'Dementie brengt niet alleen maar ellende' Van Oers heeft er kijk op Speedrock 5 8 SCHOUWEN-DUIVELAND LEZING DEMENTIE Schouwen-Duiveland geeft gul In de regio „Twee keer per jaar houden we op Schouwen-Duiveland het Al- zheimercafé. Daarnaast organise ren we altijd een lezing rond We reld Alzheimerdag. Zo hebben we Stella Braam hier eens gehad en vorig jaar Hebrina Blok. We zoeken elk jaar naar iemand die aansluiting heeft bij Zeeland of bij mantelzorg." „De relatie tussen mensen veran dert heel erg en ook iemands ge drag kan sterk veranderen. Dat maakt het moeilijk: iemand is er nog wel maar in bepaalde opzich ten toch niet meer. Dat kan ook grote invloed hebben op de con tacten met de omgeving." „Hij werkte in de zorg toen zijn Mantelzorgers willen langer vasthouden, alles zelf doen. Voor een prof is het makkelijker om los te laten. moeder dementerend werd. Als je er persoonlijk mee te maken krijgt, kijk je er anders tegen aan dan als professional. Het is wel goed om het vanuit verschillende kanten te bekijken: hoe meer je erover weet, hoe beter je begrijpt wat er speelt en hoe groter je be grip en je geduld. En je respect, ondanks alles. Want het is heel belangrijk om mensen in hun waarde te laten." „Mantelzorgers willen langer vasthouden, alles zelf doen. Voor een professional is het makkelij ker om los te laten. Het is belang rijk daarin een goede balans te zoeken." „Niet alleen maar. Vaak is het be ginstadium heel moeilijk, maar eenmaal daar voorbij kunnen sommige mensen ook echt nog samen genieten. En het kan bij voorbeeld ook zijn dat iemand veel zachter van karakter wordt." ]f ohan van Oers uit het Bel gische Essen is een kenner tot op het bot. De schrijver van onder meer 'Vlinder- rk Alzheimer' en 'Firma Alzhei mer; Afbraakwerken' was al jaren als professional in de weer met dementie toen zijn eigen moeder de ziekte van Alzheimer kreeg. „In het begin dacht ik dat mijn moeder 'beter' zou demente ren als de andere personen die ik kende omdat..het mijn moeder is. De ontnuchtering is vrij snel gekomen." Van Oers werkte 34 jaar in ver schillende functies bij woon- en zorgcentrum De Bijster in zijn woonplaats en was één van de drijvende krachten achter de op richting van het dementiecafé Antwerpen. Vooral als hoofd van de opnamedienst in De Bijster, waar nu zijn moeder woont, had hij veel contacten met mantelzor gers en medici. Hij screende personen met de mentie in de thuissituatie en stel de voor hen, hun familie en ande re hulpverleners een behandel plan op. Bij zijn eigen moeder zag hij haar dementeren pas laat. De boeken van Van Oers zijn gro tendeels literair. „Volgens mij is alleen verhalend proza of poëzie in staat om de essentie van de mentie te ontsluiten." 'Wrang, bit ter, ontroerend, ontluisterend en, voor wie in staat is om het te zien...onbegrijpelijk schoon', schrijft hij in het voorwoord van zijn 'Firma Alzheimer. Afbraak werken.' Is er werkelijk schoon heid te vinden in dementie? „Het mooie is het onvoorspelbare en spontane ervan. Personen met de mentie beseffen langer dan wij vermoeden wat hen overkomt. Succes in huis Vanuit dat besef vertrouwen som migen zich onvoorwaardelijk aan je toe. Dat doen ze met een op rechtheid en een overgave die je in de buitenwereld zelden tegen komt." De lezingen van Van Oers zijn een mengelmoes van informatie en literatuur. Voor mantelzorgers een aanrader. „Misschien hoort die zorgverlener een zin die hem of haar kracht geeft of een begin van een nieuw inzicht geeft. Mis schien. Meer kan ik niet doen." ZIERIKZEE. In Brogum Popcultu- ra speelt vanavond Peter Pan Speedrock: heftige rockabilly en punk uit Eindhoven. In het voorprogramma de bands Black Bone (hardrock) en Note to Amy (punkrock, emo en me tal). Het eerste optreden begint om 20.30 uur en de entree be draagt 12,50 euro. Mijn dorp, mijn stad Brusea Visserijmu seum en Oudheids kamer, 14.00-17.00 uur: Expositie Schil derijen Annie Scheermeijer; Res taurant Grevelingen, 10.30-15.00 uur: Open dag Windpark Battenoert; Danielle Orelio, 