Derek de Lint viert 40-jarig acteerjubileum Actrice zet rol als mater familias in 'Bloedverwanten' voort in het theater 30 CULTUUR SHOW Henriëtte Tol kruipt nu ook op toneel in de rol van Esther de Winter uit Bloedverwanten. „Ze veroorlooft zich dingen die ik nooit zou durven." Even een kleine intro ductie van Bloedver wanten, de serie waar in Henriëtte Tol (62) de hoofdrol speelt. De familie De Winter 'zit' in de bloemen. Al generaties lang. De zaak draagt nogal wat donkere geheimen met zich mee en daar worden familieleden steeds mee geconfronteerd. Bui tenechtelijke kinderen, een duis ter oorlogsverleden en ook gewo ne familieproblemen als een zeer dominante moeder en een echtge noot met twee exen en meerdere kinderen. Tol, die met verve de rol van mater familias speelt, heeft buiten gewoon veel plezier gehad in de opnames. „Ik ben aan haar ver knocht. Esther is natuurlijk een heel bijzondere vrouw. Ze vindt het zo doodgewoon dat iedereen doet wat ze zegt. Ze permitteert zich dingen die ik nooit zou dur ven. Daardoor is het grappig om in haar huid te kruipen." Blik Vooral de blik in de ogen van Es ther - donker en dodelijk - spreekt tot de verbeelding. „Ze heeft zeker irritante trekjes, maar ik geloof niet dat ze een slecht mens is, ab soluut niet. Esther slaat af en toe een beetje door. Ze bedenkt wat goed voor jou is zonder het aan jou te vragen." Herkenbaar voor Tol, die zelf moeder is van de 20-jarige Louise? Grinnikend: „Iedereen wil natuur lijk het beste voor zijn kind en gaat daarin soms iets te ver. Ik zei laatst nog tegen mijn dochter: 'Trek wat warmers aan. Het is koud buiten'. Waarop ze me ant woordde: 'Ik ben volwassen mam. Dat kan ik zelf ook wel bedenken'. En gelijk had ze!" Vervolg De afleveringen van Bloedverwan ten, dat sinds 2010 op de televisie was, trokken iedere keer bijna een miljoen kijkers. Toch besloot zen der AVROTROS onlangs om geen vervolg meer te maken. De cast zag het einde van de te levisieserie eigenlijk al een tijdje aankomen. „Andere jaren werd er van tevoren gezegd welke periode we in onze agenda vrij moesten houden voor de opnames. Maar nu duurde het maar en duurde het maar. We zeiden al tegen el kaar: dat komt er niet meer van. Gelukkig hebben we nog een half jaar samen op het podium", aldus Tol. Try-outs En met die toneelproductie is ze nu druk doende. Samen met Bloed verwanten-collega's als Derek de Lint (Esthers ex-man Anton), Sas- kia Temmink (dochter Iris) en Tanja Jess (Antons tweede ex Fien) reist ze straks van theater naar theater. Ze heeft al twee try-outs achter de rug. En dat be viel de van oorsprong toneelactri ce bijzonder goed. „Tussen het publiek zitten veel fans van de tv-serie, maar er zijn ook mensen bij die het program ma helemaal niet kennen. Het is een afgerond verhaal dat we breng en, dus het is prima te volgen voor degenen die Bloedverwanten nooit hebben gezien." Thermoskan Het reizende leven neemt Tol voor lief. „Ik vind het werken in een theater ontzettend leuk. Dat je af en toe in de fde staat op weg naar een schouwburg, hoort er ge woon bij. Bovendien mag ik hele maal niet klagen. We worden gere den in een busje, ik heb lieve colle ga's en heb mijn eigen thermos kan met thee altijd bij me. En na afloop krijg ik vaak een bloemetje en een gratis wijntje erbij. Wie kan dat nou zeggen in de wereld? Nee, ik voel me een gezegend mens dat ik dit mag doen." 