Justitie zoekt verdachte gifzaak Onderzoek naar biorafiïnage bij de boer Geen theater over Delta Bijvoeglijk naamwoord Keuze uit zes provincielogo's 2 ZEELAND Via internet kan worden gestemd op zes nieuwe ontwerpen. Het oude logo zit daar niet bij. De leeuw wél. COMMENTAAR Zeeland wil niet trekken aan een dood paard. Dat bleek gisteren in Provinciale Staten. Daar werd een motie aan genomen die anticipeert op een aanstaand Haags be sluit dat energiebedrijven moeten worden gesplitst in netwerken en producenten. De beslissing valt waarschijnlijk aan staande woensdag. De motie roept op om zo veel mogelijk werk gelegenheid te behouden. Verder vraagt Zeeland duidelijkheid over de toekomst van de kerncentrale. Deze aanpak getuigt van gevoel voor realiteit. Want de kans dat de Tweede Kamer afziet van splitsing lijkt nu heel erg klein. Dat is jammer, maar er zit ook een goede kant aan. Gedeputeer de Carla Schönknecht wijst er te recht op, dat de energiepoot een risico is voor de andere bedrijfs onderdelen en dat niet-splitsen dus ook heel gevaarlijk is. Zeeland beslist niet over de split sing. Zeeland beslist niet over de kerncentrale. Als er al inspraak is, gebeurt dat via de afzonderlijke partijlijnen naar Den Haag. Daarom is het verstandig dat het pro vinciebestuur zich alleen richt op schadebeperking. Elke andere opstelling zou theater zijn. En Delta? De steun die het bedrijf nu krijgt bij zijn protest, mag een-op-een worden vertaald als een oproep aan minister Kamp om de splitsing zorgvuldig te doen. Gedeputeerde Schönknecht wijst terecht op het gevaar van niet-splitsen Galina R. werd vorig jaar door het gerechtshof in Den Bosch ver oordeeld tot zeven jaar cel wegens mishandeling van Ad van den Dool, met de dood als gevolg. Ze zou hem vergiftigd hebben met het haargroeimiddel Minoxidil. Ze zou het spul vermengd hebben met likeur in een fles. De Hoge Raad vernietigde dat vonnis. Nu moet het gerechtshof in Den Haag de zaak overdoen. Tij dens de eerste zitting gisteren bij dat hof was Galina R. afwezig. De aanklager van het OM zei dat er 'alle reden is om haar de vrijheid te benemen'. Dat ze nog op vrije voeten is, zou onrust bij de nabe staanden van Ad van den Dool ver oorzaken. Marco Vermeirssen, de advo caat van de Russische vrouw, maakte bezwaar tegen een moge lijke gevangenneming. Maar het hof besloot dat het OM nog steeds het recht heeft de vrouw aan te houden. Dat de Hoge Raad een streep heeft gehaald door haar veroorde ling tot zeven jaar cel, doet daar niets aan af. Het OM heeft goede hoop dat het Haagse gerechtshof de weduwe alsnog veroordeelt voor de vergiftiging van Ad van den Dool. Volgens advocaat Vermeirssen rammelt het onderzoek van poli tie en justitie echter. Het is hele maal niet duidelijk of het haar groeimiddel wel in de likeurfles zat, aldus Vermeirssen. Het hof be sloot gisteren om uitgebreid te be kijken hoe het onderzoek precies is verlopen. Galina R. werd in eerste instan tie door de rechtbank Middelburg vrijgesproken. Volgens Vermeirs sen heeft het gerechtshof in Den Bosch, dat de Russische vrouw wel veroordeelde tot zeven jaar cel, zich laten leiden door een tun nelvisie. Dat zou ook blijken uit een ad vies aan de Hoge Raad over de zaak. Almanak Zeeuws-Vlaamse Lévi (8) krijgt sinds dit schooljaar huiswerk en moest in een taalwerkje de bijvoeglijke naam woorden met rood, en de zelfstandige naamwoorden met blauw onderstre pen. Meestal helpt mama hem met zijn huiswerk, maar die had een af spraak en zo was pa de klos. De regels der grammatica waren hem echter al vele jaren ontschoten. „Doe eerst maar eens een voorbeeldzinne tje", probeerde hij zich eruit te red den. Dat vond Lévi geen probleem: „'Mijn domme papa': domme moet rood, papa moet blauw. Snap je het nou pap?" Moties tegen splitsing Delta De werkgelegenheid bij nutsbedrijf Delta moet koste wat kost behouden blijven, vinden de gemeen teraden van Vlissingen en Noord-Beveland. Die heb ben zich uitgesproken te gen een mogelijk verlies van 700 tot 900 banen bij opsplitsing van Delta in een energie- en een net werkbedrijf, waartoe mi nister Kamp Delta wil dwingen. De moties, res pectievelijk ingediend door de SP en NBB, kre gen in de raden vrijwel unaniem steun. Woonruimte statushouders Woningcorporatie Stadlan- der speurt in Tholen en West-Brabant met spoed naar extra woonruimte voor asielzoekers die mo gen blijven. Maar het aan bod van reguliere wonin gen is beperkt. „Daarom is het voor Stadlander lastig om extra statushouders te huisvesten", zegt woord voerder Bert Jansen. „Dat kan alleen als Stadlander en de gemeente elkaar vin den in