Stoffelijke resten MH17 geborgen VOORDEEL Els Borst 'onverdraaglijk' NIEUWS 5 Vertraging door boze chauffeurs Boze taxichauffeurs op Schiphol hebben gistermiddag het verkeer op de A4 gehinderd. Ze reden eerst in colonne in een slakken gang tussen Amsterdam en Den Haag, en keerden daarna op de A4 richting Amsterdam. Andere ongelukken rond Amsterdam zorgden voor extra vertragingen. Op het drukste moment stond er zo'n 30 kilometer file in en rond de hoofdstad. De taxichauffeurs voerden actie tegen ronselaars op Schiphol. Dat zijn chauffeurs die niet bij een centrale zijn aangeslo ten en geen vergunning hebben voor Schiphol. In juni protesteer den de taxichauffeurs ook, omdat ze het hier niet mee eens zijn. Dat heeft het ministerie van Vei ligheid en Justitie gisteren bekend gemaakt. Tot dusver gingen stoffe lijke resten met een militair toe stel naar Eindhoven, waarna ze in een konvooi werden overgebracht naar de Korporaal van Oudheus- den Kazerne bij Hilversum voor identificatie. De ceremonie is ge wijzigd 'omdat het identificatie proces grotendeels is afgerond'. Een achtkoppig Nederlands team is in Oekraïne om de stoffe lijke resten, persoonlijke bezittin gen en resten van het vliegtuig op te halen. De overblijfselen zijn ge vonden nabij de plek waar het toe stel neerkwam, vlakbij Hrabove. Medewerkers van het Landelijk Team Forensische Opsporing brengen de stoffelijke resten naar Schiphol. Wanneer dat gebeurt, is nog niet bekend. Op Schiphol is een gedenkmoment. De families van twee nog niet geïdentifi ceerde Nederlandse slachtoffers zijn uitgenodigd. Op 2 mei vloog een militair toestel voor het laatst kisten met stoffelijke resten naar Eindhoven. Vlucht MH17 van Ma laysia Airlines werd op 17 juli vo rig jaar vermoedelijk met een ra ket neergehaald. Daarbij kwamen alle 298 mensen aan boord om het leven onder wie 196 Nederlan ders. Op Schiphol is een gedenkmoment. De families van twee nog niet geïdentificeerde Nederlandse slachtoffers zijn uitgenodigd Kom nu naar de OPENVOORDEELDAGEN en ontdek tal van goeie deals, zelfs op de nieuwe Morres collectie. Morres, das vlakbij, in Hulst Zeeuws Vlaanderen en open op zondag. Kijk ook eens op www.morres.com 'Ik kreeg bewaking en beveiliging vanuit justitie. We kregen ook zo'n huisje voor onze deur' chercheurs blijven.De politie start na de moord een buurton derzoek en hoort van de kapper en buurman van Borst van 'de verwarde man'. De recherche ver moedt direct dat dit de moorde naar van de oud-politicus kan zijn geweest. Dan gaat het snel. Want de po litie vreest nu ook dat de levens van Kok en Balkenende gevaar lo pen. Mogelijk al enige dagen dus, want Borst noch Kok heeft aan de bel getrokken over de man die heeft aangebeld. Wie weet hoe gevaarlijk het inmiddels is voor de oud-politici? Met Kok en Balkenende wordt direct contact opgenomen. Kok wordt uitgenodigd voor verhoor. Daar vertelt ook hij over het 'cu rieuze voorval' met de verwarde man. Hij moet nu ook beseffen: Borst waarschuwde mij voor de man die haar zou doden. En in zekere zin heeft z'n oud-col lega uit hun Paarse kabi net hem beschermd door z'n adres te verzwijgen. Dan treedt een beproefd protocol in werking. Bij moordenaar van Borst. Pas als bijna een jaar later, begin 2015, in Rotterdam ene Loïs wordt ver moord, vallen de puzzelstukjes op z'n plek. Haar broer Bart van