voorbereid op noodsituaties' 'Wij zijn Micha Janse deed twee keer mee aan de Paralympics en loopt nu de Kustmarathon SPORT 11 Micha Janse is eerste paralympiër die de Kustmarathon gaat lopen. De inwoner van Zoutelande hoopt op weinig wind. •athon Zelf vindt hij zijn presta tie eigenlijk helemaal niet zo bijzonder, het is vooral de buitenwe reld die met respect naar Micha Janse (41) kijkt. Twee keer haalde de inwoner van Zoute- lande de Paralympics, in 2000 als voetballer, vier jaar later als baan- atleet. Elf jaar na zijn laatste olym pisch optreden is Janse omge schoold tot lange-afstandloper. Op 3 oktober hoopt hij voor het eerst de Kustmarathon te vol tooien. „Ik loop niet met mijn han dicap te koop. Ik ben gewoon 'één Zijn huis staat op nog geen 100 meter van de finish. Vanuit zijn tuin kan Janse (42), die na een val van een paard hersenletsel opliep en gedeeltelijk verlamd raakte, bijna het hoopje zand zien liggen in de Langstraat waarop hij op 3 oktober wil finishen. „Logisch dus dat de Kustmarathon mijn eer ste marathon wordt. Maar had ik in Rotterdam gewoond, dan was het Rotterdam geworden hoor. Als ik zwalkend over de finish kom, ben ik ieder geval wel zo thuis", stelt hij nuchter vast. Janse houdt er niet zo van als al le ogen op hem gericht zijn. Trots op zijn prestaties is hij wel. Boven de eetkamertafel hangt een grote spiegel, met daarop zijn belangrijk ste resultaten geprint als voetbal ler met een beperking. 65 inter lands, wereldkampioen in Dublin (1994), Europees kampioen in En geland (1995). Verderop in de wo ning pronken twee certificaten, overgehouden aan de Paralympics in Sydney (2000) en Athene (2004). „De eerste keer ging ik met de Nederlandse ploeg mee als voetballer. Ik stond linksachter of linksmidden en had toen al veel loopvermogen. Ik was geen techni sche speler en moest het vooral van mijn mentaliteit hebben", ver telt Janse. „Na de Spelen in Syd ney werd de kans op speeltijd steeds kleiner. De bondscoach zei: meld je aan bij de atletiek. Ik was daarvoor nog nooit lid geweest van een club, maar slaagde er toch in me vier jaar later te kwalifice ren als baanatleet voor de Spelen in Athene waar ik de 800 en 1500 meter liep. Op die laatste afstand miste ik het podium en werd vijf de." Mentaliteit en karakter zijn woorden die Janse vaak gebruikt. Ook tijdens het hardlopen moet Janse het van zijn instelling heb ben. Strijden voor elke meter is zijn motto. Klagen over zijn handi cap doet de hardloper nooit. „Ik kan heel veel hebben, behalve stress. Daar kan m'n lichaam niet tegen." De handicap waarmee hij door het leven gaat, heeft hij geac cepteerd. Op 3-jarige leeftijd ging het mis. Janse kwam ongelukkig terecht na een val van een paard tijdens het ringrijden en liep her senletsel op. De diagnose was niet mis. Rechtszijdige verlamming, waardoor hij onder meer zijn rech terarm en -hand niet optimaal meer kan gebruiken. Het weer hield hem er niet van om te gaan sporten. Hij werd voetballer bij De Meeuwen en groeide later dus uit tot international. Met het Ne derlandse CP-voetbalteam trok hij de wereld over. Naast de Paralym pics, EK en WK's speelde hij on der meer in Brazilië in het Maraca- na-stadion, ooit de grootste voet baltempel van de wereld. Terwijl de tribunes volstroomden voor een duel van Flamengo met we reldster Romario in de gelederen, waande Janse zich in de zevende hemel tijdens de voorwedstrijd. Eenzijdig Tegenwoordig bestaat het leven van Janse vooral uit werken (in een magazijn) en