Getergd OM doet inval bij omstreden taxidienst Piet Hein Eek: van exclusief sloophout naar Ikea-schap Ö+ê+iS. Fjordencruise Noorwegen 'Op jacht naar het Noorderlicht!' effeweg.nl NIEUWS 13 Voor €1.099," Piet Hein Eek staat vooral be kend om zijn creaties van sloop hout -tafels, banken, kasten- waarvoor liefhebbers flink de por temonnee moeten trekken. Maar door zijn samenwerking met meubelreus Ikea ontwerpt Piet Hein Eek (48) binnenkort ook voor een wereldwijd publiek. Van Seoul tot Amsterdam en van Bangkok tot Buenos Aires zijn straks bestek, lampen, vazen en stoelen van de Eindhovenaar te vinden in de blauwgele woon- warenhuizen. Een vooruitzicht dat Eek - Ikea's hoofddesigner Marcus Engman was gechar meerd van zijn werk - fantas tisch noemt. Eek: „Leuk om nu iets te doen wat het tegenovergestelde is van mijn normale werk, namelijk ont werpen voor een paar mensen. Nu ga ik voorwerpen maken voor massaproductie." „Ik wil die designs de uitstra ling meegeven dat het unieke en ambachtelijke spullen zijn. Dat kan. En dat wil ik bereiken door bijvoorbeeld veel gebruik te ma ken van verschillende mallen waardoor imperfecties ontstaan. Zo creëer je het hand made-ge voel. „Het gaat om lepeltjes van hout, stoelen van rotan en lam pen van plastic. Wel allemaal ma terialen waarbij goed gelet wordt op duurzaamheid en eerlijke pro ductie. Want dat is een fetisj van Waar bij een meubelstuk van Eek toch al gauw een prijskaartje van minstens enkele duizenden euro's komt kijken, liggen zijn Ikea-ontwerpen straks in de schappen vanaf een paar tientjes tot een paar honderd euro. Eerder kreeg Eek, die ook een samenwerking aanging met Weh- kamp, het verwijt dat hij zijn am bacht verkwanselde. Is zijn ver bintenis met een massaprodu cent als Ikea goed voor zijn ima go? „Of het nou lowbrow of high brow is, het gaat erom dat een ontwerp goed in elkaar steekt. Daar moet ik al mijn energie in steken. Ik vind het leuk om uit mijn comfortzone te stappen en toegankelijke voorwerpen te ma- ken voor een ander publiek, in een andere prijscategorie. Het gaat om kwaliteit." Het is de bedoeling dat Eek en Ikea minstens enkele jaren gaan samenwerken. Deze maand reis de de ontwerper al af naar Indo nesië om inspiratie op te doen en traditionele technieken te combi neren met materialen als staal, textiel en rotan. „Door die mix krijg je ontwerpen die perfect passen in een hedendaags interi eur." Boetes van 10.000 euro, boetes van 50.000 euro, een inval, een aanhouding - het is maar een greep uit de maatregelen die al zijn genomen tegen het van origi ne Amerikaanse bedrijf. „Het toezicht heeft al dwan- sommen opgelegd van 450.000 eu ro. Het vermoeden is dat Uber des ondanks door is gegaan met het aanbieden van de taxidienst zon der vergunning", licht woordvoer der van het Openbaar Ministerie (OM) toe. Volgens het OM worden de rit ten betaald met creditcard en strijkt Uber per ritje een deel van de winst op. Reden genoeg voor de Inlichtingen- en Opsporings dienst van de Inspectie Leefomge ving en Transport (ILT-IOD) om de inval te doen. Daarbij is administratie in be slag genomen, bevestigt het Open baar Ministerie. Uit stukken die RTL Z na een beroep op de Wet Openbaarheid van Bestuur ver kreeg, blijkt dat het OM in Amster dam zelfs heeft overwogen om Uber strafrechtelijk te vervolgen als criminele organisatie. De woordvoerster van het OM wil niet ingaan op de vraag of Uber als criminele organisatie wordt beschouwd. „De precieze verdenking zal te zijner tijd op de tenlastelegging komen te staan." Uber laat in een beknopte ver klaring slechts weten te blijven 'sa menwerken met de Nederlandse autoriteiten in dit lopende onder zoek naar UberPop'. De alternatie ve taxi-aanbieder stelt dat de wet telijke toelaatbaarheid van Uber Pop onderdeel is van een lopende rechtszaak. Bovendien wordt door kabinet en Tweede Kamer gewerkt aan een wetsherziening, aldus