Vuulte In liefdevolle herinnering ZEELAND 13 Karin van Dongen gaf haar verdriet om het overlijden van haarvader Jan pas laat de ruimte. „Het is voor mij te groot." overlijden familieleden in, hield een toespraak bij de druk bezochte crema tie en stootte verder gewoon door. Ze raakte na een paar maanden haar baan kwijt, verhuisde met zoon Jimi (nu vijfjaar oud) van Goes terug naar Zierikzee om dichter bij haar familie te kunnen zijn en probeerde alles uit het leven te halen. „Ik ben extreem leuke dingen gaan doen." Met de nadruk misschien op ex treem. Als ode aan haar vader besloot Karin bijvoorbeeld de Mont Ventoux te beklimmen. „Mijn ouders waren daar geweest en mijn vader vond het daar heel mooi. En ik kon gelijk geld voor de kankerstichting ophalen." Met nog maar enkele maanden voor bereidingstijd te gaan, begon ze te sporten en te lopen. „Ik hoorde hem in mijn hoofd gewoon mopperen: 'je bent niet goed bij je verstand'." En ook daarin bleek Karins vader gelijk te hebben. Want ze haalde de top van 'dat kreng van een berg' en sleep te een prachtbedrag voor KWF-Kan- kerbestrijding binnen. „Maar het los- Jan van Dongen te voor mezelf niets op. Ik miste hem enorm en daar kon ik niet mee om gaan. Dus had ik daar ook niet de ont lading die ik had verwacht." Boos was Karin tot in het diepst van haar ziel. Tuurlijk, ze realiseert zich goed dat doodgaan bij het leven hoort en dat dat soms veel te vroeg gebeurt. „Maar accepteren kon ik het niet. Ik vond het zó niet eerlijk. Tweeënzestig jaar, z'n hele leven hard gewerkt. Zo'n leuke opa, die vol op genoot van dat mannetje van me en dan pats, boem. Het ging er bij mij niet in." Karin zocht hulp en kwam op de PAAZ (de psychiatri sche afdeling) in Vlissingen terecht. Ze hoopte aan een time-out van twee weken genoeg te hebben, maar verbleef er uiteindelijk vijftien we ken. Op dit moment heeft Karin nog steeds -naast medicatie- vier dagen in de week therapie. „De boosheid is er nu wel af en ik besef ook dat dit is wat het is. Als ik bij mijn moeder thuis kom verwacht ik niet meer dat hij op de bank zit. Maar ik mis hem nog steeds heel erg. En niet alleen omdat hij mijn rommel opruimde of mijn papieren invulde. Maar het feit dat hij er niet meer is, dat is voor mij gewoon te groot." Beetje bij beetje knokt Karin zich een weg terug, met haar vader in ge dachten. „Hij heeft een strijd gele verd, dat is immens. Ik denk dat ik het leven wel steeds meer ga waarde ren, juist omdat hij het heeft moeten laten. Iemand heeft me ook eens ge zegd: jouw vader heeft jou dit leven gegeven. Daarom moet je dit leven le ven, in plaats van stil te staan. Die kwam wel bij me binnen, die onthou ik wel. Maar het is bij mij een strijd die wat langer duurt." Wat haar vader haar in het leven gaf, koestert Karin ondertussen elke dag. „Zijn onvoorwaardelijke liefde en steun. Ook in zaken waar hij het écht niet mee eens was. Al stond hij er r8o graden anders in. En toch was hij er dan voor me, zonder daar later weer op terug te komen. Daarvan heb ik geleerd dat onvoorwaardelijke liefde bestaat." Ze bedwong de top van de Mont Ventoux voor hem, maar Karin van Dongen uit Zierikzee zag na het overlijden van haar vader Jan van Dongen op 15 december 2013 ook heel diepe dalen. Haar vader was haar vangnet en nu was hij weg. „Het is het eerste wat ik zei na zijn overlij den: 'Wat moet ik nu?'. De wereld voelde een stuk onveiliger." Want hoe vaak had hij er wel niet voor haar gestaan. Bij ontelbare ver huizingen liep hij te sjouwen en te klussen. Of hij schepte orde in de chaos die zijn dochter creëerde, in fi nancieel of ander opzicht. „Dan kreeg ik wel een preek, maar hij regel de het wel. Papa was geen prater, ze ker niet over emoties. Maar als het er op aan kwam, stond hij er altijd." Een planner was Jan, een regelaar. Met een duidelijke eigen mening. „Als je samen iets ging doen, moest het op zijn manier. Aan het einde van het verhaal had hij dan meestal nog gelijk ook. Dat was wel een beet je jammer", grijnst Karin. Want ook bij haar zit er een stevige kop op. „Ik ben ook iemand die mijn eigen ding doet. Dat kon tot heftige discussies leiden, maar daarna was het weer okay. Even knallen, soms een paar we ken stilte en dan was het gewoon weer goed." Jan van Dongen was een actieve man. Kraanmachinist van