In azc Erfurt urineren mannen over vrouwen' £^;)koopjedeal.nl) AANBIEDINGEN ALLEEN DIT WEEKEND GELDIG aL, ro Op bezoek bij vluchtelingen 'thuis' NIEUWS 7 De foto van Aylan was een kantelpunt in de discussie. Nu de vluchtelingen hier aankomen, zwellen de protesten aan. Binnen 24 uur was Ne derland gisteren een bekladde kerk in We- zep, een afgeblazen raadsvergadering in Purmerend en twee hakenkruizen op een Friese school rijker. Ook waren er verhit te discussies in bijvoorbeeld Oudenbosch en Bergen op Zoom. De tegenstem is in opmars in het debat rond de komst van duizen den asielzoekers naar Nederland. „Wellicht de eerste grote stap rich ting een ander asielbeleid", was de hoopvolle reactie van AZC-Alert, een platform dat tegen de komst van asielzoekerscentra ij vert. Maar staatssecretaris Dijk- hoff van Asielbeleid acht de asiel- instroom 'beheersbaar'. Geen beleidsomslag dus, maar misschien wel een omslag in de beeldvorming? Sinds begin sep tember was die positief, na de fo to van het verdronken bootvluch- telingetje Aylan. De hulpacties schoten als paddenstoelen uit de grond en de vrijwilligers stroom den toe. Nu zwellen de protesten aan. Incidenten, zoals gisternacht in het Utrechtse azc Overberg, zijn koren op de molen van de te genstanders. In Overberg gingen tientallen vluchtelingen met el kaar op de vuist na een potje voet bal in de avonduren. Is er sprake van een kanteling? Vluchtelingenwerk Nederland denkt van niet. „Veel mensen spre ken zich nu uit, maar die mensen en de kanttekeningen waren er al tijd al. De vragen bij het openen van azc's zijn terecht en moeten beantwoord worden." De vraag rijst of het wel effi ciënt is, opvang op zo veel ver schillende plekken. Tijdelijke loca ties zijn nodig omdat de instan ties de toestroom niet in één keer kunnen verwerken. Maar dan wordt bijvoorbeeld een groep min derjarige jongens uit Syrië en Eritrea, die een week in een nood opvang in het Brabantse Ooster hout zat, overgeplaatst naar Waal wijk. Ook daar komen ze op een plek terecht waar ze maximaal 72 uur kunnen blijven. En ook daar klinkt gemor vanuit de buurt. Dat leidt ook tot afstemmings problemen met gemeenten. Een woordvoerder van de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG): „Afgelopen week kwamen er 4.200 vluchtelingen aan, die moe ten ergens naartoe. Gemeentes Luid protest in de raadszaal tegen komst asielzoekerscentrum werpt regelmatig vruchten af helpen graag maar willen ook zorgvuldig met inspraak omgaan. Dat wringt soms." Sommige wijkbewoners heb ben het gevoel dat de azc's hen worden opgedrongen en komen in actie. Wat blijkt: soms helpt hard roepen. De lokale politiek heeft meerdere keren COA-plan- nen weggestemd, aangepast of uit gesteld. Zo besloot de gemeente raad van Halderberge donderdaga vond de beslissing over een azc in het dorp Oudenbosch uit te stel len. De vierhonderd inwoners in de raadzaal zullen daarmee te ma ken hebben gehad. In oktober vo rig jaar leidde onrust in het Drent se dorp Oranje tot aanpassing van dat plan voor 1.400 opvangplaat sen. De gemeenteraad van De Frie se Meren stemde na protesten te gen een azc voor 500 mensen in het dorp Rijs (160 inwoners). BERLIJN. Opnieuw zijn ernstige misstanden aan het licht geko men in een Duits asielzoekers centrum. Een legerarts trekt aan de bel over een vluchtelingenon- derkomen in Erfurt, waar manne lijke asielzoekers vrouwen verne deren en seksueel mishandelen. „De mannen urineren over al leenstaande vrouwen uit andere landen", schrijft Dirk Meiners in een intern memo. „Ook als de vrouwen slapen. Aanranding is aan de orde van de dag." Over de heikele situatie voor alleenstaan de vrouwen in Duitse azc's be richtte deze krant eerder. In een registratiecentrum in Giessen bleken vrouwen en kinderen met grote regelmaat te worden verkracht. Veel mannen beschou wen alleenreizende vrouwen als prostituees. Er duiken steeds meer berichten op over vrouwen mishandeling in vluchtelingen- onderkomens. In de beurshal van Erfurt, die als noodonderko- men is ingericht, is volgens Mei ners de hygiëne beneden alle peil. „Hoewel er twee keer per dag wordt schoongemaakt, is de vloer smerig omdat telkens weer afval op de grond wordt gewor pen. Urineren in de hoeken is er normaal." 73% Stem tegen azc's klinkt luider door Sander van Mersbergen en Cyril Rosman Prinses Margriet, erevoorzitter van het Rode Kruis, bezocht giste ren de noodopvang voor vluchte lingen in Zeist. De organisatie helpt ook bij het herenigen van mensen die elkaar tijdens de vlucht uit het oog zijn verloren, foto Rode Kruis ZATERDAG 26 SEPTEMBER 2015 door onze correspondent Wierd Duk DORDIC DESIGn korting Pocketveer NASA traagschuim matrassen van Nordic Design Profiteer van honderden euro's korting Met 7 comfort zones voor de perfecte slaappositie en ondersteuning Voor een betere en diepere nachtrust Geen last meer van rug- en gewrichts klachten GRATIS verzending Adviesprijs Korting U bespaart: 699,- 73% GIORGIO ARMANI 3-pack Armani Boxershorts Uiteraard 100% Origineel Ontzettend fijne stretch kwaliteit Blijvend elastische tailleband met ingeweven merknaam Perfecte pasvorm en draagcomfort Krimt niet, zelfs na vele wasbeurten niet Vakmanschap in optima forma Voor de man met stijl Adviesprijs Korting U bespaart: 59,95 50% 30,- Met gemak veilig shoppen NIET TEVREOEN? GELD TERUG! 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7