Gemengde gevoelens bij verhuizing weekmarkt Kunstenaar maakt paalhoofdfamilie voor bij het duin van Oostkapelle Veel animo voor eerste rommelroute Souburg Wethouder De Jonge: 'We zijn er te lang te gemakkelijk mee omgegaan' WALCHEREN 9 Vlissingen wordt strenger voor de mensen van de weekmarkt: ze ruimen hun rommel maar zelf op. De Vlissingse week markt moet naar een plek waar die de ko mende zevenhonderd jaar kan blijven staan. Aldus wet houder John de Jonge in de ge meenteraad donderdagavond. Het wordt in elk geval volgend voor jaar het Spuiplein. Vlissingen steekt 155.000 euro in de marktver- huizing. Maar voor wat, hoort wat. Niet langer gaat de afvalophaal- dienst twee keer per marktdag om de dozen en de schillen. Vlissin gen is het zat om de restanten van de Middelburgse donderdagmarkt op vrijdagmorgen op het Schelde plein te vinden. De marktlieden moeten gaan betalen voor wat ze achterlaten. En elk naar zijn stiel: de verskramen met vis, groente en vlees vragen meer water en elektra en gaan dus meer betalen. De 'droge' handelskramen, kle ding, lederwaren en dergelijke, krijgen een gunstiger tarief. De marktcommissie in Vlissin gen is er wat ongemakkelijk on der. De markthandelaren vergrij zen, opvolgers zijn er vaak niet en als Vlissingen te duur wordt, is het gauw: adieu. Maar De Jonge is streng: „We gaan best ver in het opruimen en schoonmaken. Daar zijn we te gemakkelijk mee omge gaan. We hebben de marktkoop lui te weinig aangesproken op hun gedrag. Ik zal met de assertie ve marktkooplui in gesprek gaan over het afvalprobleem. Al is het een kunst om te houden wat we hebben aan marktkramen." VLISSINGEN. De weekmarkt in Vlis singen staat vanaf volgend jaar niet meer op het Scheldeplein, maar op het Spuiplein. Daar zijn niet alle marktkoopmannen even blij mee. Winkeliers vrezen voor de toekomst van de middenstand. Peter Bliek, eigenaar van Bliek Banketbakkerij, is daar een voor beeld van. „Veel winkels hier zijn afhankelijk van de omzet die we op vrijdag draaien. Het is simpel weg de beste dag van de week", zegt hij. Zijn buren van juwelierszaak Dji- vi vinden het vooral vervelend dat de gemeente het zonder over leg heeft besloten. „We hebben het gevoel dat er niet naar ons wordt geluisterd." Ook Cor Bosman, eigenaar van het gelijknamige viskraam, denkt daar zo over. „Bovendien is het een verplaatsing van het pro bleem; of er is op het Schelde plein niets te beleven, of op het Spuiplein." Tegelijkertijd is hij bang voor de werkomstandighe den. „We mogen onze wagens niet achter de kramen zetten, dus staan we straks in de volle wind." Ron Ruijten, eigenaar van een snoepkraam, is er wel blij mee. „Ik denk dat er meer aanloop op de markt ontstaat, omdat we straks dichterbij de winkelstraat zitten. Bovendien krijg je op zo'n plein meer een marktgevoel." Inge van Ystis van de kraam met Molukse hapjes, sluit zich daarbij aan. „En uiteindelijk is het maar net het hoekje om." Een beter alternatiefis volgens Bosman en Bliek om beide plek ken te gebruiken en naar elkaar toe te werken. „Zo heb je het bes te voor beide partijen." Toch lijkt niemand actie te ondernemen. Bliek: „Schandalig, maar daar heb ben we het te druk voor." OOSTKAPELLE. Het wordt een fa milieportret met landschapstrek jes, het kunstwerk dat eind okto ber arriveert bij de parkeerplaats aan het einde van de Duinweg in Oostkapelle. Daar waar talrijke fa milies uit hun auto klimmen om tussen de paalhoofden te genie ten van het strand, zet de Arn hemse kunstenaar Marcel Smink een monument voor die gezin- 'Een volwassene kijkt straks op naar de vaderfiguur vanuit het standpunt van een kind' nen neer. Daarmee krijgt Oostka pelle eindelijk een eigen kunst werk. De gemeente Veere gunt el ke kern kunst en Oostkapelle had nog niets, vertelt penningmees ter Jan Santegoeds van de dorps raad. „Vorig jaar mochten we kie zen uit vijf kunstenaars en we ko zen Marcel Smink." Die houdt met beeldverslagen de wachtenden in Oostkapelle op de hoogte van zijn vorderingen: het smeden van de stalen frames, het frezen van de mallen voor va der, moeder en kind in eps, het zeven van het Oostkapelse strand- zand dat straks de huid van de be tonnen lichamen bedekt. Sminks associatiezin leidt er toe dat de fi guren een paal als hoofd krijgen. „Ik laat me altijd leiden door een bepaalde locatie", zegt Smink. „Maar in Oostkapelle vonden we wel 25 locaties. Daarom maak ik het beeld verplaatsbaar. De figu ren zijn opgeschaald; een volwas sene kijkt straks op naar de vader figuur vanuit het standpunt van een kind. Herkenbaar en tegelijk vervreemdend." OOST-SOUBURG. Er staan al 280 voortuinen op de plattegrond van de eerste rommelroute in Oost-Souburg, die volgende week zaterdag plaatsvindt. En dat ter wijl initiatiefneemster Mary-Jane Barri niet eens een vergunning heeft voor het evenement. Barri staat versteld van het aan tal aanmeldingen. „De route is zelfs te lang om het wandelend te doen. Als je alles wilt zien, moet je met de fiets gaan", zegt ze. Bar ri kwam op het idee toen ze een soortgelijk initiatief zag in Goes. Na rondvraag bij vrienden en bu ren bleek al gauw dat er veel ani mo voor was. De dorpsbewoonster besloot er werk van te maken en stapte naar de gemeente. „Normaal gesproken moet je hier een vergunning voor hebben. Maar omdat ze het zo'n leuk initiatief vonden, mag het ge woon, zolang we ons aan de regels houden. Dat betekent dat er geen horecagelegenheden en bedrijven zijn en dat alles plaatsvindt in on ze eigen tuinen." Barri zegt daar bij dat er wel mensen van de ge meente aanwezig zijn om een oog je in het zeil te houden. Er wordt overigens niet alleen rommel verkocht. Barri organi seert zelf bijvoorbeeld een drie gangen lunch en er zijn verschil lende activiteiten; van massages voor volwassenen tot kaarsen ma ken voor kinderen. Op de Face- bookpagina 'Rommelroute Oost- Souburg' staat een plattegrond. De markt is van 10 tot 16 uur. 'Zonder vergunning, maar met toestemming van de gemeente. Omdat het zo leuk is' ZATERDAG 26 SEPTEMBER 2015 Einde aan de rommelmarkt Nog één winter op het Scheldeplein en de Coosje Buskenstraat, vanaf mei staat de weekmarkt weer op het Spuiplein. foto Lex de Meester door Claudia Sondervan door Elodie Kint door Claudia Sondervan Marcel Smink, kunstenaar Impressie van 'Being there' op loca tie. fotomontage Marcel Smink door Elodie Kint Mary-Jane Barri organisator

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 41