De man achter de camera bij 007 Burendag is meer dan een bakkie doen Antirokersclub: roken op balkon is soms misdadig Clean Air vindt overlast door buren die een sigaret opsteken 'maatschappelijk onacceptabel'. 16c Voordelig weg in de herfstvakantie! LEIDEN. Roken op het balkon, in de tuin of zelfs in huis moet wor den verboden als dat overlast voor de buren veroorzaakt. Dat is de in zet van een rechtszaak die Clean Air Nederland (CAN) volgend jaar gaat voeren. De antirokersclub krijgt dagelijks mails van Neder landers die klagen over hun roken de buren. Clean Air Nederland moet nog bepalen met welke casus zij de meeste kans maakt op de gewens te gerechtelijke uitspraak. „Ik denk meteen aan een bejaar de vrouw die ziek wordt in haar ei gen flat, omdat haar onderbuur man continu sigaren zit te roken op zijn balkon", zegt voorzitter Tom Voeten van Clean Air Neder land. „Of flatbewoners die staan te roken op een balkon naast de slaapkamer van de baby van de bu ren. Dat vind ik bijna misdadig." Een sterk voorbeeld is een ver eiste. In het Burgerlijk Wetboek is weliswaar opgenomen dat buren elkaar geen hinder mogen toebren gen 'zoals door het verspreiden van rumoer, trillingen, stank, rook of gassen'. De klager moet echter aantonen dat zijn buren daarbij onrechtmatig handelen. Het is de vraag of dat kan. „De rechter zou kunnen zeggen dat het bij het normale stadsleven hoort", zegt Michel Vols, universi tair docent rechten aan de Rijks universiteit Groningen. „Als ie mand longkanker heeft, komt dat dan door zijn rokende onderbuur man, of heeft hij ook meegerookt in het café?" Vols verwacht dat de roker niet bang hoeft te zijn dat hij straks zelfs niet meer op zijn balkon of 'De norm moet zijn dat je met roken anderen niet mag hinderen' in zijn eigen tuin mag roken. „In de privésfeer mag je meer dan in de publieke ruimte." Toch heeft het hoogste rechts college in Duitsland begin dit jaar een ouder echtpaar uit de gemeen te Premnitz, dat zich stoorde aan hun op het balkon rokende onder buren, in het gelijk gesteld. Als omwonenden extreme hinder er varen, kan het roken aan banden worden gelegd, zo oordeelde het Bundesgerichtshof. Clean Air Ne derland hoopt op een soortgelijke uitspraak in Nederland, maar ziet het liefst dat rookoverlast in de pri vésfeer door de rechter wordt be stempeld als een maatschappelijk onacceptabele situatie. Voeten: „De norm moet zijn dat je met ro ken anderen niet mag hinderen." www.pzc.nl Editie WALCHEREN MAANDAG 28 september 2015 257e jaargang nr. 228 Los nummer 1,95 Abonneeprijs 1,11 Licht bewolkt Hè bah, de buurman rookt weer Balkonroker voor rechter door Heieen Boex L Genieten onder de Turkse zon! Kusadasi, Alanya, Marmaris en Side nog volop beschikbaar! Van kleinschalig en sfeervol, tot luxe All Inclusive resorts Geniet van een zonnige en zorgeloze herfstvakantie Kras.nl/lastminutesturkije of bel 0900-96977ocPg Tom Voeten, voorzitter Clean Air Lees meer op pagina 7 7 11688 5 5 5 5 30

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 1