Veel regen, weinig rondjes Voor het eerst in Ml Oranje plaatst zich voor EK 4 SPORT WIELRENNEN Het WK wielrennen vindt plaats in het land waar de auto heilig is: het voelt voortdurend gekunsteld. Verraderlijke kas seien, geplaveid in een kronkelig pad naar de top van een heuvel. Blub- berige graskantjes links en rechts. Voorafgegaan door een smal gootje. Op Libby Hill gaat het wielerhart van de Europese wielertoeristen sneller kloppen. Alsof je op de Oude Kwaremont staat. Of de Molen berg. Maar niets is minder waar. De steentjesklim naar de top van Libby Hill, vandaag en mor gen misschien wel de scherprech ter bij het wereldkampioenschap, is normaal gesproken niet eens toegankelijk voor fietsers. En lo kale hardlopers nemen de trap wel voor een geweldig uitzicht over de James River. De cobbles van Libby Hill en 23rd Street vormen de mooiste in grediënten van de WK in Richmond, maar het is in meer dere opzichten ook een facade. Zo zwaar en lang als in Vlaande ren is het immers niet en fiets- technisch ligt er nul historie. Ster ker nog, er is hier geen enkel fiets pad te vinden. Automobilisten Buiten het afgezette parkoers is het downtown niet aan te raden je op een tweewieler te verplaatsen. „Bike's are for kids. Cars are for grown-ups", zegt Mark Mikel. Zo denkt de meerderheid van de Amerikanen volgens hem over fietsen. „De weg is hier van de au tomobilisten. Als jij daar op je fietsje in de weg gaat rijden, ver oorzaak je een probleem." De fietsfanaat uit Portland ('ge lukkig wel een bike friendly city') is bij dit WK verkeersregelaar in het financiële district rond Bank Street. In de lunchpauze lopen mannen in driedelig pak met hot- dogs en koffie verwonderd langs hem heen. „De meesten hebben geen idee wat hier gebeurt." In de hoofdstad van Virginia draait het om honkbal, NBA, quarterbacks en vooral Nascar-ra- cing. Mikel: „Lekker spectaculair, 'Blijkbaar is er wel geld voor een WK. Maar een fietspad? Dat is de investering niet waard' met al die crashes. Wedden dat zondag de meeste mensen in de bochten staan? Hopend dat er een paar op hun bek gaan." Waarom het evenement hier dan neergestreken is? Om de fiets en gezond bewegen te promoten, klinkt het mooi. De werkelijke re den is minder idyllisch. Het is bo venal een erfenis van het beden kelijke beleid van voormalig UCI-president Pat McQuaid. Niet geheel toevallig was het zijn broer Darach die het bid van Richmond aan de man moest brengen. Met de 'broer van' aan het roer kreeg een stad van nog geen 200.000 inwoners zonder noemenswaardige fietshistorie de voorkeur boven het Canadese Quebec, waar jaarlijks nota bene een succesvolle WorldTour-klas- sieker verreden wordt. Middenstand Van de lokale middenstand in Richmond had de WK niet ge hoeven. Met zijn Padow's Hams Deli op Cox Road heeft Paul Kessler zo'n typische Amerikaan se vreetschuur, pal aan het par koers. Had zijn zaak op de Cau- berg gestaan, dan had hij na een WK in Valkenburg vier maanden op vakantie gekund. Die zeven klanten die hij tijdens de tijdrit in zijn zaak heeft, staren echter naar de herhaling van een honk balwedstrijd. „Van mij mag het snel voorbij zijn", zucht Kessler. „Al die hekken, geen mens kan parkeren. Het schaadt mijn be drijf, ik mis mijn vaste klanten." Een van de weinige Richmon- ders die écht blij is met het eve nement? Fietskoerier Morgan Ha fer. Op zijn transportfiets rijdt hij zo'n 18.000 kilometer per jaar door zijn stad. En dat is soms spe len met zijn leven. „Vorige week nog ben ik van mijn fiets gere den. Er is hier totaal geen respect voor tweewielers. Ik hoop dat hier door de WK wat meer be grip voor de fietsers komt. Ook bij de beleidsmakers. Blijkbaar is er wel geld voor een WK. Maar een fietspad? De investering niet waard, wordt er dan gezegd..." De Nederlandse waterpoloërs hebben zich voor het eerst in tien jaar weer op eigen