11.00-17.00 uur: Open Atelier en Beel dentuin; Dorpshuis 't Zuudèn- de, 10.00 Snuffel- markt; Centrum, 19.00 uur: Fjoertoer; Borrendamme, 13.30 uur: Bruidsmode show door Boutique Zeeyes; Fizi, 20.00 uur: Danny Collins; De Punt, 10.00 uur: Activiteiten rondom burendag; Nieuwe Kerk, 14.00 uur: Sei zoensopening door de drie ouderenbon den, met concert van Crescendo en Popwa ve; Sint Lievensmon- stertoren, 10.00-17.00 uur: Ex positie Silhouetten tegen het licht en be klimming van de to ren; Daniëlle Orelio, 11.00-17.00 uur: Open Atelier en Beel dentuin; Diverse lo catie in de West hoek, 12.00-17.00 Rondje Kunst; Passagiersschip de Onrust, 11.00 uur en 13.30 uur: Familie- rondvaart; Dorpshuis, 10.00 uur: Kerkdienst Chri stengemeente Zierik zee; Port Zélande, 12.00 uur: Rondvaart met Rederij Denick; Dorpshuis, 9.30-11.30 uur: Kindercrèche van de kerk; Cameramuseum, 14.00 uur: Fototour door Zierikzee met begeleiding van foto graaf Leen Koper; FI ZI, 20.00 uur: The Age of Adaline; Di verse locaties op Schouwen-Duive land, hele dag, Jut- tersdag. door Esme Soesman ZIERIKZEE. Op uitnodiging van de Alzheimerwerkgroep Schouwen- Duiveland bezoekt schrijver Johan van Oers dinsdag 29 september de bibliotheek in Zierikzee, van 10 tot 12 uur. Werkgroeplid na mens SMWO Welzijn Schou- wen-Duiveland Wilma Jansen legt uit waarom. Wat zijn de problemen waar mantel- zorgers bij dementie tegenaan lo pen? Wat kan Johan van Oers betekenen voor mantelzorgers en voor vrijwilli gers die mantelzorgers ondersteu nen? Wat kan een verschil in benadering zijn? Brengt dementie louter ellende met zich mee? door Esme Soesman Johan van Oers ontdekte dementie bij zijn eigen moeder pas laat. Boudaenlaan 2 Middelburg makelaars M2makelaar Karakteristieke villa Parkachtige omgeving Goed onderhouden Veel privacy Grote zolderruimte Fraaie architectuur Open Huis 3 oktober 11.00 - 15.00 uur IHI.MA Vraagprijs 468.000,- k.k. RENESSE Bomensnoei De gemeente Schou wen-Duiveland begint komende week met onderhoud aan de bo men aan de westkant van het eiland. De bomen worden met behulp van een hoogwerker gesnoeid. In Renesse worden de platanen aan de Zeeas- terweg en de Hoge- zoom geknot. Tegelij kertijd worden alle bo men op veiligheid ge controleerd. Ook kijkt de gemeente of ze geen zwammen en ga ten in de stam bevat ten. In de week van 19 oktober worden op het hele eiland leibo men gesnoeid. SCHOUWEN- DUIVELAND Doe-us! van start Het vervolg op Lüüsterus en Kiekus gaat komende week van start en heet Doe-us. Dat is een een educatieproject dat de Vereniging Musea Schouwen-Duiveland organiseert voor de groepen 7 en 8 van de basisscholen van Schouwen-Duiveland. Bijna alle basisscholen van Schouwen-Duive land hebben zich inge schreven voor Doe-us. Zij gaan in de project- week één dag op stap om kennis te maken met twee musea. Door middel van een rondleiding of een speurtocht leren ze het museum kennen en daarnaast gaan ze aan de slag met een doe-activiteit. ZIERIKZEE. De inzamelingsactie voor vluchtelingen door het MFC in Zie rikzee heeft een onverwacht grote bulk aan spullen opgeleverd. „Bizar veel", omschrijft initiatiefnemer Heieen van de Bos de hoeveelheid kle ding, dekens, schoenen, handdoeken, toiletartikelen en overige spullen die de inwoners van Schouwen-Duiveland sinds maandag bijeen hebben gebracht. „We waren er van uitgegaan dat we wel één busje van het Ro de Kruis zouden kunnen vullen, maar dat zijn nu twee kleine vrachtwa gens geworden." De spullen zijn gisteren ingeladen en naar de Welkom Winkel in Goes gebracht. Wie nog spullen heeft voor vluchtelingen, kan ook zelf bij de Welkom Winkel terecht. Van de Bos: „Of breng het hier naar de Kledingbank. Het komt altijd wel goed terecht. Je hoeft niks weg te gooien dat eigenlijk nog goed is." foto Dirk-Jan Gjeltema tips? mail naar redactie@pzc.nl ZATERDAG BRUINISSE BURCH-HAAMSTEDE KERKWERVE RENESSE ZIERIKZEE ZONDAG BURCH-HAAMSTEDE BURCHSLUIS NOORDCOUWE SCHARENDIJKE SIRJANSLAND ZIERIKZEE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 67