Vluchten is duur en vermoeiend Belangstelling voor panden Neckermann 8 ZEEUWS-VLAANDEREN Jaap in Irak Prijzen luiden Eenhoornfestival in TH... Mensen staan er niet bij stil dat veel vluchtelingen niet eens moslim zijn, laat staan dat ze de radicale islam aanhangen. In de regio Wandelen in centrum van Reynaertstad Mantelzorgers lopen samen rond wallen Toneellessen voor kinderen Mijn dorp, mijn stad Zeeuws-Vlaming Jaap Scheele verruilde zijn baan als afdelingshoofd bij de gemeente Sluis voor een rol als hulpverlener bij noodhulporganisatie Medair. Sinds januari vertoeft hij in Noord-Irak. Jaap bericht in deze rubriek over zijn werk in vluchtelingenkampen in Koerdistan. •4™»' Ik hink op twee gedachten met dit stukje. Zal ik een grappig stukje schrijven over hoe het was om jarig te zijn in Irak? Of zal ik een serieus stuk je schrijven over wat me echt be zig houdt? Zoals het een politicus betaamt (want in een vorig leven was ik dat) dan maar eerst het zuur, dan pas het zoet... Vrienden en familie vroegen me op Facebook naar mijn ervarin gen met de vluchtelingenstromen, die op tv en in de krant te zien zijn. Van filmpjes over verdron ken mensen, volle azc's, uitpuilen de treinen, rellende groepen, prik keldraad en traangas. Wat mijn mening erover is, en wat ik ervan meemaak? In mijn werk eigenlijk weinig, omdat de mensen die jul lie zien niet gisteren op de vlucht geslagen zijn en door ons gehol pen zijn. Mensen vluchten niet vanuit hun stad in Syrië of Irak naar Turkije om een paar dagen la ter in Nederland te zitten. Vluch ten is een proces, en een ver moeiende en dure aangelegen heid. De meeste mensen verkas sen eerst naar het dichtstbijzijnde veilige gebied en kijken dan de si tuatie aan. En dan komt voor som migen een tweede fase, als ze na verloop van tijd ontdekken dat ze niet op afzienbare termijn terug naar huis kunnen. Dan vragen ze zich af: wat moet ik dan wel? Het gros, de mensen die wij dus voor al helpen, blijft ook dan trouwens gewoon zitten, en probeert daar zo goed en zo kwaad als het kan te overleven. Een man die ik goed ken, Ach- med, vertelde me over zijn situa tie. Hij zit met zijn hele familie (drie generaties) al ruim een jaar in een gehuurd huis. De weg te rug zien ze niet zitten: ze heb ben te veel meegemaakt in hun dorp, en nog steeds hebben ze familieleden die achter de front linie vastgehouden worden met af en toe vreselijke berich ten over hun lot. En ze zien hun situatie niet verbeteren. Want westerse landen mogen dan wel roepen dat opvang in de regio het beste is, in de prak tijk is er niet genoeg geld om in basisbehoeften te voorzien. Achmed heeft besloten de kan sen voor zijn familie te sprei den. Als oudste zoon blijft Ach med bij zijn ouders en een deel van zijn broers en zussen. Maar zijn twee broers, jonge twinti gers, zijn via de smokkelroutes vertrokken naar West-Europa. Ik weet dat zijn broers het over leefd hebben. Wat moet ik daar van vin den? Sommige mensen noe men hen gelukzoekers: ze had den toch ook in Irak kunnen blijven, of desnoods in Turkije. Dan vraag ik me af: ben je al leen een 'echte' vluchteling als je rechtstreeks van het slagveld komt en je vanaf daar direct meldt in Ter Apel? In de prak tijk kan zo'n stap niemand ma ken. En dan komen ze in Euro pa aan... Waar er over deze men sen gepraat wordt alsof ze een probleem zijn, een bedreiging vormen. Er wordt niet bij stilge staan dat het gros van hen ge studeerd heeft, niet eens mos lim is. In plaats daarvan wor den ze ervan beticht de radica le islam aan te