Ghazi laat advies Ronaldo meewegen in keuze El Bij AZ hebben ze Moreno nooit een benenbreker gevonden SPORT 7 Is PSV'er Héctor Moreno een meedogenloze slager die zijn tegenstanders rauw lust, of valt het wel mee? Een koffer droeg ze bij zich, met daarin een trompet. Janine de Nijs had die weken er voor bij de redactie van RTV Noord-Hol land gesmeekt of ze een Mexi caans serenade mocht spelen voor Héctor Moreno, haar AZ-held in die dagen. Het mocht. Kijkt u het filmpje eens terug op YouTube en probeer dan nog maar eens te bedenken dat dit de PSV-speler is die het bot van Man chester United-aanvaller Luke Shaw deed kraken. En afgelopen weekeinde Oussama Tanna van Heracles Almelo blesseerde. Op het filmpje zien we More no, hurkend voor het meisje, ge duldig luisterend naar het liedje. Volgens de verslaggever van RTV Noord-Holland was de Mexicaan se verdediger na afloop geëmotio neerd. Hij geeft het meisje ook nog een zoen en een knuffel. Zie hier de Moreno zoals ze die kennen bij AZ, de club waar hij drieënhalf seizoen onder contract stond, voor hij in 2011 naar Spanje vertrok. „Een voorbeeld voor bui tenlanders die in Nederland ko men voetballen", vindt Martin Haar, die toen assistent-trainer was. „Héctor is heel sociaal." Leidersfiguur In het Latijnse groepje AZ-spelers, met ook Graziano Pellè, Sergio Ro mero en Celso Ortiz, was hij de leidersfiguur. Ook als ze samen kwamen in restaurant La Terrazza in het Noord-Hollandse Bergen, waar ze voor even konden zwijme len over beter weer en dito eten. Ver weg zijn van zijn thuisland was voor Moreno ook weieens prettig. Hij komt uit Culiacan, de broeierige hoofdstad van de deel staat Sinaloa, thuisbasis van het grootste drugskartel van Mexico. Het is te makkelijk om More no's nietsontziende manier van verdedigen toe te schrijven aan zijn afkomst. „Bovendien werd hij juist naar AZ gehaald vanwege zijn inzicht en Nederlandse ma nier van voetballen", weet Haar. „Héctor herkent situaties goed. 'STRAFLIJST' MORENO Dat is zijn kwaliteit. Niet dat hij ooit zijn poot ooit terugtrekt. Dat niet." Dat blijkt wel uit Moreno's laatste actie in dienst van AZ. Dat was een snoeiharde tackle op de benen van Willem Il-middenvel- der Evgeniy Levchenko. Hij kreeg er een rode kaart voor. Typisch Nederlands Ergens tussen Duitsland en Neder land zucht een man nadat hij in zijn auto de telefoon opneemt. Daarna zegt Gertjan Verbeek, Mo reno's trainer bij AZ en vroeger zelf ook een enthousiaste spitsen- killer: „Die aandacht voor hem is overtrokken. Typisch Nederlands ook. We zouden juist blij moeten zijn met mannelijke verdedigers als hij. Die overtreding op Tanna- ne in de wedstrijd tegen Heracles zag ik van dichtbij. Ik vind dat er niet zoveel aan de hand was." Over die tackle tegen Shaw wil Verbeek ook nog wel wat zeggen. „Die was hard ja. Mexicaans ook wel. Dat zie je veel bij verdedigers uit die landen. Dat ze dat tweede been er nog een keer achteraan gooien. Maar het is wel gewoon ongelukkig dat die Shaw zijn been breekt. Héctor is geen domme sla ger. We hadden hier vroeger Ri- nus Israël en Theo Laseroms. En later Henk Fraser. Die waren veel harder. Dan moeten we niet gaan zeuren om Moreno." Verbeek had nooit problemen met hem. „Hij stond er altijd voor het team en hij kreeg ook eigenlijk weinig kaar ten. Niklas Moisander, die toch een veel zachtere verdediger is dan Héctor, kreeg er veel meer." Wapenen Mogelijkerwijs is Moreno tijdens zijn jaren bij Espanyol harder gaan verdedigen dan in Neder land. „Daar kan ik me iets bij