Kabinet: renoveer Binnenhofsnel Taal overbodig bij goochelaar dHrwl m Fjordencruise Noorwegen effeweg.nl Help ons DELTA behouden! 6 NIEUWS VLUCHTELINGENCRISIS 'Ex-vriend bekent moord' NAM in hoger beroep tegen 'onduidelijke' uitspraak rechter Brandweer rukt uit voor huilend speelgoed HANDEN "DELTA moet kunnen blijven investeren om de groenste energieleverancier te worden. De splitsingswet maakt dat onmogelijk" r. MIS DIT NIET! DELTA www.samenvoorDELTA.nu De ex-vriend van verpleegkundi ge Linda van der Giesen heeft be kend dat hij haar in augustus heeft doodgeschoten op de par keerplaats van het TweeSte- den-ziekenhuis in Waalwijk. Dat heeft zijn advocaat gisteren laten weten. Volgens zijn raadsman was John F. van plan zichzelf voor de ogen van zijn voormalige vriendin van het leven te bero ven, maar hij zou door een psy chose anders gehandeld hebben. Experts van een medisch team zijn een onafhankelijk onderzoek begonnen om vast te stellen of John F. inderdaad een psychose had. Van der Giesen werd na haar dienst in het ziekenhuis doodge schoten. John F. meldde zich een dag later zelfbij de politie. De Nederlandse Aardolie Maat schappij (NAM) gaat in hoger be roep tegen de uitspraak van de rechter, waarin hij stelt dat de waardedaling van huizen door schade in het bevingsgebied in Groningen meteen gecompen seerd moet worden. „We hebben nog geen antwoord op een aantal vragen die we tij dens de rechtszaak hadden ge steld", zegt Martijn Verwoerd, projectdirecteur van de afdeling aardbevingen van NAM. „We kun nen dan ook niet anders dan in hoger beroep gaan. Het spijt ons dat daarmee tijd gemoeid zal zijn, maar we willen regelingen die werkbaar zijn voor alle partijen." De uitspraak geeft volgens NAM geen duidelijkheid over welk ge bied onder de compensatierege ling valt. Ook wil de NAM weten wat er gebeurt als de huizenprij zen stijgen en is het onduidelijk of huizenbezitters meerdere ke ren schadevergoeding kunnen aanvragen. De stichting Waarde daling door Aardbevingen Gro ningen behartigt de belangen van meer dan 1.700 huiseigenaren. Door het hoger beroep duurt het nu langer voordat woningeigena ren hun waardevermindering kunnen claimen. „We hielden er al rekening mee", zegt advocaat Pieter Huitema van de WAG. „We vinden echter nog steeds dat de NAM met ons om tafel moet om een systeem te bedenken hoe we de waardevermindering kun nen compenseren." ■pn DEN HAAG Het kabinet gaat de confrontatie aan met het parle ment dat geen zin heeft voor een verbouwing ruim vijf jaar weg te moeten van het Binnenhof. De kosten van deze snelle reno vatie bedragen, inclusief tegenval lers, 475 miljoen. De langere optie duurt 13 jaar en kost 125 miljoen meer. Vicepremier Asscher wilde gisteren na afloop van de minister raad niet ingaan op de vraag of de Tweede Kamer zelf moet aange ven waar het geld vandaan moet komen als zij per se de langere en duurdere verbouwing wil. Minister Stef Blok van Wonen en Rijksdienst: „We hebben geko zen voor de goedkoopste optie, die het veiligst is en die de minste overlast geeft. We willen wel dat het publiek kan kijken en dat de Ridderzaal gebruikt kan worden op bijvoorbeeld Prinsjesdag. Het Binnenhof wordt niet ontruimd, maar de gebruikers komen 5,5 jaar op een andere locatie." De snelle optie is ook vriende lijker voor omwonenden, vindt het kabinet. Blok: „Voor winke liers en horeca maakt het groot verschil of de verbouwing 13 jaar of 5,5 jaar duurt." De opluchting straalt af van het gezicht van Mohamad Nawaka, als hij vertelt over het hier en nu, het voorlopig eind punt van zijn reis: Amsterdam. Ver weg van Syrië, waar zwarte vlaggen, gedragen door terreuror ganisatie IS, hem uit Aleppo ver dreven. Daar zag hij de huizen die hij als interieurontwerper in richtte, kapotgeschoten worden. In Syrië is geen toekomst meer, zegt