'Een huurverlaging, heerlijk. Die brief ga ik zeker Brit probeert te verklaren waarom 'Nederlanders anders zijn' Why the D utch 14 NIEUWS Ons land groen? Vergeet het maar. De Brit Ben Coates ontrafelt in zijn boek deze en andere Nederlandse mythes. Al die schone windmolens, die ontelbare fietsen en dat imago als ecologisch rolmo del: ze maskeren een vuile werkelijkheid. Want Nederland is ge woon een industrieland. Per hoofd van de bevolking is de C02-uitstoot een van de hoogste in Europa. Nederland heeft ook maling aan de afspraken in Kyoto en braakt te genwoordig juist meer koolzuurgas in de atmosfeer met kolengestookte centrales. Bah. En het komt heel dichtbij als je nieuwe buurman met een een boom omzaagt in zijn prach tige tuin en daarna een tegelpad aan legt door het bloemenperk. Om je dan trots te melden: „Mooi, toch?" Niet zo groen dus, dat koninkrijk van Oranje. „Het is een eerlijke liefdesbrief', zegt Ben Coates (35). Ja, die ketting- S II IS zaagbuurman bestaat echt. Nee, dat rigoureuze snoeiwerk verwachtte hij niet en illustreert een bepaalde men taliteit ten opzichte van natuur. Misschien idealiseerde hij ons land een beetje. Het land van zijn Ne derlandse vrouw waar hij zo gek op is. Maar dat betekent nog niet dat hij het mooier gaat maken dan het is. Dus schreef hij Why the Dutch are Dif ferent. 'Waarom de Nederlanders an ders zijn; een reis naar het verborgen hart van Nederland'. Vijfjaar woont Coates, voormalig adviseur en lobbyist van de Britse Conservatieve Partij, inmiddels in Rotterdam. De havenstad is zijn thuisbasis als hij door Afrika reist voor een NGO die arme boeren aan landbouwwerk tuigen helpt. Gisteren belde hij uit Malawi, vrijdagavond is hij 'thuis' en presenteert hij zijn boek voor het eerst in Nederland, bij boekhandel Donner in Rotterdam. Zijn ontdekkingsreis naar het ver borgen hart dateert van 2013. Coates ontmoette een volk van 'gezonde, creatieve, nieuwsgierige, vriendelijke, mondige' mensen die altijd bereid waren even te kletsen met de vreem deling en altijd klaarstonden voor vrienden. Het 'mythische' evenwicht tussen werken en leven hadden ze hier ge vonden, constateerde hij. Nederlan ders werken minder hard dan Engel sen maar verdienen meer. En ja, ze zijn ook wat onbeleefder dan de Brit ten. Nederlanders dringen voor, pra ten 's nachts keihard onder je raam, toeteren 's ochtends vroeg als ze een vriend komen ophalen of likken hun vingers af bij het eten. 'Ik had nooit gedacht dat je kon praten met een mond vol soep, maar het lukt als je je hoofd maar ver genoeg achterover doet', schrijft Coates. 'Nederland is nog steeds het meest tolerante land in Europa. Ik word hier graag oud' Ons 'vieze geheim' kan hij wel verkla ren. Met 17 miljoen op een kluitje en toch leidend zijn in tal van economi sche sectoren: dat kan niet zonder ha vens, zware industrie, kassen en ver stedelijking. Natuur was hier altijd strijden tegen het water. Natuur is al tijd bijzaak geweest, constateert Coa tes. Liever tegels in de tuin dan een bed wilde bloemen. In Engeland den ken ze precies omgekeerd. Er valt dus wel wat uit te leggen. Aan argeloze bezoekers maar mis schien ook aan de Nederlanders zelf. En dat doet Coates met verve. De ti tel van zijn boek slaat zowel op waar om Nederland volgens hem zo ver schilt van andere Europese landen, maar ook op de keerzijde van het cli chébeeld van windmolens, klompen, hoeren en koffieshops. Het land achter de dijken heeft meer te bieden en verandert ziender ogen, zegt Coates. „In de vijfjaar dat ik hier woon, zie ik het gebeuren. De economische crisis heeft overheids diensten aangetast en ook de manier waarop mensen tegen de politiek aan kijken is snel veranderd. De vluchte- lingencrisis laat nu de grenzen van to lerantie zien. Nederland is niet meer wat het wilde zijn." Ironisch is volgens Coates de ti ming van dat alles. Want nu juist lan den als de Verenigde