Uber. „We kijken uit naar de verdere modernisering van de huidige wetgeving, die zal leiden tot meer banen en keuze voor consumen ten", aldus het bedrijf. In Nederland wordt UberPop volgens het bedrijf aangeboden in Amsterdam, Den Haag, Rotter dam en Utrecht. Hoeveel ritten er in de vier grote steden gemaakt worden, weigert Uber prijs te ge ven. De chauffeurs zelf kunnen ook een boete krijgen. De snorders ris keren een strafblad. UberPop zei in april dat het bedrijf die boetes en juridische kosten voor zijn reke ning neemt. Ook buiten onze landsgrenzen woedt een felle juri dische strijd over de taxidienst. De reguliere taxi's van Uber zijn in 22 Europese landen actief. 'Ik wil die designs de uitstraling geven dat het unieke en ambachtelijke spullen zijn' 8 daagse excursiereis Van Ê-it2£F5"7- UW VOORDEEL: €200,- BOEK NU! Ga naar onze webwinkel of naar www.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 PZC Boek nu deze lezersreis pzc.nl/webwinkel reizen VJ WOENSDAG 30 SEPTEMBER 2015 door Marcia Nieuwenhuis door Annemart van Rhee EINDHOVEN. De Zweedse meubel- multinational Ikea gaat in zee met de Nederlandse ontwerper Piet Hein Eek. De Eindhovenaar gaat voor het woonwarenhuis onder meer bestek, lampen, stoelen en vazen maken die vanaf 2016 we reldwijd verkrijgbaar zijn. Piet Hein Eek foto Jacqueline de Haas AMSTERDAM. Bij de omstreden taxi dienst Uber is gisteren een inval ge daan. Het Openbaar Ministerie ver denkt Ubervan het in georgani seerd verband overtreden van de Wet personenvervoer. Het vermoe den bestaat dat de taxidienst on danks opgelegde dwangsommen toch doorgaat met het verlenen van illegale taxidiensten. TRONDHEIM ALESUND Deze reis zal een onuitwisbare indruk op u achterlaten. U ziet het winterlandschap van Noorwegen vanaf het spoor en het water. We doorkruisen het land twee keer per trein, waarbij u onop houdelijk getrakteerd zult worden op schitterende vergezichten, en leggen een deel van onze reis af met de 'oude Postboot' Hurtigruten - één van de mooiste cruises ter wereld. Dit alles gecombineerd met bezoeken aan de steden Oslo, Bergen en Trondheim. En wie weet, ziet u bij helder weer het Noorderlicht! DAG 1 Vanaf ons verzamelpunt vertrekken we vroeg in de morgen via Noord-Duitsland naar ons overnachtingshotel nabij Kopenhagen. DAG 2 We vervolgen onze reis via Zweden naar Oslo. DAG 3 In de ochtend brengen we een bezoek aan de Noorse hoofd stad Oslo. In de middag nemen we de trein naar Bergen, via een adembenemend winterlandschap. DAG 6 's Ochtends arriveren we in de voormalig Noorse hoofdstad Trondheim. Vanuit Trondheim nemen we de trein naar Oslo, waar we aan het eind van de middag zullen arriveren. DAG 7 Vanuit Oslo rijden we via Zweden naar ons overnachtings hotel nabij Kopenhagen. DAG 8 Via een korte overtocht rijden we terug richting Nederland. Op ons verzamelpunt kunt u deelnemen aan het afscheidsdiner. Vervolgens wordt u met de servicelijn naar uw opstapplaats gebracht. VERTREKDATA 2015 30 oktober 6,13 november 2016 €1 099,- 6,13,20,26 februari €1 099,- €1099,- 12 maart€1099,- BERGEN OSLO Alle fouten voorbehouden. Genoemde prijzen zijn vanaf en gelden per persoon. Exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds VJfcV /«SS scr DAG 4 Vandaag bezoeken we de prachtige stad Bergen. Aan het begin van de avond gaan we aan boord van de Hurtigruten. DAG 5 Verblijf aan boord van de Hurtigruten, waar u onderweg wordt getrakteerd op prachtige vergezichten op de Noorse fjordenkust. In Alesund heeft u de gelegenheid het stadje te ontdekken. INCLUSIEF: 5 hotelovernachtingen 2 overnachtingen aan boord Hurtigruten 7 x ontbijt 5 x diner treintickets Oslo - Bergen en Trondheim - Oslo stadstours Oslo, Bergen en Trondheim o.l.v. een gids alle noodzakelijke overtochten begeleiding door uw chauffeur reisleider vervoer per Comfort Class touringcar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 14