hij. Hier wel, niet zozeer voor hem - 'ik ben oud' - maar wel voor zijn drie kinderen. „We worden met open armen ontvan gen, ik voel dat ze hier welkom zijn." Terwijl Mohamed vertelt, vraag ik me af: weet hij van de protesten tegen de komst van vluchtelingen zoals hij? Dat een deel van Nederland fel tegen zijn verblijf hier is? Ik heb niet het hart hem ernaar te vragen. Iets heel anders: hij vindt Ne derland zo groen, fris, in vergelij king tot Syrië. Het Aleppo van Mohamed was beroemd om zijn zeep. Maar de geschiedenis ein digde met de oorlog die zijn land niet alleen verscheurt, maar vol ledig sloopt. „Daar worden ba by's ontvoerd om losgeld te ei sen." Hier in de opvang ontmoet hij alleen de Nederlanders die zich het vuur uit de sloffen lo pen om te helpen. Chris Bordet bijvoorbeeld, de goochelaar die vluchteling Abdul een kaart uit laat kiezen. De jongen met het perfect getemde haar a la Ronal- do - van de week kwamen twee kappers uit de buurt langs om voor nop te knippen - laat aan ie dereen zijn aanwinst zien. Zijn gezicht staat vastberaden: dit trucje wil hij leren kennen. De kaart verdwijnt tussen de ande re, op de stapel in Chris zijn hand. Abdul kijkt toe, terwijl de goochelaar aan het schudden slaat. Chris heeft geen taal nodig om contact te leggen. Als het aan Mohamad ligt, blijft hij in Amsterdam. „Ik vind het een fijne stad. Mijn familie is al naar Nederland gekomen, daar om wilde ik hier ook met mijn gezin heen. Familie hoort bij el kaar te blijven." Anderen in deze opvang zijn wel alleen gekomen. Zojuist nog is er een bus met minderjarige asielzoekers vertrokken. We zwaaiden ze vanochtend uit. Vandaag zal ook Mohamed waar schijnlijk vertrekken. Deze nood opvang wordt net zoals zo veel andere opgedoekt, tijdelijk als ze waren. Waar hij heen gaat, weet hij nog niet. Hij gelooft dat het er goed zal zijn. „Hoelang duren de winters hier trouwens?" Dat je soms kan schaatsen, soms ook niet, kan hij zich moeilijk voor stellen. En regen, in de zomer? Goochelaar Chris trekt een kaart. Het is niet de goede. Ab dul en hij schudden tegelijk hun hoofd. Chris haalt er nog één te voorschijn. Dan het klapstuk: de hartenkoning. Abdul lacht onge lovig, vraagt meteen om een vol gende truc. Even later schudt hij weer heftig, als hem gevraagd wordt of hij de goochelaar leuk vindt. Nee, daar is hij veel te vol wassen voor. VAN: VOOR: €1099,- Jeroen van Dijen, namens SP Zeeland Ö-1-i ül 'Op jacht naar het Noorderlicht!' HURTIGRUTEn www.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 ZEVENBERGEN GRONINGEN SCHIEDAM. Een voorbijganger schrok zich een ongeluk toen hij gistermiddag een baby hoorde huilen in een vuilcontainer in Schiedam. Hulpdiensten kwamen met spoed ter plaatse. Toen ze het kind wilden bevrijden, bleek het gehuil niet van een echte baby te komen, maar van een babypop. Opgelucht haalden de brandweer mannen het speelgoed uit de container. Het is niet bekend wie het heeft weggegooid, foto's Flashphoto NL door Jan Hoedeman en Laurens Kok uit de mouwen Duizenden Nederlanders steken vluchtelingen de helpende hand toe door zich aan te melden als vrijwilliger. Verslaggever Carla van der Wal is één van hen. In heel het land gaat ze aan de slag voor het Rode Kruis. Vandaag: in de noodopvang in de Verheijlhal, Amsterdam 8 DAAGSE EXCURSIEREIS UW VOORDEEL: €200,- verbindt Ga mee met deze unieke reis! We doorkruisen Noorwegen twee keer per trein en maken een cruise met de 'oude Postboot' Hurtigruten. We bezoeken gezellige Noorse steden en wie weet ziet u bij helder weer het Noorderlicht! Vertrek op: 30 okt, 6,13 nov 2015,6,13, 20, 26 feb, 12 mrt 2016 IN SAMENWERKING MET: Fouten voorbehouden. Prijzen vanaf p.p. o.b.v. 2 pers. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds. 4»?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6