak van Delta te verdwijnen. Dat betreft ook jouw afde ling. Spannende tijden in huize Hagenaar? „Jazeker, ik voel die spanning wel. In ons gezin ben ik de kost winner, mijn partner is huisman. Bijna el ke dag denk je na over hoe je toe komst eruit ziet." Wat doet het met je als Delta straks wordt ontmanteld en in stukken verkocht?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 30