Euforie bij Feyenoord om Verstandhouding tussen coaches en arbiters is Vitesse-trainer Peter Bosz zet met zijn gedrag de discussie over respect in het voetbal weer op scherp. 2 SPORT Neymar verdacht van ontduiken belasting, rekeningen bevroren Debuut Van der Vaart verpest Finale WK 2022 op 18 december 22 miljoen euro winst voor Ajax Voetbalvedette Neymar kan niet meer bij zijn geld. De Braziliaan se autoriteiten hebben zijn reke ningen laten blokkeren, omdat de aanvoerder van de nationale ploeg wordt verdacht van belas tingontduiking. Volgens media in Brazilië krijgt de staat nog 13,6 miljoen euro van de ster van FC Barcelona. Ook de rekeningen van familieleden en bedrijven van Neymar zijn bevroren. De actie van de autoriteiten heeft alles te maken met de transfer van Neymar van FC San tos naar Barcelona, in 2013. Die transfer wordt omgeven door mysteries en schimmige verha len. Er zijn al meerdere rechtsza ken gevoerd, omdat bijvoorbeeld een Braziliaanse investerings maatschappij nog geld wil voor die overstap. Neymar liet overigens eerder de ze week weten deze zomer ge sprekken te hebben gevoerd over een nieuwe transfer, naar Man chester United. Tot een concreet bod kwam het volgens de Brazili aan nooit. United haalde uitein delijk de Fransman Anthony Martial van AS Monaco. Het WK voetbal in Qatar 2022 wordt gespeeld van 21 november tot r8 december. In dat land is het in de zomer zo heet, dat het toernooi 's winters wordt ge speeld. Het WK in Qatar is met slechts 28 dagen de kortste mon diale eindstrijd sinds 44 jaar. Het WK van 1978 in Argentinië duurde 25 dagen. Het eerste WK ooit in de winter veroorzaakte veel ophef bij grote competities in Europa. Europese topclubs worden voor zo'n 195 miljoen euro gecompenseerd voor het afstaan van spelers voor de WK's in Rusland (2018) en Qatar. Ajax heeft over het afgelopen sei zoen 2014-2015 een winst ge boekt van 22 miljoen euro. Op de bank van de Amsterdamse club staat nu 80 miljoen euro. Finan cieel directeur Jeroen Slop is te vreden, maar maakt wel de kant tekening dat het voor 'een grote uitdaging' staat om voor het nieuwe boekjaar opnieuw tot een positief resultaat te komen. Het mislopen van de Champions League is een grote strop. De transfers van Ricardo Kishna en Kolbeinn Sigthorsson rechtvaar digen nog geen verwachting voor een positief resultaat. VOETBAL KORT Bij Feyenoord leek de stemming gisteren wel euforisch. De koppeling aan Ajax in de derde ron de van het bekertoernooi zal straks weer een run op de toe gangskaarten teweeg brengen. De Rotterdammers hoeven de re cetteopbrengst niet te delen, dat is pas vanaf de volgende ronde de regel bij de KNVB. Maar bo venal is er de trots dat er bij ge brek aan een Europese campagne toch een schitterende avondwed strijd op het menu staat. „Echt geweldig toch?", glun derde Dirk Kuyt. „Te vroeg in het toernooi? Waarom? Prachtig man, laat maar komen die wed strijd. We spelen thuis, dat is cru ciaal. Tegen Ajax hoefje ook geen seconde te twijfelen of het wel uitverkocht zal zijn. Ik denk dat iedereen uitkijkt naar die wedstrijd. Of ze bij Ajax ook zo blij zijn met deze loting? Dat zal je daar moeten vragen. Maar eer lijk gezegd denk ik van niet." Nuchter Ajax-trainer Frank de Boer rea geerde nuchter op de loting. „Als je de beker wilt winnen, moet je iedereen kunnen verslaan. Ik denk dat wij van Feyenoord kun nen winnen. Andersom zullen zij dat ook denken." De sensationele koppeling aan Feyenoord was op het trainings veld van Ajax blijkbaar niet het gesprek van de dag. Aanvaller Viktor Fischer werd totaal ver rast door een verslaggever van AT5, die vroeg naar zijn reactie. „Feyenoord? O, dat wist ik niet eens. Maar het wordt zwaar. Ze spelen op dit moment goed." Volgens Feyenoords linker spits Eljero Elia zal een club die in de Kuip een avondwedstrijd wil winnen van goede huize moeten komen. „Tegen PEC voel de het al echt bijzonder. Overal in Nederland zag ik lege stadions tijdens de bekerwedstrijden, maar hier was het helemaal uit