Staten en Groot-Brittannië Nederland gaan na volgen als het gaat over homorech ten, cannabis en euthanasie, gaat het gidsland zelf zijn geprezen liberale wetgeving omkeren. „Er gaat een schok door het land omdat Nederland tot het jaar 2000 zo'n welvarend land was waar de gro te problemen eigenlijk aan voorbij gingen. Nu is dat minder en is er die harde confrontatie met de complica ties van immigratie, klimaatverande ring en economische crisis. En dat al lemaal tegelijk." Fascinerend om te observeren, maar geen reden tot overdreven pessi misme. Coates: „Ondanks de uitda gingen is het nog steeds het meest vreedzame en tolerante land in Euro pa. De levensstandaard is hier hoog. Ik word hier graag oud." De Utrechtse Tosca de Jong (30) woonde nog geen twee weken in haar nieuwe huurappartementje van woningcorporatie Mitros aan de rand van de Utrechtse binnen stad toen er vorige week een brief van de woningcorporatie op de mat plofte. Haar netto huur wordt per 1 oktober verlaagd van 618 eu ro naar 544 euro. „Ik dacht: dit kan niet waar zijn. Wanneer maak je zoiets tofs nu mee? Altijd krijg je brieven dat het weer duurder wordt." Ze had weken gezocht naar een woning. „Wat je tegen komt in de vrije sector in Utrecht is ongelooflijk. Huren van wel 800 euro en dan nog schimmel in huis. Ook dit appartement vond ik duur. Nu, na de huurverlaging, vind ik de prijs redelijk voor een appartement van 46 vierkante me ter. De locatie is super, maar het is gebouwd in de jaren '50. Je hoort de buurman niezen." De Utrechtse woningcorporatie Mitros (30.000 huizen) is een van de corporaties die aan de hand van de nieuwe huurregels zelf de nieuwe maximale huurprijs van woningen berekende. Ruim 1.800 huurders krijgen een huurverla ging. Gemiddeld daalt de huur bij Mitros volgende maand met vijf tientjes, met uitschieters tot wel 200 euro per maand. De WOZ-waarde van de wo ning - de waarde van woningen vastgesteld door de gemeente - telt in het nieuwe stelsel mee met de puntentelling. Corporaties mo gen daarnaast geen extra punten meer tellen voor huizen in gewil de wijken. De Utrechtse De Jong zag haar huur dalen. Ze had wél mazzel. Haar broer Robin die in een iden tiek appartement woont, heeft een huur van 595 euro en dat be drag viel een paar tientjes onder de maximale huurgrens. Daardoor hoeft zijn huur niet herberekend te worden en krijgt hij dus geen verlaging. Volgens Mitros komt dat doordat de woning een ander energielabel heeft. Ook daar wor den punten voor gegeven, en komt hij dus duurder uit. „Mijn broer gaat het narekenen. Want De Utrechtse woningcorporatie Mitros is een van de corporaties die zelf alvast de nieuwe huurprijzen berekende het blijft gek dat je huur twee tien tjes te laag is om voor een verla ging van 74 euro in aanmerking te komen." De Woonbond roept huurders op om zelf tot actie over te gaan. Ze kunnen zelf een check doen op de site van de huurcommissie of een verzoek indienen bij de ver huurder. Als die verhuurder niet thuisgeeft, kunnen ze altijd nog een procedure starten bij de huur commissie om zo een huurverla ging af te dwingen. Wie een huurverlaging krijgt en huurtoeslag ontvangt, moet zich overigens niet rijk rekenen. De toeslag zal ook dalen, al blijft er altijd een voordeeltje. De Jong weet al wat ze gaat doen met haar meevaller van bijna 900 euro per jaar. „Lekker op vakantie!" Emeritus hoogleraar Volkshuis vesting Hugo Priemus aan de TU Delft verwacht dat weinig corpora ties heel actief aan de slag gaan 'Eerlijke liefdesbrief aan een gek landje door Bob van Huët Into the Hidden Heart of the Netherlands COATESm illustratie Mark Reijntjens door Natasja de Groot en Ton Voermans UTRECHT. Duizenden huurders in Nederland kregen deze maand een ongewone brief: uw maandelijkse huur wordt verlaagd. „Dit is echt een brief die ik inlijst, zo een krijg ik nooit meer."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15