U. (38) blijkt de dader en dat niet alleen. DNA van de psychotische en paranoïde man blijkt te mat chen met celmateriaal dat bij Borst is gevonden. De moord lijkt opgelost, de beveiliging van Kok en Balkenende kan worden teruggeschroefd. Toch pijnigt Kok zich nog dik wijls met vragen. Hoewel Van U. al maandenlang verhoord wordt, is zijn motief nog steeds niet hel der. Waarom doodde hij Borst? Waarom joeg hij op Kok en Bal kenende? Pas eind maart, als de rechtszaak begint, komt er mis schien helderheid. Premier Kok blijft met een on gemakkelijk gevoel achter. Zat de man immers niet achter hem aan? Op de herdenkingsbijeen komst voor Borst hield hij nog een indrukwekkende toespraak. Kok was er de enige die met een ingehouden woede sprak, merkte hij op. „Onverdraaglijk", zo be stempelt hij het lot van z'n gelief de collega-politicus. dreigingen tegen politici, ook ge pensioneerde, wordt doorgaans de Coördinator Bewaking en Be veiliging (CBB) ingeroepen. Deze speciale dienst, die onder de Na tionaal Coördinator Terrorisme bestrijding en Veiligheid valt, werkt dan nauw samen met ge specialiseerde politiediensten. Die zorgen in gevallen als deze als de bliksem voor de nodige be scherming. Kok en Balkenende merken dat al gauw. Kok: „Ik kreeg daar na bewaking en beveiliging van uit justitie. We kregen ook zo'n huisje voor onze deur." Daarmee bedoelt hij een politiecabin. De persoonsbeveiliging van de twee voormalig premiers duurt nog maanden voort. De politie tast lang in het duister over de ZATERDAG 26 SEPTEMBER 2015 heb j e verdedigd' WASHINGTON VS en China akkoord over cyberkwestie De Amerikaanse presi dent Barack Obama en de Chinese president Xi Jinping zijn het eens geworden over 'nieuwe stappen' om cybercri- minaliteit aan te pak ken. Dat hebben de lei ders in een gezamenlij ke verklaring gezegd. Obama en Jinping, die op bezoek is in het Witte Huis, verklaren dat hun landen 'nooit willens en wetens het hacken zullen onder steunen'. Ze hebben besloten dat er een groep van deskundigen komt om de cyber kwestie verder te be spreken. Op hoog niveau moet worden gekeken hoe internetdiefstal kan worden bestreden. De VS hebben China jaren lang beschuldigd van het hacken van Ameri kaanse bedrijven. Onlangs overwoog de regering van Obama nog om sancties op te leggen aan Chinese be drijven en individuen die zich schuldig ma ken aan cyberaanval- len. Volgens CNN sloe gen de VS in de aan loop naar het bezoek van Jinping minder har de taal uit. Obama zei dat hij zijn 'ernstige bezorgdheid' over groeiende drei ging van cyberaanval- len heeft geuit richting Jinping. „Ik heb duide lijk gemaakt dat het moet stoppen." Volgens Obama moet China nu daadwerkelijk laten zien dat het cy- bercriminaliteit niet fi nanciert. Bovendien moet het mensen straf fen die 'internet gebrui ken om Amerikaanse bedrijfsgeheimen te stelen'. „De vraag is nu: worden woorden ge volgd door daden", vroeg Obama zich af. AMSTERDAM DEN HAAG. In het oosten van Oe kraïne zijn opnieuw stoffelijke res ten gevonden van slachtoffers van vlucht MH17. De stoffelijke resten worden met een lijnvlucht van Charkov naar Schiphol gebracht. [OPEN DAGEN EEN WERELD VOL WOONPLEZIER ELKE ZONDAG OPEN - Industrieweg 2, Hulst Wim Kok oud-premier Els Borst en Wim Kok in 2002. foto Edwin Janssen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5