Peter Langhout Reizen Boek nu voordelig de mooiste excursiereizen ind. vele extra's Franse regering aast op een van de schilderijen om tentoon te stellen in het Louvre Rembrandts bruidspaar inzet van een diplomatiek relletje tussen Nederland en Frankrijk. 8 NIEUWS c849 I DEN HAAG/PARIJS. Verbazing alom: Frankrijk heeft plots een bod van 80 miljoen euro uitgebracht op één van de twee door Nederland begeerde portretten van Rem brandt van Rijn. Terwijl minister Jet Bussemaker van Cultuur eer der deze week triomfantelijk meldde dat de huwelijksportret ten uit 1634 voor 160 miljoen euro 'thuis' zouden komen. De Franse krant Le Figaro noemt het 'een diplomatieke ver nedering voor Frankrijk'. „De zaak ligt nogal gevoelig", erkent een medewerker van het Franse minis terie van Cultuur. „Er wordt nu op het hoogste niveau overleg over gevoerd, hier op het ministe rie door ambtenaren en ook door diplomaten van beide landen." Het is duidelijk: Frankrijk is boos op Nederland. Wat ging er mis? Toen bekend werd dat de portretten van Maer- ten Soolmans en Oopjen Coppit, 'Als de Fransen gepikeerd zijn, is dat jammer' jarenlang in handen van de rijke Franse familie Rothschild, op de markt zouden komen, besloten Nederland en Frankrijk samen op te trekken. Bussemaker schreef in juli sa men met haar Franse ambtgenoot Fleur Pellerin een brief aan de fa milie. „We wilden ervoor zorgen dat de werken in Europese han den zouden blijven en dat de schil derijen te zien zouden zijn voor het publiek", zo vertelde Bussema ker gisteren. In de brief werd geconstateerd dat het Rijksmuseum al met een voorstel was gekomen. De Neder lands-Franse optie werd genoemd als plan B. De twee portretten zou den dan afwisselend in ons Rijks museum en in het Louvre in Pa rijs te zien zijn. Maar toen bleek er 'een nieuwe situatie' te ontstaan, zegt Busse maker. Er kwam 'breed draagvlak' voor de aankoop van de werken in de Haagse politiek. Zo konden bei de werken door Nederland wor den gekocht. De Franse route was niet meer nodig, liet Bussemaker Pellerin deze week weten; telefo nisch én per brief. Dat is nu alleen een optie als de aankoop toch af ketst. Volgens Frankrijk heeft Neder land de afspraak eenzijdig ge schonden. Op het Franse ministe rie van Cultuur heerst verwar ring. „We weten ook niet waarom de twee ministers plotseling iets anders zeggen", zo klinkt het. Feit is dat minister Pellerin nu alsnog probeert één van de twee portretten te bemachtigen. Bussemaker is daar verbaasd over. „Ik heb goed contact met mijn Franse collega." Toch is er sinds de uitspraken van Pellerin, donderdagavond, geen contact tus sen de twee bewindslieden meer geweest. „Het is onwenselijk dat dit een strijd tussen regeringen wordt", vindt Bussemaker. Zij blijft hoopvol dat de schilde rijen straks Nederlands bezit zijn. Ook directeur Martijn Sanders van de Vereniging Rembrandt - die 5 miljoen meebetaalt aan de komst van de doeken - gaat daar van uit: „Ik heb geen contract ge zien, maar ik ga er vanuit dat ge maakte afspraken juridisch water dicht zijn. Dat betekent dat Frank rijk kan bieden wat het wil, maar de Rembrandts toch naar Neder land komen. Als de Fransen gepi keerd zijn, is dat jammer." Bussemaker benadrukt dat de verkopende partij een voorkeur heeft voor de verkoop van beide portretten aan het Rijksmuseum. Terwijl museumdirecteur Wim Pijbes, die de deal met de Rothschilds heeft gesloten, in alle 6-daagse Kerstbusreis Beieren 8-daagse Kerstbusreis Südtirol ind. kerstconcert 12-daagse Kerstbusreis Tirol 14-daagse Kerstbusreis Portugal Betaalbaar genieten! J Vraag nu gratis de brochure aan! peterlanghout.nl of 0172-468800 Wordt stel na 400 jaar gescheiden? door Hanneke Keultjes, Frank Renout en Annemart van Rhee Martijn Sanders Vereniging Rembrandt compleet v.a. compleet v.a. Inclusief Verblijf in Hotel Hallertau op basis van halfpension Kerstdiner op 25 decemeber Excursiepakket t.w.v. 45,- o.a. stadswandeling Regensburg o.l.v. een gids, naar de kerstmarkt van slot Thurn&Taxis, de kerstmarkt in München, Oberammergau, Beieren en Landshut o.l.v. een gids, de stadsresidentie van Landshut Vertrek 22 december Reiscode:BE39774 Inclusief Verblijf in middenklasse hotel o.b.v. halfpension Welkomstdrankje, glaasje sekt met kerstgebak Kerstdiner op 25 december Toegang tot het kerstconcert Excursiepakket t.w.v. 80,- o.a. kerstconcert, de kerstmarkt in München, Brixen en de kerstmarkt, Bolzano, de kerstmarkt in Merano, een hout- snijderij, de Swarovski winkel in Innsbruck Vertrek 21 december Reiscode: BE41446 Inclusief Verblijf in Gasthof zur Post op basis van halfpension Kerstdiner op 25 dec., feestelijk diner op 31 dec. Excursiepakket t.w.v. 60,- o.a. naar Innsbruck, de Achensee, Garmisch-Partenkirchen, Oberammergau, de kerstmarkt in Nürnberg, de Swarovski Kristalwinkel, een arresleetocht, de kaarsenfabriek in Brixlegg, München Vertrek 22 december Reiscode: BE40627 Inclusief kompleet v.a. Verblijf in hotel Onix op basis van halfpension Kerstdiner op 24 dec., lunch op 25 dec., oudejaarsfeest op 31 dec. Excursiepakket t.w.v. 75,- o.a. naar Porto en Fatima o.l.v. een gids, Salamanca, Aveiro, Coimbra, Batalha, wijn- en kaasproeverij, Lamego en Peso da Regua Vertrek 21 december Reiscode: BE41507 advertentiecode: WEGENER39

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8