Oestersteker uit Bruinisse strandt op WK in Ierland op de elfde plaats Petitie vindt weg naar al meer dan 1400 mensen 14 SCHOUWEN-DUIVELAND PvdA, D66 en Groenlinks tonen hoeveel ruimte slaaphuisjes op het strand zouden kunnen innemen. Cursus Italiaans bij Volksuniversiteit Eiland oogt stuk schoner WESTENSCHOUWEN. D66-raadslid Chiel Weezepoel heeft een piep klein schepje meegenomen, zon dag naar de protestmanifestatie op het strand bij Westenschouwen. Meer dan dat dingetje aankan, wordt er wat hem betreft niet ver sjouwd langs de Schouwse kust. Raadsleden en achterban van PvdA, D66 en GroenLinks hebben met rood-witte linten de opper vlakte uitgezet die de strandslaap- huisjes in de plannen van coalitie partijen LSD, WD en SGP zou den kunnen gaan beslaan. Het maakt Weezepoel duidelijk wat hij al vreesde. „Ze zullen een onge looflijke claim leggen op de vrije ruimte die er nu is. Het strand lijkt groot genoeg, maar als het vloed wordt, moeten alle badgas ten opschuiven. Straks valt er niks meer op te schuiven. Heel veel Bel gische en Duitse toeristen kiezen voor Schouwen-Duiveland, omdat je hier nog de ruimte en natuur hebt. Dan moet je dat zo laten!" Burgemeester en wethouders willen voor het eind van dit jaar helder hebben wat de mogelijkhe den en economische kansen zijn van de bouw van in totaal zestig strandslaaphuisjes op zes locaties langs de Schouwse kust. Het biedt volgens de coalitie een meerwaar de. Schouwen doet zichzelf nu te kort ten opzichte van Veere en Noord-Beveland, die al veel langer profiteren van deze ultieme vorm van recreatie, is de opvatting. Openbaar PvdA-fractievoorzitter Petri d'Anjou vreest dat de rem er af gaat, indien de bebouwing van het strand ook hier wordt ingezet, „fe hebt het in Domburg gezien. Daar zijn ze begonnen met 10 slaaphuisjes, een jaar later ston den er 20 en twee jaar later 50 op een rij. Als we dit ook op Schou wen-Duiveland toestaan, is dat het begin van meer. En dat moet je absoluut niet willen. Het hele strand moet openbaar blijven." Wat Weezepoel en d'Anjou ach terdochtig maakt, is dat ze tot dus ver geen duidelijke argumenten hebben gehoord vanuit de coalitie voor de bouw van strandhuisjes. d'Anjou: „Alleen maar 'omdat ie- 'Dat moet je absoluut niet willen. Het hele strand moet openbaar blijven' dereen het heeft', lijkt het wel." Weezepoel heeft bovendien wei nig op met de potentiële doel groep waar met deze vorm van re creatie op wordt gemikt. „Mensen met een dikke portemonnee ko pen of huren een privéplekje op het strand. Binnen de kortste ke ren claimen ze ook een strook vóór hun huisje, zodat anderen daar niet durven te gaan zitten. Kortom voor de normale mens blijft minder ruimte over. Het strand is van iedereen." CALWAY. Joost Deurloo (32) uit Bruinisse is zaterdag op het we reldkampioenschap oestersteken in het Ierse Galway op de elfde plek geëindigd. „Ik had niet de bes te tijd, maar de jury was erg te spreken over de presentatie van mijn oesters." Deurloo veroverde een WK-tic- ket toen hij tijdens de voorronde in Bruinisse dertig platte oesters openmaakte in 3 minuten en 5 se conden. Op het WK deed hij er 39 seconden langzamer over. „Daar baalde ik wel van", geeft hij toe. „Deze oesters waren toch weer an ders dan de Zeeuwse platte." De chef-kok van visrestaurant BRUt7 reisde vrijdag af naar Gal way om de Ierse voorronde bij te wonen. „Dat was een fantastisch spektakel van joelende toeschou wers, fanatieke deelnemers", glun dert hij. „Veel stekers kenden el kaar al van voorgaande jaren „Eén van hen werkt bij een oesterbar in Hongkong. Hij vertelde dat hij op sommige dagen wel 1200 oesters openmaakt. Daarnaast ontmoette ik chefs uit Frankrijk, Zweden en Louisiana, de een met een eigen restaurant, de ander werkzaam op een cruiseschip. Ik ben trots dat ik me met hen kon meten." Ik wil hier volgend jaar weer bij zijn, dus ik moet hoe dan ook