hangen, te profi teren van ons sociale stelsel en onze banen in te pikken. Als ik de reacties op Face book lees, en het gebrek aan lei derschap zie bij veel bestuur ders in Nederland, dan zie ik wel een probleem. Maar dat ligt niet bij de vluchtelingen. En oh ja, ik was jarig van de week... door Sheila van Doorsselaer SINT JANSTEEN De onderhande lingen over de verkoop van de twee panden van het failliete Neckermann in Sint Jansteen zijn de laatste fase ingegaan. Ma kelaar Paul Fermont verwacht over twee weken de namen van de nieuwe eigenaren bekend te kunnen maken. Fermont is al negen maanden in gesprek met een 'internatio naal bedrijf dat interesse heeft in het grote magazijn. „De ge meente Hulst heeft ons laten we ten dat de activiteiten van de be oogde koper aansluiten bij de be palingen in het bestemmings plan. Daar hoeft geen aparte pro cedure voor te worden opgestart. Dus dat is goed nieuws." Fermont is sinds juni ook in onderhandeling over de verkoop van De Verrekijker, het oude kan toor van Neckermann. Hier wa ren meerdere kandidaten voor, waaronder een partij in de logis tieke sector. „Ook hier hopen we spoedig op uitsluitsel." HULST Omdat Hulst dit jaar voorzitter is van het samenwerkingsverband Land van Reynaert, staat in de stad alles in het teken van de vos. Morgen voert de Reynaertwandel- tocht door het centrum van Hulst langs Reynaertelementen. Er zijn tochten van 6,12,17,23 en 30 kilo meter. Starten kan bij het stad huis aan de Grote Markt in Hulst. Meewandelen kost 1,50 euro. Deel nemers krijgen een leuk aanden ken. Meer informatie via de site van wandelvereniging De Smokke laars: www.desmokkelaars.be. HULST Steunpunt Mantelzorg houdt op 6 oktober een wandeling voor mantelzorgers rond de Hulsterse wallen. Na de wandeling is er kof fie bij Babbels. Deelname be draagt 5 euro. De mantelzorgers worden om 13.30 uur verwacht voor de gemeentewinkel aan de Markt. Wie slecht ter been is, kan ook alleen opgeven voor het kof fiedrinken. Opgeven kan nog tot 30 september door op maandag, woensdag of donderdag binnen kantooruren te bellen naar 0114-684712 of door te mailen: jdevree@hulstvoorelkaar.nl. OOSTBURG Marisa Laperdrix van theaterbe drijf Lappie Lapstok geeft vanaf dinsdag toneellessen voor kinde ren in Oostburg. Die vinden plaats in de dansschool van Anita Bekers aan de Schoolstraat. De les sen zijn voor leerlingen van de groepen 6, 7 en 8. Het eerste lesblok begint komen de dinsdag om 17.00 uur. De les sen duren tot 8 december. De eer ste vijf keer mogen kinderen een gratis gastles volgen. Meer infor matie: www.lappielapstok.com. OSSENISSE Blues van Vincent Vincent Siegers (foto) treedt morgen, zon dag, op bij 't Schalle- maaj in Ossenisse. Sie gers speelt gitaar, ban jo, wasbord en heeft een rauwe stem waar mee hij traditionele blues vertolkt. Aanvang: 15.00 uur. RETRANCHEMENT Optreden Kesteloot Met de verkoop van het kerkje van Ret- ranchement is de toe komst van de koffie concerten op de laat ste zondag van de maand verzekerd. Zon dag speelt Hanne Kesteloot werk van Phi lip Glass, Erik Satie, Max Richter en Si meon ten Holt. Jan Cherlet begeleidt haar met soundscapes; klanklandschappen met teksten van Kafka, Philip Glass en Allen Ginsberg. Het concert begint om 11.00 uur. Koffie en toegang zijn gratis. HULST Zonnig concert The Sunny Boys tre den zondag op tijdens Uit op Zondagmiddag in De Lieve. De zonni ge jongens die Paul en Mare heten, laten om 14.30 uur dansbare feestnummers horen. Entree bedraagt 1,50 euro. TERNEUZEN Leren over textiel