Waterpoloteam slaagt met vlag en wimpel Engeland is in rep en roer na nederlaag tegen Wales Met Hapjes' naar marathonwinst Offday Dubbeldam, toch brons voor springruiters 10 SPORT Project 'Barcelona' is voor iedereen een goede zaak De Keniaanse topfavoriet won de klassieker over 42,195 kilometer in de Duitse hoofdstad in 2.04.01. Hij bleef daarmee ruim een mi nuut boven de beste mondiale tijd van zijn landgenoot Dennis Kimetto, die vorig jaar in Berlijn 2.02.57 bep. Voorjaar Kipchoge, die dit voorjaar ook al de marathon van Londen won en 2014 de snelste was in de mara thon van Rotterdam, maakte er een eenzame wedstrijd van. Al na 32 kilometer plaatste hij een versnelling die zijn concurrenten te machtig was. Opvallend ge noeg liep de Keniaan bijna de he le marathon met flapjes aan zijn schoenen. Het bleken de binnen- zooltjes te zijn, die waren los ge schoven en langs zijn enkels bun gelden. Na de finish stak hij ze triomfantelijk omhoog, maar comfortabel was het lopen niet. „Op een gegeven moment scho ven ze uit mijn schoenen en ik had geen tijd ze te verwijderen. Lopen zonder zooltjes heeft wel gevolgen. Ik had pijn bij iedere stap", zei de 30-jarige winnaar. Zijn landgenoot Eliud Kiptanui arriveerde als tweede in 2.05.22, de Ethiopiër Feyisa Lilesa eindig de als derde in 2.06.57. In Berlijn is in de afgelopen ja ren zes keer het wereldrecord aan gescherpt. Nadat Paul Tergat in 2003 voor het eerst onder de 2.05 dook (2.04.55), verbeterden ach tereenvolgens Haile Gebrselassie (2.04.26 in 2007 en 2.03.59 in 2008), Patrick Makau (2.03.38 in 2011), Wilson Kipsang (2.03.23 in 2013) en Kimetto de mondiale toptijd in de Duitse metropool. Deelstra Atlete Andrea Deelstra voldeed in Berlijn aan de olympische li miet op de marathon voor Rio. De Groningse hardloopster ein digde als vijfde in een tijd van 2.26.46. Een dik persoonlijk re cord en ruim onder de vereiste 2.28.00 voor Rio. Deelstra is oud-Nederlands kampioene op de 42,195 kilometer. Ze eindigde vorig jaar als dertiende bij de EK in Zürich. Nadat vrijdag al plaatsing voor het EK in januari was afgedwongen na een gelijkspel met Georgië (5-5), vermorzelde Nederland za terdag en zondag respectievelijk Litouwen (25-3) en Israël (14-2). Thomas Lucas was gisteren met vier treffers topscorer van Oranje. Bondscoach Van Galen kon gis teren in de Israëlische kustplaats Netanya zeer tevreden terugkij ken op de eerste horde richting de Olympische Spelen volgend jaar. „We hebben goed gespeeld en goed gepresteerd. Als je kijkt naar de twee EK-kwalificatietoer- nooien die we hebben gespeeld, dan hebben we in totaal vijfmaal gewonnen en een keer gelijkge speeld. We zijn verdiend groeps- hoofd geworden." Loting Dat betekent dat Nederland zon dag bij de loting voor het EK in pot drie zit. De mannen van Van Galen moeten het medio januari in Belgrado in ieder geval opne men tegen twee toplanden en een 'mindere' broeder. Oranje moet op het EK minimaal derde in de poule van vier worden om door te gaan naar het olympisch kwalifica tietoernooi in Italië in april. Op dit alles beslissende toernooi wordt gestreden om vier olympi sche tickets. De Nederlandse wa- terpolomannen waren in 2000 voor het laatst actief op de Olym pische Spelen. BARCELONA. De Nederlandse springruiters zijn derde gewor den in de finale van de prestigieu ze Nations Cup. Dat gebeurde bij hoge uitzondering zonder in breng van Europees- en wereld kampioen Jeroen Dubbeldam, die met Zenith liefst twaalf strafpun- ten opliep en wiens score als slechtste Nederlandse resultaat werd weggestreept. Met die slechte start van 'kopman' Dubbeldam was de medaille in Barcelona eigenlijk een meevaller in Barcelona. „Het was een hele strijd", oordeelde bondscoach Rob Ehrens. Nederland was titel verdediger. Door de offday van Dubbeldam s^v<' Met de plaatsing voor het EK heeft Van Galen de Nederlandse mannen weer op de kaart gezet. De laatste keer dat Oranje zich op eigen kracht voor het EK kwalifi ceerde was in 2006. In 2012 was Nederland als gastland automa tisch geplaatst voor het Europese toernooi in Eindhoven. Onder leiding van Van Galen -die nu twee jaar aan het roer staat - heeft Nederland een meer dynamische speelstijl voor ogen. De bondscoach is een groot voor stander van 'risicovol verdedigen' zoals hij het noemt. Dus geen zoneverdediging, maar verdedi gers die meer tussen de aanvallers liggen. „Zodoende hebben we met onze snelle jongens meer mo gelijkheden voor de contra-aan val", aldus Van Galen. In de eerste wedstrijd tegen Ge orgië was hij content over de uit voering. „Een belangrijke