het NK winnen' In de regio De Zeeuwse Volks Universiteit houdt vanaf oktober een cursus Italiaans in twee plaatsen op Schouwen-Duiveland: Seroosker ke en Burgh-Haamstede. Morgenavond om 19.30 uur is er een kennismaking in het Dorps huis in Serooskerke, woensdag om 10.00 uur is dat in De Schut- se in Burgh-Haamstede. De cursus Italiaans voor begin ners wordt gegeven door een er varen docente, mevrouw Wob- ben-Furfanelli. De cursus gaat bij voldoende deelnemers van start op 6 okto ber en bestaat uit 20 lessen van 5 kwartier. Mijn dorp, mijn stad Brusea Visserijmu seum en Oudheids kamer, 14.00-17.00 uur: Expositie Schil derijen Annie Scheermeijer; Dorpshuis de Schut- se, 13.00 uur: Bridge; 18.30 uur: Harmonie+ leerlin genorkest; 19.00 uur: Tai-Chi; 20.00 uur: Handwerkcafé; Trefpunt de Dors vloer, 15.15 uur: Slag werkles Crescendo; Dorpshuis 't Zuudén- de, 13.00-17.00 uur: 't Wienkeltje; Ons Dorpshuis, 13.30 uur: Koffie en ont moeting 65 plus; Dorpshuis, 10.00-11.00 uur: Yo ga; 19.30-22.00 uur: Koor Rodonis; Atelier Ja Mar Na tuurlijk, 13.30-16.30 uur: Expositie diver se exposanten; Fizi, 20.00 uur: Dan ny Collins; Gemeen tehuis, gehele dag: Tentoonstelling van rondreizend kunste naar Gerard Rom- mens;Sint Lievens- monstertoren, 10.00-17.00 uur: Be klimming Dikke To ren en tentoonstel ling Vloedlagen in de zeereep, Expositie Silhouetten tegen het licht; Stadhuis museum, 11.00-17.00 uur: Tentoonstelling Mastodont op zol der, 65 jaar Kor en Bot. Verzet tegen bouw op strand zwelt aan door Marcel Modde Petri d'Anjou, fractievoorzitter PvdA door Sharon van Oost ZONNEMAIRE Yogalessen Vanaf morgen begint Marianne van den Haak met yogalessen in het dorpshuis van Zonnemaire. Deelnemers krijgen de gelegenheid kennis te maken met yoga door vrijblijvend een gratis proefles te vol gen. De lessen zijn dinsdag avond om 20.00 uur in het dorpshuis. Meerinfo en aanmel ding (ook aanmelden voor een proefles): info® atmar.nl of tel. 06-46103624. ZIERIKZEE Tafelen in de buurt Ook komend school jaar gaan leerlingen van Pontes Pieter Zee man voor hun stage samen met vrijwilli gers koken voor oude ren. Elke dinsdag kun nen ouderen op tien locaties terecht voor een driegangendiner voor vijf euro. Morgen kan er aange schoven worden in de dorpshuizen in Kerk- werve en Scharendijke en in de Steenswaens- hof in Nieuwerkerk. In de komende weken staan Renesse, Burgh-Haamstede, Ou- werkerk, Serooskerke, 't Nieuwe Vrije in Zie- rikzee, Ellemeet en Noordgouwe op het programma. Van tevoren reserve ren wordt aangera den. Meer informatie bij Mels Hoogen- boom: 0111-453444 of www.welzijnsd.nl SEROOSKERKE/BURGH-HAAMSTEDE Voor meer informatie en opgave: tel. 0118-624800 of www.volksuniversiteitzeelnand.nl ZIERIKZEE. Het moet bijna wel opvallen vandaag: Schouwen-Duiveland oogt een stukje schoner. Dat is te danken aan zo'n tachtig inwoners die gisteren in het kader van de (eerste) Waste Bag Challenge Day gewa pend met knijpers en gehuld in gele hesjes de straat op en de natuur in gingen om zwerfafval op te ruimen. Volgens een eerste voorzichtige schatting is zeker honderd vuilniszakken aan troep opgehaald, aldus ini tiatiefnemer Leo Nouwen. „We zijn vanochtend om negen uur vertrok ken en zouden om twee uur stoppen. Maar er lag zoveel, dat we nog maar even zijn doorgegaan. Dit wordt wat ons betreft zeker een terug kerend evenement." Op de foto legen Joost en Annette Lenos hun 'buit' in de container aan de haven in Zierikzee. foto Dirk-Jan Gjeltema tips? mail naar redactie@pzc.nl BRUINISSE BURGH-HAAMSTEDE DREISCHOR KERKWERVE NIEUWERKERK OUWERKERK RENESSE ZIERIKZEE Met lange rood-witte linten maken de raadsle den Chiel Weezepoel, het GroenLinks-Statenlid Gerwi Temmink, Corina van der Vliet en Petri d'Anjou (vlnr) duidelijk welke ruimte de strand slaaphuisjes mogelijk in beslag zullen nemen, foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 51