Toonbeeld begint maandag met een cur sus over textiel. Er wordt gewerkt met themablokken waarin onder meer vintage kleding, interieurde sign en hergebruik van stoffen aan bod ko men. De cursus be staat uit 22 lessen en volwassenen zijn de doelgroep. OOSTBURG. „Ze bemoeit zich overal mee, soms tot vervelens toe", gaf voorzitter Robert de Jong (r) van Stichting Eenhoornfestival gisteren als korte definitie van de winnares van de Eenhoornbokaal. De wisseltrofee was voor Marieke Tur (m), lid van de stadsraad en maatschappelijk be trokken. „Ik bemoei me overal mee", beaamde ze en gaf meteen een compliment voor de werkwijze van de gemeente Sluis. De trofee werd uitgereikt door wethouder Peter Ploegaert (I) die ook de naam van het kunstwerk op de blinde muur van het Ledeltheater onthulde. Hij deed dit samen met de bedenkster van de naam, Indy de Hulster (9) uit Water landkerkje en de initiatiefnemers voor dit project, de heren Wesemael en Becu. De naam die Indy had verzonnen past zowel bij de functie van het gebouw als het schilderij zelf: De Maskerade, foto Peter Nicolai ZATERDAG ABSDALE. De Bourgondiër, 21.00 uur: 30-plus disco party met optre den Spank; De Polderhoek, 9.00 uur: Rommel markt; AXEL. Centrum, 9.00 uur: Streekpro- ductenmarkt; Hondenterrein, 8.00 uur: Agilitywed- strijd ZVKC; De Vurssche, 10.00 uur: Burendag; Ruitersportterrein, 9.00 uur: Indoor dressuurconcours; CLINGE. Zestigvoet- kreek, 13.00 uur: Viswedstrijd; GRAAUW. Schutters- terrein, 14.30 uur: Schieting op staan de wip; HEIKANT. Café Du Commerce, 13.30 uur: Kaarten; HENGSTDIJK. Land- winkel De Oude Stoof, 10.00 uur, 11.00 uur en 13.00 uur: Appelplukdag; HOEK. Dorpshuis, 10.00 uur: Kinder kleding- en speel goedbeurs; HULST. Installatiebe- drijfVan Damme Van de Vijver, 10.00 -17.00 uur: Bouw- café; Rode Kruisgebouw 't Kruispunt, 10.00 uur: Fietstocht; KLOOSTERZANDE. Feesttent aan Marij- keplein, 14.00 uur: Schieting op liggen de wip; 20.00 uur: Reünie Disco Love; Hof te Zandekerk, 20.00 uur: Optre den Windbroke; KOEWACHT. De Vla schaard, 20.00 uur: Dansavond; LAMSWAARDE. Dorpshuis, 14.00 uur: Reünie basis school; OOSTBURG. Ledel theater, 20.00 uur: Quiz in kader Een hoornfestival; Centrum, 13.00 uur: Kunst -en cultuur- markt in kader Een hoornfestival; OSSENISSE. Hof ter Nesse, 20.00 uur: Country dans avond; De Polderhoeve, 14.00 uur: Kaarten; SINT-JANSTEEN. Centrum, vanaf 9.00 uur: Dag van de Klant; Café Lazarus, 21.30 uur: Rocknight met bands; SLUISKIL. Visartpol- derdijk, 13.00 uur: Autocross; TERNEUZEN. De Ves te, 9.00 uur: Koers- bal; De PIT, 20.00 uur: Jaren '80 party; De Twijn, 19.30 uur: Bingo; De Kameleon, 10.30 uur: Gezondheids- en welzijnsmarkt; ZAAMSLAG. Het Po dium, 20.00 uur: Masterclass Engel se Vokale Muziek; ZUIDDORPE. Brand weerkazerne, 13.00 uur: Open dag; R.K. Kerk, 19.30 uur: Concert Jubi late Deo; ZONDAG AXEL. Hondenter rein, 8.00 uur: Agili- tywedstrijd ZVKC; Ruitersportterrein, 9.00 uur: Indoor dressuurconcours; Café de Boemel, 14.00 uur: Kam pioenschap Puut van Gies; HOEK. Braakman boerderij, 14.00 uur: Presentatie kerkui len in de regio; HULST. Willibror- dusbasiliek, 14.30 uur: Torenbeklim ming; VW-kantoor, 15.30 uur: Excursie Ves tingstad; Gemeentehuis, van af 7.00 uur; Rey naert wandeltocht; KLOOSTERZANDE. Café de Kastanje, 14.00 uur: Kaarten; OOSTBURG. - Cen trum, 12.00 uur: Picknick in kader Eenhoornfestival, daarna muziekop- tredens; ZUIDDORPE. Schut- tersterrein, 14.30 uur: Schieting op staande wip.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 80