^ÊSÊÊm meerderheid in Catalonië bonjour s i Musical The Bodyguard NIEUWS 5 -liï&M/' vS^b S&wlttta&jc MI'Ihk Voldoende handtekeningen CeenPeil voor referendum Man rijdt tankstation in Frankrijk ook actief in Syrië Fiscus wil data Zwitserse bank wacht, de steun nodig van het vrij nieuwe en extreem-linkse CUP, dat wél voor afscheiding is, maar onder bepaalde voorwaar den. CUP behaalde rond de to ze tels. De partij heeft aangekon digd dat niet alleen een meerder heid in zetels nodig is, maar ook in stemmen. Samen met Junts pel Si lijkt de partij niet boven de 48 procent te komen. Bovendien wil CUP dat de huidige premier Artur Mas van CDC en aanjager Junts pel Si heeft, zoals verwacht, de steun nodig van het vrij nieuwe en extreem-linkse CUP van het huidige onafhankelijks- streven, niet terugkeert als rege ringsleider vanwege de corruptie binnen zijn partij. De opkomst was met 83 pro cent hoger dan ooit in de geschie denis van de regionale verkiezin gen in Catalonië. De score van Junts pel Si was minder groot dan werd verwacht, terwijl de op komst van Ciutadans de grootste verrassing was. Dat laatste zal munitie geven aan de tegenstanders van de af scheiding. Veel van de andere par tijen die gisteren de vooraf ver wachte resultaten behaalden, zo als de socialisten en een partij (Catalunya Si es Pot) gebaseerd op de populaire protestpartij Po- demos, willen zich niet afschei den van Spanje. Ze willen wel veel meer bevoegdheden en auto nomie voor Catalonië. Zij hopen dat de uitslag van de verkiezingen de regering in Madrid zal dwingen te gaan on derhandelen. Samen hebben zij meer dan 51 procent van de stem men, maar een minderheid in ze tels. De verkiezingen in Catalonië zijn een nieuwe bevestiging van de teloorgang van de grote par tijen die sinds 1982 het politieke klimaat in Spanje hebben be paald en afwisselend de regering in Madrid hebben gevormd. So cialisten (PSOE) en conservatie ven (PP) verloren samen een do zijn zetels en zijn in Catalonië nog slechts partijen in de marge. Nederland kan mogelijk volgend voorjaar naar de stembus voor een referendum. Het comité GeenPeil maakte gisteren be kend ruim 440.000 handtekenin gen te hebben binnengehaald voor een referendum over het as sociatieverdrag tussen Oekraïne en de Europese Unie. Als de Kies raad 300.000 geldige handteke ningen telt kan de volksraadple ging doorgaan. Het zou daarmee voor de eerste keer zijn dat op de ze manier een referendum wordt afgedwongen. GeenPeil is een initiatief van Burgercomité-EU, weblog GeenStijl en het Forum voor Democratie van eurocriti cus Thierry Baudet. De Kiesraad maakt op 14 oktober bekend of er voldoende geldige stemmen zijn. Vervolgens wordt een da tum geprikt. Als de opkomst 30 procent is, is de uitslag geldig. Het kabinet beslist dan of het de uitspraak van de kiezer over neemt of naast zich neerlegt. De meeste politieke partijen reageer den gisteren positief. „Het is een knappe prestatie van GeenPeil dat het zo veel mensen heeft ge mobiliseerd om te tekenen", rea geerde D66-Kamerlid Kees Ver hoeven. PW-leider Wilders noemde het resultaat fantastisch nieuws. CDA en PvdA spraken ook van een knappe prestatie om in korte tijd zo veel handtekenin gen te verzamelen. Minister Ro nald Plasterk van Binnenlandse Zaken reageert pas na de zitting van de Kiesraad half oktober. Frankrijk heeft gisteren de eerste luchtaanvallen uitgevoerd op mi litanten van terreurgroep Islami tische Staat (IS) in het oosten van Syrië. Volgens president Hol- lande, die in New York is voor de Algemene Vergadering van de VN, was een trainingskamp van IS nabij de stad Deir Ezzor het doelwit. „De missie van onze strijdkrachten is geslaagd: het kamp is volledig vernietigd", al dus Hollande. Nederland doet ook mee aan de internationale coalitie tegen terreurbeweging IS. De luchtmacht bombardeert doelen in Irak, maar niet in Sy rië. Nederland stelt een besluit over bombardementen op IS in Syrië uit tot Obama en Poetin met elkaar gesproken hebben. Nederland heeft de Zwitserse be lastingdienst gevraagd om gege vens van Nederlandse rekening houders bij de bank UBS door te spelen. De Nederlandse Belas tingdienst wil de gegevens heb ben over Nederlanders die tus sen februari 2013 en eind decem ber 2014 een bankrekening had den bij UBS en tegenover de bank niet hebben bewezen dat ze in Nederland belasting heb ben betaald over hun vermogen. Het is voor het eerst dat er zo'n grote aanvraag wordt gedaan vanuit Nederland. Voorheen hebben alleen de Verenigde Sta ten op grote schaal informatie op gevraagd aan de Zwitserse autori teiten. UBS is de grootste bank van Zwitserland. Musical arrangement Kras.nl/bodyguard of bel 0900-969770cPg MAANDAG 28 SEPTEMBER 2015 Vfc,_ -vi' T' terdagochtend aan in de onfortuinlij- gen had aan haar genitaliën. De toe- politie dat een paardenbeul op- ke positie. Nadat de brandweer met stand van Isolanda verslechterde nieuw heeft toegeslagen. De afge- hulp van omstanders het dier had 's middags en de dierenarts moest lopen twee jaar zijn in heel Ne- weten te redden, constateerde een haar laten inslapen. Door de plek derland tientallen paarden mis- dierenarts dat de merrie verwondin- van de verwondingen vermoedt de handeld. foto Caspar Huurdeman AMSTERDAM MOERGESTEL. Een jonge automobilist heeft gisterochtend de winkel van een tankstation geramd. Dat gebeurde aan de A58 bij Moergestel, tussen Tilburg en Eindhoven. De 18-jarige man uit Weert is opgepakt, hij zou te veel hebben gedronken. Zijn auto kwam tot stilstand tussen de schappen. Er zijn geen gewonden gevallen, foto ANP PARIJS BERN Nü in het theater! 2-3 dagen v.a. Foto: Roy Beusker Ervaar deze musicalsensatie met wereldhits van Whitney Houston, met o.a. Romy Monteiro, Mark van Eeuwen en Dave Mantel. Verblijf in 3- of 4-sterren hotels nabij het Beatrix Theater Inclusief ontbijtbuffet en entreekaart IfH Prijzen per persoon o.b.v. 2 personen exclusief reserveringskosten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5