voor stellen", zegt Verbeek. „De spitsen zijn er gehaaider en beter. Je moet je wapenen." Moreno bond in Spanje de strijd aan met de meest vuige spit sen van de Priméra Division. Met Diego Costa, Luis Suarez en Ka- rim Benzema. Toch werd hij nooit in één adem genoemd met Pepe of andere voetballende guerrilla commando's uit die competitie. Vanwege zijn geringe lengte moet hij situaties anders oplossen dan met lijf-aan-lijfgevechten. In Span je kreeg hij maar twee rode kaar ten en 28 gele. Dat zijn er verhou dingsgewijs minder dan in Neder land, terwijl Spaanse arbiters van alle grote competities de meeste kaarten uitdelen. Een van die ro de prenten was het gevolg van een scheldpartij tegen de scheidsrech ter. Die noemde hij een loco. Een gek. Ook al geen keihard bewijs dat Moreno een benenbreker is. derland en Marokko had gemaakt. Hij zei dat als hij mij was, hij voor Nederland zou kiezen. Hij zei ook dat ik het zelf moest beslissen en dat je het toch nooit goed kunt doen voor ie dereen. Ik heb er goed over nagedacht, heb veel overlegd. Ik was er eigenlijk al een tijd je uit en sta voor hon derd procent achter mijn keuze voor Neder- land. Ik ben hier geboren en getogen, voel me Nederlander en wil wat voor het land doen." „Ja klopt, logisch dat er veel be langstelling voor is. Ik heb ook be grip voor de keuze van Ziyech en ik respecteer hem. Maar ik vind het wel jammer." „Het is waar wat je zegt, maar ik heb vooral ook naar mijn eigen kansen gekeken." „Ja, afgelopen mei was ik in Ma drid en daar heb ik Ronaldo ont moet. Daar kwam het ter sprake. Hij vroeg hoe het ervoor stond bij mij, of ik al een keuze tussen Ne- „Ja, ik speel op de flank. Dus zo zit je wel te kijken, ja." „Donderdagavond ben ik gebeld door Danny Blind dat hij me wil de gaan selecteren." „Nou, dat zijn wel heel hoge ver wachtingen meteen. Ik ben al hart stikke blij met deze voorselectie en wie weet leidt het tot meer." VOORSELECTIE ORANJE ZATERDAG 26 SEPTEMBER 2015 'Niet zeuren over Moreno' door Nik Kok duels geel rood Pumas UNAM 48 9 0 AZ 93 23 2 Espanyol 135 30 2 PSV 4 1 0 Mexicans team 60 10 0 echt een item deze week. In de Marokkaanse ploeg spelen nu ook top pers zoals Mehdi Bena- tia van Bayern München. Heb je daar nog naar ge keken? door Maarten Wijffels AMSTERDAM. In de week dat Ha- kim Ziyech definitief voor Marok ko koos, heeft Anwar El Ghazi (20) zijn keuze voor het Nederlands elf tal gemaakt. Hij vertelde gisteren dat hij het advies van zijn ouders, zijn familie en zijn persoonlijke trai ner heeft meegewogen. Net als dat van niemand minder dan Cristiano Ronaldo. Ronaldo? Hakim Ziyech maakte deze week juist de keuze voor Marokko. Het is Want in de komende jaren moet er opvolging voor bijvoorbeeld Arjen Robben komen? Je zit nu in de voorselectie voor de interlands tegen Kazachstan en Tsje chië (10 en 13 oktober). Wanneer hoorde je dat? En nu? Volgende week erbij in de de finitieve selectie en dan Oranje als nog naar het EK schieten? Naast Anwar El Ghazi debuteert ook Rick Karsdorp in de voorselec tie van het Nederlands elftal. De rechtsback van Feyenoord heeft de plaats ingenomen van Gregory van der Wiel, die on danks recente basisplaatsen bij Paris Saint-Germain ontbreekt. Ook Arjen Robben zit niet in de voorlopige selectie van Oranje. De aanvoerder liet onlangs weten dat hij de tijd neemt om te herstel len van zijn liesblessure. Bruno Martins Indi hoort even eens niet bij de groep. Hij is nog voor één wedstrijd geschorst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 59