beroep, penningmeester bij de voetbal en een levensgenieter. Met Karins moe der Sjoukje trok hij er regelmatig met de caravan op uit. Zijn dochters Loes en Karin met complete reisschema's bestokend. „Ik ben heel chaotisch, hij was heel netjes en strak." En hij wist veel, over van alles en nog wat. „Je kon voor alles bij hem terecht. Want behulpzaam, dat was hij ook." Toen bij Jan darmkanker werd geconsta teerd, kon Karin daar niet zo goed mee uit de voeten. Haar vader was geen prater, maar zij blinkt evenmin uit in gesprekken over gevoelens. „En tot iemand zijn laatste adem uit blaast, blijft het ook een beetje een onrealistisch ding." Ze lichtte na zijn Streektaal Wulder in de West' oek van Schou- wen-Duveland 'n mooi bos. Vroeher eête dat Domeinen, noe is 't de Boswachterie. Je kan d'r eêl goed loape in fletse. As ons d'r gae flet se motte m'n wè 's ofstappe, want 't gae op sommigte plekken steil nae bove. Ok vó de paeren is t'r 'n speciaol paerepad. Somtieds 'ore d'r zaalfs wedstrijden g'ouwe in me bin noe aomè an't ofwachten of die lui daevö motte gae betaele. Want Staatsbosbeheer krieg min der centen van 't Rijk in 't mot toch aarhest vandaene komme. Dust ze bin noe an't verzinnen oe of ze de aarme vereênehiengen nog aarmer kunne maeke. Ik 'oöre d'r a 'n stuitje niks mi van. Jaeren elee bin d'r ier in de West'oek zö'n nehentigduzend sprietjes bie'eplant. D'r most 'n klimaatbos komme. Daer is noe nog aoltied nie zó aarg vee van te zien, want ze de sprietjes in de verkeerde tied eplant in meer as d'n elt is dood ehae. M'n d'r vreêd om gelache, want je zou dienke dat dae toch de maansen zitte die aoles van planten wete, ma neênt dust. Ze gaeve d'r ok nie om, dat de sprietjes nae 'n stuitje agheêl nie mï te zien waere van de vuulte. Die maansen van de netuur kenne ok gin vuulte. Dat is enkelt weg'eleid vö de maansen die 'n ofje in vö de boeren. In vroeher moste die d'r eêl goed vó zurhe, dat 'r bevobbeld gin distels op 't land stienge, anders krehe ze 'n boete, 't Was de maalkdistel, dü de boeren stekelmaalk-riet ge noemd. Noe, in 't klimaatbos stieng 't volop in de netuurvereênehienge was t'r dienk ik blie mee, want ze liete ao les gewoon stae. 't Zaed dee varre wegt over 't land waoie in de boe ren waere d'r netuurlijk agheêl nie blie mee. Die toe 'n nieuw woord bedocht: milieuvuulte. Jao, ze waere vroeher ok a nie blie mit vuulte, a kende ze 't aole- maele in aode ze d'r dikkels de mooiste naemen vó. Ik dienke nie, dat 'r tehenwoordig nog fluitjes ge- maekt 'ore van 't fluitekruid, dat zó mooi bie ons staet te bloeien in 't voorjaer, ma iedrendeên weet dat 't toeters bin. In de boeren ao de 'n uutdrukkieng over de 'wilde haver" in over de herik: oót is d'n boer z'n dood, errik is d'n boer z'n werrek. Wulder bin ok 'n bitje groös op ons of. In 't voorjaer stae d'r a vee paeszotten in alyssum de boel geel te kleuren. Ma toe dat bure kwam kieke aod'n 't over "stien- kers". Ik ao 't nog nie zó emorke, ma toe dee ik 't toch wè ruke. Ik zaalf vee waark in 't of dü dat ver rekte zevenblad. Ik an 'n tuun- man evrohe wat of ik d'r tehen kon doe in ie zei: ver'uze. Dat doe m'n toch ma nie. In as ik eerlijk mot weze geniete de vrouwe in ik ke toch eêl vee van vuulte as ons gae kuiere. Want m'n aode de ouwe opleidieng an de kweekscho- le vo meester in juffrouw in dae deeje m'n "botaniseren". In as ons noe wandele stae m'n taalkes stil bie 'n plante om te kieken wat of 't is. In dan zaahe m'n koeieblom- me bie 'n madeliefje in puteblom- me bie 'n boterbloem. In dan bin ons eêl blie, ok a doe m'n twi keer zó lank over ons rondje. Minder blie bi m'n mit aole vuulte in 't naejaer uut 't of. Dan bin de groe ne containers gauw vol. julder dat ok? ZATERDAG 26 SEPTEMBER 2015 Ook was Jan van Dongen een levensgenieter. 12 mei 1951 15 december 2013 Hebt u ook mooie herinneringen aan een dierbare, die is overleden? We willen uw verhaal graag delen in onze rubriek 'In liefdevolle herinnering'.U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 0118 - 434003, chefnieuws@pzc.nl In deze rubriek praten mensen over verlies, rouw en hoe het leven verder gaat. Jan van Dongen regelde veel voor zijn dochter Karin. door Esme Soesman door Henk Blom Beluister de gesproken rubriek op www.pzc.nl/streektaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 45