hardlopen. „Mis schien een eenzijdig leven, maar dat is bij veel lopers zo. Vorig jaar ging het wat minder op de baan, je wordt toch ouder. Als je niet meer presteert, wordt het plezier minder. Daarom wil ik me nu aan de marathon wagen, dat heeft al tijd al wel in m'n hoofd gezeten. Maar ik had nooit zin om van die lange afstanden te trainen. Nu is het er dan toch van gekomen." De voorbereiding overleefde Janse tot nu toe zonder blessures. „Pijntjes heeft iedereen wel. Maar ik ben op 3 oktober vooral afhan kelijk van externe factoren. Als het hard waait ben ik door m'n handicap in het nadeel. De verzu ring komt dan dubbel zo hard aan, want efficiënt loop ik niet. Ik kan wel goed afzien, dat is een van m'n sterkste punten. Een tijd van 3.15 uur zit in m'n hoofd, maar of dat haalbaar is.Een marathon is overleven, strijden tegen de ele menten." Het is wel aan Janse besteed. Hardlopers, wandelaars en MTB'ers leven allen toe naar de dertiende editie van de Kustmara thon, eind volgende week. Ook de mensen eromheen kijken massaal uit naar het evenement, dat vrij dag 2, zaterdag 3 en zondag 4 okto ber plaatsvindt. In een zesdelige serie komt een groep volgers aan het woord. Vandaag in deel 2: EHBO'er Johnny Davidse (53). Welke binding heb je met de Kustmarathon? „In de tijd dat ik nog voetbalde had ik een hekel aan hardlopen. Maar dit evenement is echt gewel dig. Als EHBO'er ben ik erbij be- trokken geraakt. Ik moedig de mensen aan en bied hulp waar no dig. Ik kijk hier het hele jaar naar uit. Ik kan me geen mooiere ge beurtenis bedenken." Hoe ben je bij de Kustmara thon terechtgekomen? „Ik werk bij Waterschap Schel- destromen, de medehoofdsponsor van de Kustmarathon. In mijn vrije tijd ben ik EHBO'er. Al sinds de eerste editie ben ik betrokken bij het evenement. Destijds zoch ten ze mensen van het Water schap met een dienstauto. Van daar dat ze bij mij terechtkwa men." Hoe ziet je voorbereiding op het weekeinde eruit? „Op vrijdagmiddag maak ik mijn auto klaar. De banden moe ten een beetje leegstaan. Het is slordig als je vast komt te zitten in het zand. Toch neem ik voor de ze kerheid balkjes mee. Later die mid dag rijden we met een groepje over het strand om te kijken of er nog bijzonderheden zijn." Hoe staat het met de zenu wen? „Ik hoop dat alles goed ver loopt. Zondagavond hoop ik met een tevreden gevoel in mijn stoel te zitten. Er kan natuurlijk van al les gebeuren. Gelukkig is er nog nooit iets ernstigs voorgevallen. Wij zijn voorbereid op noodsitua ties. De veiligheidsregio houdt nauwkeurig contact met de hulp diensten." Wat staat je het meeste bij? „Een aantal jaren geleden was er een verschrikkelijke storm en hoogwater. Door de harde wind waaiden mensen het prikkeldraad in. Dat was verschrikkelijk. Ik ben toen met mijn wagen voor een groepje mensen gaan rijden om ze uit de wind te houden. Dat mag ei genlijk niet natuurlijk, maar ik vond dat ik dat moest doen op dat moment." Waar kijk je het meest naar uit bij de Kustmarathon? „Het is van vrijdag tot en met maandag werken met een glim lach op mijn gezicht. De reacties van deelnemers zijn geweldig. Ik krijg zoveel begroetingen. Con stant roepen mensen naar me: Hé Johnny. Prachtig. Sommigen van hen zie ik alleen tijdens de Kust marathon." ZATERDAG 26 SEPTEMBER 2015 'Ik ben gewoon één van de door Maurice Steketee Micha Janse heeft zich goed voorbereid op zijn eerste marathon, foto Ruben Oreel door Len Wolters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 75