kracht geplaatst voor het EK. De ploeg van Robin van Galen speelde gisteren het eerste duel van het tweede EK-kwa- lificatietoernooi in Israël met 5-5 (1-12-0 1-21-2) gelijk te gen Georgië. Omdat Litou wen met 11-8 won van Israël is Nederland door deze twee ploegen niet meer te achterha len en is een ticket voor het EK zeker. Het EK wordt in ja nuari in Servië gehouden. Oranje blijft ook op koers voor de poulewinst. Dat is be langrijk met het oog op een gunstigere EK-loting. Robin Lindhout was gisteren met drie treffers de grote man bij Oranje. Thomas Lucas en Lars Gottemaker scoorden ook. Valse start voor tafeltennissters De Nederlandse tafeltennis- vrouwen zijn de EK in Rus land met een domper begon nen. In de eerste partij ver loor het team gisteren met 3-2 van Oekraïne. Alleen Li Jie won haar partijen tegen Tetja- na Bilenko en Margarita Peso- tska. Rianne van Duin (twee keer) en Kim Vermaas kwa men duidelijk tekort. Vandaag spelen de tafeltennisvrouwen nog twee wedstrijden, tegen Zweden en Portugal. Max Verstappen storm de op 3 oktober 2014, 72 uur na zijn zeven tiende verjaardag, in Suzuka de Formule 1 binnen. Op historische Japanse racegrond re construeren de tiener en zijn va der Jos een jaar na dato de bewo gen entree. „We waren hier al op maan dag", zegt Max Verstappen. „Een dag later was ik jarig, ben ik met mijn vader even ergens gaan eten." Jos Verstappen: „Weet je dat ik me daar niets van herin ner?" Max: „Het was wennen. Je kent nog niet iedereen van het team, bent een beetje aan het af tasten en weet niet wat je kunt en moet zeggen. Maar ik was voor die eerste training niet heel erg nerveus. Ik was vooral benieuwd hoe de auto aanvoelde." Jos: „Het was een spannend weekend. En belangrijk, op een van de moeilijkste circuits. Ik heb vooraf veel met Max gepraat, hem wel honderd keer gezegd: wat er ook gebeurt, blijf op de baan. Dat was het allerbelangrijkste." Max: „Iedereen zei: ja, die gaat crashen, is veel te jong voor Formule 1. Als ik er toen af was gegaan, was dat helemaal fout geweest. Mijn vader vertelde steeds: je hoeft niets te be wijzen, bouw het rustig op. Dat heb ik gedaan. Maar als het op een gegeven moment goed aanvoelt, kun je wat meer gas geven. Ik zat uiteindelijk drie, vier tienden ach ter Daniil Kvyat. Was ik heel tevre den mee. Ik had nooit verwacht dat ik binnen een seconde van hem zou zitten." Spannend Jos: „Op een gegeven moment ben ik gestopt met praten. Ik zag dat hij er moe van werd. Op de vrijdag heb ik Max expres met rust gelaten. Ik merkte bij mijzelf dat ik het wel spannend vond." SUZUKA. Max Verstap pen voltooide gisteren in Suzuka bij twee trai ningssessies van ander half uur slechts vijftien rondjes. De regen was in Japan de grote spel breker. „Jammer dat het zo nat was, want ik had graag wat meer ki lometers willen ma ken", zei de tiener. Met een zesde en acht ste plaats stuurde Ver stappen zich ondanks de gelimiteerde tijd vrij gemakkelijk de top tien in. Red Bulls troef Daniil Kvyat klokte de snelste tijd. „Het was las- tig met de weersom standigheden", conclu deerde Verstappen. „Dan was er de hele tijd regen, dan was het eventjes droog. De tij den zeggen daardoor heel weinig, je kunt niets vergelijken. Eigen lijk was het een beetje een nutteloze dag, ze ker omdat het weekein de er droog uitziet." Aan het begin van de tweede training bleef de Limburger noodge dwongen wat langer binnen. „Er was een schroefje van het bo dywork tussen de mo tor gevallen Kan gebeu ren...", vond Verstap pen. „Het zal hier iets lastiger worden dan in Singapore. Als we Q3 kunnen halen, moeten we blij zijn." WATERPOLO 'Fietsen? Dat is voor kinderen' door Arjan Schouten Morgan Hafer fietskoerier Li Jie foto EPA TAFELTENNIS door André Venema Max Verstappen had een nutteloze dag door het slechte weer. foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 56