verkocht. Op weg naar huis hoor de ik van de loting. En ik ben eer lijk: ik was er heel blij mee. We spelen drie Klassiekers in een sei zoen. Schitterend." Jurgen Streppi „Dat er respect moet zijn, staat buiten kijf', zegt Gerard Mars man, technisch directeur van de belangenverenging Coaches Be taald Voetbal. „Maar het feit dat er voor de zaak Bosz zoveel aan dacht is, betekent volgens mij dat het een uitzondering is." Topcoaches De Haan is het daar wel mee eens. „Kijk alleen naar onze top coaches. Van Bronckhorst, De Boer en Cocu zijn allemaal heel rustig. Gemiddeld genomen vind ik dat het best goed gaat. Dat is wel eens anders geweest." Dat notoire mopperaars als Gert jan Verbeek, Erwin Koeman, Robert Maaskant en Marco van Basten niet meer in de eredivisie ROTTERDAM. Foppe de Haan was niet verbaasd dat Peter Bosz weer eens negatief de aandacht op zich vestigde. De Vitesse-coach weigerde het veld te verlaten, na dat hij was weggestuurd door scheidsrechter Danny Makkelie in de bekerwedstrijd tegen Hera cles Almelo (4-1 verlies). „Hij wordt elk jaar wel een keer weg gestuurd", zegt de voormalig coach van Heerenveen en Jong Oranje. „Dat hoort bij hem. Hij is een heel gedreven coach en kan er soms niet tegen dat het niet gaat zoals hij wil. Dat hij weiger de te vertrekken was dom van hem." Want coaches in de eredivisie hebben een voorbeeldfunctie. En ze hebben bovendien een ge dragscode (zie kader) onderte kend. Zijn ze dat nu al weer vergeten? Of is recidivist Bosz, die bij de KNVB toch al geen vrienden maakte toen hij onlangs zei dat hij scheidsrechters nooit een hand geeft, een uitzonder lijk geval? werken, scheelt een stuk. Wat brandgevaar betreft staat Bosz te genwoordig eenzaam aan de top. Maar onder de Vitesse-coach zit ten nog wel wat licht ontvlamba re types als Ron Jans, Erwin van de Looi, Jurgen Streppel en John van den Brom. Laatstgenoemde maakt het bij AZ niet meer zo bont als bij Anderlecht, waar hij geregeld in aanvaring kwam met de arbitrage. En ook Streppel, langs de lijn bij Willem II altijd veelvuldig in de weer met de vier de man, is als coach een stuk han diger dan hij als speler was. Hij wordt zelden weggestuurd. De nadrukkelijk aanwezige trainers staan in Zeist te boek als 'uitgesproken.' „En daar is niets mis mee", VOETBAL Trainers blijven SEVILLA. Rafael van der Vaart heeft bij zijn debuut voor Real Betis een hamstringblessure opgelopen. De ernst van de kwetsuur wordt nog onderzocht. Van der Vaart verliet donderdag na vijftig minuten gebles seerd het veld in de thuiswedstrijd tegen Deportivo la Coruna (1-2). Blessureleed was ook al de oorzaak van zijn verlate debuut, foto EPA VOETBAL VOETBAL Rentree Heitinga krijgt geen vervolg John Heitinga en Nick Viergever zijn niet op genomen in de selec tie van Ajax voor de thuiswedstrijd tegen FC Groningen. „Ik moest een keuze ma ken", stelde trainer Frank de Boer, die over een zo goed als fitte selectie beschikt. Heitinga kende woens dag nog een glorieuze rentree met een tref fer in de bekerwed strijd tegen De Graaf schap (2-0). Viergever kon niet echt overtui gen in dat duel. Bij de Groningers krijgt Mi chael de Leeuw rust. Van den Brom kiest voor andere keeper AZ-trainer John van den Brom heeft Gino Coutinho (foto) be noemd als eerste doel man. De oefenmees- ter passeert daarmee Sergio Rochet die de afgelopen duels min der beviel. Coutinho, overgekomen van Ex celsior, debuteerde in de beker tegen WV. FC Volendam pakt eerste periodetitel FC Volendam heeft het eerste prijsje van het seizoen al binnen. De ploeg van trainer Robert Molenaar won gisteren de eerste pe riode in de eerste divi sie na een zege op Al- mere City FC (3-1). Met 22 punten uit acht wedstrijden is Vo lendam niet meer te achterhalen door de concurrentie. Het won zeven van de acht wedstrijden en speelde één keer ge lijk. In het bekertoer nooi verloor het deze week wel van topklas- ser FC Lienden (1-0). door Mikos Couka door Wietse Dijkstra

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 54