graad meter. We hebben goed verde digd, maar veel kansen gemist." Tegen de zwakkere landen Israël en Litouwen was er vooral sprake van eenrichtingsverkeer. konden de andere drie Nederlan ders het zich niet permitteren gro te fouten maken. Dat gebeurde ook niet. Maikel van der Vleuten met Verdi en Jur Vrieling met Zi- rocco Blue hielden de schade met vier strafpunten beperkt en Gerco Schroder met Glock's Cognac ging zelfs foutloos rond. Met een totaalscore van acht had Nederland bijna nog zilver ge pakt, Groot-Brittannië had het zelfde eindresultaat, maar was met zijn combinaties sneller ge weest op het parkoers. België (vier strafpunten) won het goud, en streek de hoofdprijs van een half miljoen euro op. Nederland pakte als nummer drie twee ton. Zeven A-internatio- nals van het Neder lands waterpoloteam spelen in Barcelona. Dat is geen toeval. Na dat enkele spelers er al emplooi hadden ge vonden, heeft de Ne derlandse staf de ne gen eredivisieclubs van Barcelona actief benaderd. Twee test wedstrijden later maakten meer water poloërs de oversteek. Van Galen: „Voor ie dereen is het een win- winsituatie. Onze spe lers worden beter om dat ze fulltime trai nen en in een sterk ere competitie spe len. Daar profiteert Oranje van. Verder is het prettig dat veel jongens op een plek geconcentreerd zijn, zodat we daar trai ningskampen kun nen beleggen." dag een van de grootste triom fen uit de rugbyhistorie van het land. De nederlaag lag voor de En gelsen extra gevoelig, omdat de ploeg er ogenschijnlijk eenvou dig een gelijkspel had kunnen uitslepen. Twee minuten voor tijd kreeg het thuisland een penalty die bij het benutten er van 28-28 had betekend. Aan voerder Chris Robshaw koos er echter voor om een aanval op te zetten, die zijn team de zege kunnen bezorgen. Dat lukte echter niet en stonden Robshaw en zijn ploeggenoten met lege handen. De captain nam na af loop de schuld op zich. „Ik ging voor de winst", veront schuldigde hij zich. „Ik besef dat we heel veel men- Volgens verscheidene experts bezweek de Engelse ploeg te gen Wales onder de druk van het moeten presteren. De span ning zal tegen de Aussies ech ter nog veel groter zijn. Voor Engeland leek er zater dagavond lange tijd geen vuil tje aan de lucht. Bij rust stond de thuisploeg op het met 80.000 toeschouwers afgeladen Londense Twickenham, heilige grond in het rugby, met tien punten verschil voor. Het geha vende Wales, dat meerdere spe lers miste en tijdens de wed strijd ook nog drie man met blessures zag uitvallen, knokte zich verbeten terug, terwijl En geland steeds nerveuzer werd. Het waren vooral penalty's waarmee de Welshman scoor den. Vandaar dat 'kicker' Dan Biggar de man van de wed strijd werd. Hij schopte 23 van de 28 punten bij elkaar. Voor Wales was de zege van zater- sen hebben teleurgesteld." In groep A staan Australië, dat gisteren Uruguay met 65-3 verpletterde, en Wales boven aan met negen punten. Enge land volgt met zes punten. Elke ploeg speelt nog twee wedstrij den. De nummers één en twee gaan door naar de kwartfinales. Tim Visser Bij Schotland, in poule B, deed de Nederlander Tim Visser voor het eerst mee. Hij was voor de eerste wedstrijd naar de de tribune verwezen. Tegen Verenigde Staten stond Visser in het basisteam. De 'winger' uit Hilversum scoorde in de 42ste minuut een try. Hij bracht daarmee zijn team dichter bij de Amerikanen, die bij de rust verrassend met 13-6 leidden. In de twee de helft maakte Schotland korte metten met de tegenstander, 39-16, en staat na twee speelronden eerste in de poule met tien pun ten. Er zijn voor de teams bonuspunten te verdienen voor het aantal try's. BERLIJN. Eliud Kipchoge heeft gisteren de marathon van Berlijn geen nieuw wereldrecord kunnen bezorgen. door Natasja Weber NATANYA. Een EK-ticket veroveren én de pouiewinst pakken op het Europees kwalificatietoernooi in Israël. Dat was de belangrijkste opdracht van de Nederlandse waterpoloërs afgelopen weekein de. De mannen van bondscoach Ro bin van Galen slaagden met vlag en wimpel. Thomas Lucas was topscorer bij Oranje, foto Orange Pictures door Hans Klippus LONDEN. Indien thuisland Enge land de kwartfinales van het groots opgezette WK rugby niet haalt, zou dat een kleine ramp betekenen. Het zou na het zeer gevoelige 25-28 verlies tegen Wales zo maar kunnen. De En gelsen zullen nu komende zater dag zeer waarschijnlijk van het ij- zersterke Australië moeten win nen, en dat is een loodzware op gave. Alun Wyn Jones van Wales beschermt de bal tijdens het duel met Engeland. foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 39