'Ik heb enorm veel aan Paul Verhoeven te danken; ik weet niet of ik zonder hem was doorgegaan' Acteur Derek de Lint (65) viert morgen zijn 40-ja- rig jubileum als acteur. Op de dag dat zijn nieu we voorstelling Bloedverwanten in première gaat, is het exact vier de cennia geleden dat hij zijn eerste professionele toneelrol speelde. „Mijn agente kwam er stomtoeval- lig achter: ik ben eigenlijk hele maal niet zo van de jubilea", ver telt De Lint. „Een viering zou toch een beetje voelen alsof ik stop, en dat ben ik niet van plan. Maar ik vind het wel mooi dat ik mijn lus trum vier met een toneelstuk, net zoals ik veertig jaar geleden ben begonnen. „We spelen Bloedverwanten maar vier keer per week, dus dat vele reizen valt mee. Maar ik heb altijd gezegd 'het spelen doen we gratis, het publiek moet betalen voor de reistijd'. De fdes op de Ne derlandse wegen zijn een ramp, waardoor je vaak uren onderweg bent. Ik doe gemiddeld maar eens in de drie jaar een theatertour, dus ik mag helemaal niet klagen." Waarom maar eens in de drie jaar? „Omdat ik gelukkig de luxe heb dat ik mijn toneelwerk kan af wisselen met film- en televisiepro jecten. Die twee zijn lastig te com bineren. Logistiek is het simpel weg niet haalbaar. Stel, je draait in Boedapest, maar moet de volgen de dag in Stadskanaal op het po dium staan. Dan hoeft er maar iets te gebeuren - een staking, een kapot vliegtuig, mist - en iedereen heeft een enorm probleem." Meteen bij zijn eerste optreden in 1975 speelde hij voor een volle zaal. „Op de eerste rij zat Wim T. Schippers breed onderuit gezakt. In het stuk van recensent Jan Spierdijk stond de zin: 'Derek de Lint is de pispaal van het stuk, maar hij kan er niets aan doen'. Dat vond ik best positief klinken. Ik had slechts zeer elementaire kennis van het acteren toen. Bo vendien had ik nog een Haags ac cent, wat mij weinig overtuigend maakte als jonge Vlaamse schrij ver. De eerste goede recensies kreeg ik pas toen ik in de Rocky horror show stond." Daarna volgde een rol in de film Soldaat van Oranje. „Ik heb enorm veel aan regisseur Paul Ver hoeven te danken: ik weet niet of ik doorgegaan was als acteur zon der die film. Ik vond het indruk wekkend om tegenover Rutger Hauer te staan, die was toen al een heel grote ster. Tijdens het draaien voelde ik dat ik in een heel belangrijke film speelde. Maar pas op de première zag ik de waarde van mijn eigen rol. Vooral de tangoscène staat me nog goed bij: 36 uur non-stop draaien in Huis ter Duin. Ik kon bijna niet meer op mijn benen staan." Vehoevens film opende deuren naar Hollywood. „Ik was voor cas ting directors meteen méér dan 'that unemployed Dutch actof. Over al waar ik kwam werd ik dankzij die film meteen met respect be- handeld.Ik zou het heel fijn vin den om nog een keer met Paul Verhoeven te werken. Dat ik werd gevraagd voor Zwartboek was echt een cadeautje. Verder bijt ik me het liefst vast in rollen die ik nooit eerder heb gedaan. Ik merk dat mijn leeftijd op dat gebied toch veel interessante kansen biedt." 'Ik ben verknocht aan Esther' door Renske Baars Henriëtte Tol in haar rol als Esther in de televisieserie Bloedverwanten. foto Creetje Mulder Bloedverwanten - Vergetelheid gaat zon dag 27 september in première in Lei den. Daarna is het toneelstuk tot half februari te zien op verschillende plek ken in het hele land. Zie voor de speel lijst www.senf.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 30