andere, tijdelijke oplossingen." Blokje bij Blokje ook in Tholen De Stichting Blokje bij Blokje, die op allerlei ge bieden actief is met lego, heeft nu ook een vestiging in Tholen. In het bowling centrum is een steunpunt van de hoofdlocatie in Vlissingen geopend. Er kunnen kinderfeestjes met lego worden gehou den en er komen een win kel en een vitrine met bouwwerken. Initiatiefne mer Leo Blok sluit niet uit dat er later vaste tijden ko men waarop kinderen met lego kunnen spelen, net zoals in Vlissingen. Schroebrug paar uur dicht De Schroebrug in Middel burg is in de nacht van woensdag op donderdag van 23.00 tot en met 01.00 uur afgesloten voor het wegverkeer. De brug wordt gecontro leerd op mogelijke afwij kingen in de onbalans. Het wegverkeer wordt ge adviseerd gebruik te ma ken van de tunnel onder het Kanaal door Walche ren (N57). Ook mag het verkeer gedurende deze twee uur over de Stations- brug rijden. MIDDELBURG. Inwoners van Zee land mogen een nieuw logo kie zen voor de provincie. Mét een leeuw erin. Tot vrijdag 2 oktober kan op de site www.zee- land.nl/logo een stem worden uitgebracht op zes verschillende ontwerpen. Gedeputeerde Jo-Annes de Bat (CDA) presenteerde de ont werpen gisteren na de Statenver gadering in de Abdij in Middel burg. Begin dit jaar ontstond commotie toen een nieuw pro vincielogo werd gepresenteerd met blauwe en bruine golven, waaruit de leeuw was verdwe nen. Via Facebook en de websi tes van de PZC en Omroep Zee land maakten duizenden Zeeuw en hun ongenoegen kenbaar. Provinciale Staten besloten daarop dat er een nieuw logo moest komen, met de leeuw er weer in. Het dagelijks provincie bestuur heeft die opdracht uitge voerd. Het grafisch bureau dat het eerdere logo maakte, heeft nu zes varianten ontwikkeld met een leeuw erin. Het bruin en blauw van de campagne Land in Zee zit er ook in verwerkt. Tot vrijdag 12 uur kan op de zes varianten worden gestemd. Dinsdag 6 oktober hakt het dage lijks provinciebestuur definitief de knoop door. „Op basis van wat de Zeeuwse bevolking wil", aldus De Bat. Voor de vervanging van het lo go werd eerder al 15.000 euro uit getrokken. Volgens De Bat kos ten de nieuwe varianten geen cent extra. In drie van de varianten zit de leeuw uit het oude provincielo go verwerkt, maar dat logo zelf behoort niet tot de keuzemoge lijkheden. Tot teleurstelling van de Partij voor Zeeland (PvZ). Statenlid Francois Babijn diende een mo tie in waarin werd gevraagd het 'oude vertrouwde logo met de trots strijdende leeuw voor de huisstijl' te behouden. Dat be spaart kosten, betoogde hij, om dat briefpapier en servies niet hoeven te worden vervangen en ook de logo's op de boten van het fiets-voetveer niet hoeven te worden overgeschilderd. Volgens De Bat wordt het oude papier eerst opgemaakt en heeft maar één veerboot het oude logo. Dat wordt bij een vol gende reguliere verfbeurt vervan gen door het nieuwe. De motie van de PvZ kreeg al leen steun van de SP en Groen- Links en werd dus verworpen. 'Er zijn geen nieuwe kosten, maar er komt wel een ander logo' Het onderzoek spitst zich toe op kansrijke technieken voor bio raffinage. Op dit moment be staat daarover nog te weinig ken nis. Het onderzoek moet het gat dichten tussen laboratiorium- proeven en raffinage op het boe renerf. Door het deels raffineren van land- en tuinbouwproduc ten ontstaan nieuwe ketens waar uit boeren extra inkomsten kun nen vergaren. Boerenbedrijven zijn daarvoor nu niet ingericht. Het onderzoek moet aan het licht brengen aan welke technie ken straks het meeste behoefte is. Er zijn verschillende technie ken bekend, de een experimen teel, de ander al gevorderd, maar het Ei van Columbus is nog niet gevonden. De Rusthoeve wil zich ont wikkelen tot testcentrum voor bioraffinage. Voor bedrijven en instellingen die kleinschalige ex perimenten willen doen, staat de deur open. door Maarten den Bakker DEN HAAG. Het OM wil Galina R. (59) weer vastzetten voor de gif- moord op Ad van den Dool uit Kat- tendijke in maart 2009, maar de vrouw is onvindbaar. Mogelijk zit Galina, die getrouwd was met het slachtoffer, in haar geboorteland Rusland. Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN/N-BEVELAND THOLEN THOLEN MIDDELBURG De leeuw is terug, maar welke? door Ernst Jan Rozendaal Jo-Annes de Bat, gedeputeerde door Frank Balkenende COLIJNSPLAAT. Agrarisch innova tiecentrum Rusthoeve, landbouw- adviesbureau DLV Plant en ont wikkelingsmaatschappij Impuls Zeeland beginnen een onderzoek naar kleinschalige bioraffinage op landbouwbedrijven en bij produ centen van biomassa.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 34