Tafeltennisbondscoach Oranje-vrouwen blijft achter vanwege verlopen paspoort 18 SPORT Elena Timina komt haar eigen Rusland niet in en volgt het EK tafeltennis op internet. Dat frustreert haar enorm. Timina prijst teamgeest Li Jiao en Li Jie 'Rusland is op weg naar een westerse ontwikkeling afgebogen. Terug naar macht en kracht' zich 'helaas ook een beetje Neder landse te voelen'. Ze speelde voor Ne derland en Timina zou nog vele ma len het Wilhelmus horen als Euro pees kampioen. In Peking en Londen hoorde ze bij Team NL en vervolgens trad ze in dienst bij de bond. Het EK in Jekaterinaburg is in vol le gang. Timina zit dagelijks achter de computer, in de hoop dat de wed strijden met Nederlandse vrouwen op een 'tv-tafel' worden gespeeld, zo dat ze kan meekijken. Los van haar af wezigheid is dit een gemankeerd Oranje. Linda Creemers ontbreekt, Britt Eerland werd kort voor vertrek ziek en Timina's zus Yana heeft de zelfde paspoortproblemen. Dat ze ook na het EK niet zomaar 'even' naar Rusland kan, is eigenlijk voor latere zorg. „Ik hoop dat ik het graf van mijn moeder nog kan bezoe ken. Mijn beste vrienden wonen in middels in Amerika, Engeland en Fin land, maar ik heb ook nog vrienden in Rusland die ik graag zou zien. Maar dat mag van mij ook in Neder land. Het punt is: als ze zeggen dat je iets niet meer mag, voelt het alsof je vrijheid wordt afgenomen." Haar trots op Rusland heeft door deze situatie een flinke knauw gekre gen. Haar tafeltennisleven was prach tig. „We hadden veel goede spelers, gingen op trainingskampen en naar toernooien, hadden fantastische coaches. En als ik bekaf thuis kwam, werd ik vol liefde door mijn ouders ontvangen. Ik werkte aan mijn droom." De Sovjet-Unie van toen is het land dat Timina zich herinnert. „Er hing in de jaren tachtig en negentig een frisse lucht. Die van een nieuwe democratie. Nu kunnen we vaststel len dat Rusland op weg naar een wes terse ontwikkeling is afgebogen. Te rug naar macht en kracht." Vliegtuigen In Nederland is Rusland momenteel niet het populairste land. „Dat be grijp ik, dat voel ik. Het is niet prettig dat de sfeer in de wereld zo grimmig is, dat er vliegtuigen uit de lucht val len, maar vraag me niet naar een op lossing." In dit Rusland herkent Timi na zich bovendien niet. „De toon van macht, in termen van wij tegen hun. Ik herken het niet, begrijp het niet." De verbondenheid is er niet meer. Maar: „Als in september het eerste eekhoorntjesbrood komt, ben ik een Russin en wil ik plukken. Bij het EK voetbal of op Koningsdag, ben ik de eerste die oranje kleding aandoet. Als ik een musical wil zien, ga ik naar Londen. Wie ik ben? Weet ik veel." niet meer in komt. Zowel Timina's binnenlandse als internationale Rus sische paspoort is verlopen en met haar Nederlandse identiteitsbewijs heeft ze geen recht op een visum voor Rusland. Onhandig Bijzonder onhandig, nu het EK tafel tennis in Jekaterinaburg wordt ge speeld. Timina is sinds 2012 bonds coach van de Nederlandse vrouwen. „Aanvankelijk zei iedereen: het komt wel goed. Al snel bleek dat de regels in Rusland zijn aangescherpt en er geen uitzonderingen mogelijk zijn." Met Timina praten over het Rus land van toen en nu, is fascinerend. Ze weegt haar woorden, spreekt ze krachtig uit, maar doet geen moeite haar twijfels te verbergen. Voelt ze zich nog Russin? Het is de vraag of, wanneer en hoe ze het land ooit weer in komt. Er was een tijd, bijvoorbeeld in 1999, toen ze niet twijfelde. Net een jaar in het bezit van de Nederlandse nationaliteit zei ze: „Ik was Russisch, ik ben Russisch, ik blijf Russisch." Hoewel getrouwd met een Nederlan der, was uitkomen voor Oranje geen optie. Negen jaar later bekende ze ARNHEM Natuurlijk voelt Elena Timina mee met Britt Eer- land, die kort voor het EK met een infectie in het ziekenhuis beland de. Minstens zo vaak denkt de bondscoach van het Nederlands ta- feltennisteam aan Li Jiao. De 42-jarige speelster van Team NL is geplaatst voor de Olympische Spelen van volgend jaar en zou met het oog daar op nu geen Europees kampioenschap spe len, maar omdat ook Yana Timina en Linda Creemers niet mee doen en Jiao als bonds coach van de Neder landse mannen toch al in Rusland was, ging ze zondag zelf maar weer achter de tafel staan. De nood was hoog, na drie ne derlagen in de groep dreigde voor Oranje degradatie. Jiao voor kwam dat met haar optreden. Thuis in Ede zag bondscoach Elena Ti mina het met lede ogen aan. „Drie we ken geleden heeft ze nog een spuit in haar pols gehad. Jiao zal al tijd het team boven zichzelf plaatsen. Al- Is kind van Moskou was Elena Timina, ge boren in 1969, vroeg wijs. Ze wist: wil je in deze communistische staat overleven, dan moet je iemand zijn, iets betekenen. Eén van de manieren is succesvol worden in de sport. Al vroeg had ze haar favoriet gevonden. Tafeltennis. Ze was geen natuurtalent, door kei hard te werken kwam ze er. Het leven als topsporter in de Sovjet-Unie was goed. Je zag wat van de wereld, kon er goed van leven, het land was trots op je en andersom. Ti mina won met haar ploeg de Europe se titel, haalde op twee Olympische Spelen de kwartfinale en won in 1994 met, inmiddels, Rusland de World Cup. Nog altijd is het de enige keer dat China geen goud won. Het leverde Timina de hoogste sport- onderscheiding van het land op. Met, bijvoorbeeld, een gegarandeerd pen sioen als bijkomend privilege. Het is dan ook moeilijk uit te leg gen dat Timina, die in 1994 naar Ne derland verhuisde en daar later ook voor ging spelen, nu haar eigen land mensen die klaar staan voor dit land. Dat dat alle maal gebeurt terwijl ik hier gedwongen thuis zit en ze niet eens een knuffel kan geven, is zó frustre rend." leen zien we dat t in Ne- der- land veel te weinig. Het zijn altijd de zelfde Als thuis niet meer thuis is Elena Timina in geluk kiger tijden, hier kan ze wel Li Jie knuffelen. foto Pro Shots Elena Timina door Rik Spekenbrink Li Jiao door Rik Spekenbrink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 19