Onderzoek naar kartelvorming in Formule 1 door Europese Unie Publiek bij Europees kampioenschap massaal op de banken voor volleybalsters a SPORT 19 Oranje was 'hot' in Apeldoorn. De volleybalsters hopen morgen in Rotterdam op dezelfde steun. Playoffs/kwartfinales Eurovolley 2015 ROTTERDAM. Vrolijk checkten de Nederlandse volleybalsters gister middag in het spelershotel in Rot terdam in. Het Europees kam pioenschap verloopt tot nu toe perfect. De thuisploeg ontliep de tussenronde van vandaag en plaatste zich ten koste van het ho ger gekwalificeerde Italië recht streeks voor de kwartfinales. Én Oranje wist de mensen mas saal op de banken te krijgen. „Ik vind het wat jammer dat we Apel doorn moeten verlaten", reageer de bondscoach Giovanni Guidetti. „Het was geweldig daar." Apeldoorn was als een warm bad voor de volleybalsters, zeggen ze. Het Omnisportcentrum was drie keer met 5000 toeschouwers uitverkocht en de fans schreeuw den de ploeg naar de triomf. „De winst in de derde set tegen Italië hebben we aan het publiek te dan ken", oordeelde Guidetti. De Italiaan komt uit een land waar de fans bekend staan om hun fanatisme, hetzelfde geldt voor het land, Turkije, waar hij als clubcoach werkzaam is. „Als Tur kije in Ankara speelt, staan ze bij voorbaat al met 1-0 voor. Dat is hier de afgelopen dagen voor ons niet anders geweest." Guidetti vertelt over de vrouw die hij bij de fitness in Apeldoorn tegenkwam en spontaan aanbood om zijn was te doen. „Toen ik mijn spullen terugkreeg, vroeg ik wat ik uit dank voor haar kon doen. Niets, zei ze, als jullie een medaille winnen, heb ik het ge voel dat ik daar een klein stukje aan heb bijgedragen." Het WK beachvolleybal leek in- 'De winst in de derde set tegen Italië hebben we aan het publiek in Apeldoorn te danken' de zomer in Nederland een een malig volksfeest. Dit EK zorgt ook nu voor enthousiasme en plezier. Met dezelfde behendige 'volks menner' achter de microfoon, ex-Nederlands kampioen beach volleybal John Stubbe, gingen ook in Apeldoorn meerdere keren dui zenden handen omhoog, en toon de na een spectaculair punt de zaal massaal een papier met 'Block' erop. Belangrijkste voorwaarde voor zo'n feestsfeer is dat de thuisploeg presteert. Dat is tot nu toe het ge val, zoals bij het beachvolleybal het duo Reinder Nummerdor en Christiaan Varenhorst het uitste kend deden. Nummerdor is de echtgenoot van de recordinterna tional bij de volleybalsters, Manon Flier. Zij zat bij het WK in het pu bliek en genoot van de sfeer. Bij het EK ziet Flier vanuit het vak met de wisselspelers herken bare taferelen. „Dat het ook in Apeldoorn zo uitbundig is, verrast me", zegt ze. De vraag is of de sfeer van Apeldoorn naar Ahoy zal overslaan. Daar wordt de eindfase van het EK afgewerkt, met mor gen Nederland tegen de winnaar van Polen - Wit-Rusland. Er kun nen in Rotterdam dubbel zo veel toeschouwers in als in Apeldoorn, ruim 10.000. Toernooidirecteur Peter Blangé verwacht dat het zal vollopen. „Ik zal Apeldoorn mis sen", zegt aanvoerster Maret Bal- kestein. „Maar Ahoy is ook gewel dig, ook als het niet vol zou zitten. Hoe vaak mag je daar spelen?" De twee renstallen menen dat de koningsklasse van de autosport opereert als een kartel, waarin en kele grote teams alles bepalen. Force India stelt de werkwijze binnen de Formule 1 aan de kaak: „We zetten grote vraagtekens bij de manier waarop het beleid wordt bepaald en menen dat het systeem waarmee de inkomsten worden verdeeld oneerlijk en on wettig is." Volgens Force India en Sauber zijn het de grote teams als Mercedes, Ferrari, McLa ren en Red Bull die bepa len hoe het geld wordt verdeeld, waarbij de grote renstallen wor den bevoordeeld. Er zou daarom in de For mule 1 geen echte con currentie tussen de teams zijn. „Zij ondermij nen de gelijkheid van de teams. Deze illegale praktijken zijn scha delijk voor de sport", aldus Force India. Het Britse vakmagazine Au tosport berekende vorig jaar dat Ferrari 166 miljoen dollar aan in komsten uit de Formule 1 op streek, terwijl Force India 59 miljoen dollar ving en Sauber 52 miljoen. De Formule 1 zag de laat ste jaren veel kleine teams worstelen met de kosten. Het leidde tot het faillissement van Caterham, terwijl Ma- russia amper overleefde en een doorstart maakte. Lotus ver keert dit seizoen in financiële pro blemen, maar lijkt gered door een overname van Renault. Cavendish naar Afrikaanse ploeg Mark Cavendish komt volgend jaar uit voor de Zuid-Afrikaanse ploeg Team Dimension Data, de opvolger van MTN-Qhubeka. De Britse topsprinter krijgt boven dien gezelschap van twee voorna me helpers: de Australiër Mark Renshaw en de Oostenrijker Bernhard Eisel. De komst van Mark Cavendish heeft mogelijk gevolgen voor andere sprinters bij de ploeg, waarvoor onder an deren Theo Bos, Edvald Boasson Hagen, Gerald Ciolek, Matthew Goss en Tyler Farrar uitkomen. Cavendish komt over van Etixx-QuickStep en reed eerder ook voor HTC Highroad en Sky. Van der Poel vreest voor knieoperatie Mathieu van der Poel is bang dat hij moet worden geopereerd aan zijn knie en dat hij daarom een groot deel van het veldritsei- zoen gaat missen. De wereld kampioen haakte al af voor de eerste veldritten van het nieuwe seizoen door een val in augustus in de Ronde van de Toekomst in Frankrijk. Hij liep een lelijke blessure op aan zijn rechterknie. De rechterknie is hersteld, maar nu heeft de jonge coureur last van zijn linkerknie. Het vermoe den bestaat dat ook die knie toch is geraakt bij de val. Van der Poel hoort vandaag of een operatie nodig is. Grosjean tekent bij nieuw F1-team Haas De Franse coureur Romain Gros jean is de eerste rijder van het nieuwe formule i-team van de Amerikaan Gene Haas. Grosjean (29) komt over van Lotus dat in financiële problemen verkeert. Haas Ft debuteert volgend sei zoen in de koningsklasse van de autosport. Het team werkt op technisch gebied nauw samen met Ferrari, dat onder meer de motoren levert. Teambaas Gene Haas is in eigen land bekend van het stockcar racen (Nascar). Voor de Formule 1 zoekt hij ervaren rijders. De Mexicaan Esteban Gu tierrez is de belangrijkste kandi daat voor het tweede stoeltje. Kerstreis Berlijn va €249 Kerst in Vlaanderen va. €359 Kerstreis Wenen va €499 Kerstreis Beierse Woud va €499 Effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 I effeweg.nl WOENSDAG 30 SEPTEMBER 2015 'Bij voorbaat al met 1 -0 voor* Playoffs, vandaag Italië Duitsland Polen België 17:00 in Rotterdam (Ahoy) A 17:30 in Antwerpen B 20:00 in Rotterdam (Ahoy) C 20:30 in Antwerpen D Kwartfinales, donderdag Nederland 17:00 in Rotterdam (Ahoy) Turkije 17:30 in Antwerpen Rusland 20:00 in Rotterdam (Ahoy) Servië 20:30 in Antwerpen Halve finales, zaterdag vanaf 15:30 en finale, zondag om F/z^S^I Kroatië Hongarije Wit-Rusland Tsjechië winnaar C winnaar B winnaar A winnaar D 16:00 in Rotterdam door Hans Klippus Oranje viert de sensationele zege tegen het hoger aangeslagen Italië, waardoor een eventuele tussenronde vermeden is. foto ANP Giovanni Guidetti bondscoach BRUSSEL. De Europese Unie gaat onderzoeken of de Formule 1 wel de Europese concurrentieregels naleeft. Eurocommissaris Mar- grethe Vestager (foto) van Mede dinging heeft gisteren bevestigd dat ze de klacht van Sauber en Force India in behandeling neemt. WIELRENNEN WIELRENNEN AUTOSPORT effeweg.nl 5 daagse busreis verblijf o.b.v. halfpension vertrek: 23 december Highlights: stadsrondrit Brandenburger Tor Potsdam Sanssouci Reichstag 5 daagse busreis verblijf o.b.v. halfpension vertrek: 23 december Highlights: Antwerpen Winterdroom Gent Ice Magic Brugge Brussel 8 daagse busreis verblijf o.b.v. halfpension vertrek: 22 december Highlights: Slot Schönnbrunn Melk en Donaudal Wienerwald en Seegrotte 8 daagse busreis verblijf o.b.v. halfpension vertrek: 22 december Highlights: kerstmarkt Passau Regensburg natuurtocht Bodenmais Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en p.p. Exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. i Jaarlijks meer dan tevreden I vakantiegangers!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 20