T©@S Ex-premiers beveiligd na moord Borst Afdelingen hekelen nieuwe koers Anbo Software 2 NIEUWS De Stelling Reageer op pzc.nl De Zeeuwse politiek laat Delta in de steek Uw Mening paul kusters Politie zoekt inbreker Tennet krijgt groen licht Waterschap live te horen Exclusieve vulpennen BURENBA© zaterdag Het spijt mij maar ik kan mijn bewonde ring voor Volkswa gen niet onder stoe len of banken ste ken. Het mag dan een schandaal zijn, de topman mag opgestapt zijn en er zullen mega-boetes vol gen, maar het is aan de andere kant toch geniaal wat ze bij Volks wagen bedacht hebben. De moto ren van Volkswagen zijn met soft ware uitgerust die ervoor zorgt dat de uitstoot minder schadelijk is tijdens een controle in de gara- lk wil dan een Volkswagen met software die in de gaten heeft dat er politie in de buurt is. ge dan tijdens normaal gebruik buiten op de weg. Dus: met be hulp van software heeft die auto in de gaten dat er een test gaande is en gaat de auto zich anders (lees: beter) gedragen. Nogmaals, dat vind ik dus razendknap be dacht. Zo'n auto wil ik, dat is het eerste wat ik dacht. Ik wil dan een Volkswagen met software die in de gaten heeft dat er politie in de buurt is. Dat zou auto rijden weer een stukje leuker maken en dat heb ik net even nodig nu Ge deputeerde Staten bekend heeft gemaakt de provinciale opcenten op de motorrijtuigenbelasting te willen verhogen van 78,3 naar 82,3. Dat zou de provincie dan weer een paar miljoen extra op moeten leveren. Waarschijnlijk hebben ze bij de provincie soft ware die automatisch uitrekent hoeveel meer de Zeeuwse autobe zitter moet bij betalen als door blunderende ambtenaren een weg veel duurder uitvalt. En dat er geblunderd is, blijkt wel uit hoorzittingen die door een onder zoekscommissie naar het debacle van de Sloeweg gehouden zijn. De negatieve reacties op de verho ging van de opcenten zijn natuur lijk niet van de lucht en wat voor al naar voren komt is dat mensen het onterecht vinden, omdat we al tol betalen in Zeeland. Tol, dat zie je nergens meer in Nederland, alleen hier nog. Misschien zou dat nog iets zijn voor autofabrikan ten: software die ervoor zorgt dat je met je T-tag wel door de poort jes kan, zonder dat de tol van je re kening wordt afgeschreven. toosenhenk.nl D De politie is op zoek naar de man die eind augustus heeft ingebroken in een res taurant aan de N57 bij Vrouwenpolder. De in braak werd gepleegd in de nacht van 30 op 31 augus tus. Doelwit was restau rant De Lekkerbek aan de Veersegatdam. Op beelden van een beveiligingscame ra is een man te zien die met een panty op zijn hoofd door het restaurant loopt. Tijdens de inbraak werd een deur opengebro ken. De buit bestond uit geld en een telefoon. Wie meer weet, wordt verzocht contact op te nemen met de politie: 0900-8844. Provinciale Staten maken geen bezwaar tegen de bouw van een hoogsspan- ningsstation bij Rilland. Netwerkbeheerder Tennet heeft de zorgen weggeno men over wat er gebeurt als zich een overstroming voordoet. Dan zullen mede werkers de zaak handma tig bedienen. Het station is nodig om de capaciteit van het Zeeuwse hoogspan ningsnet en de verbinding met België te verbeteren. De meeste fracties gaven aan dat de bouw van het station niet inhoudt dat ze de aanleg van een nieuwe hoogspanningsleiding op Zuid-Beveland steunen. Waterschap Scheldestro- men gaat een proef doen met het live uitzenden van (het geluid van) zijn be stuursvergaderingen. In eerste instantie gaat het om de commissies waterbe heer (29 september, 19.30 uur), waterkeringen we gen (10 november, 17.00 uur) en bestuurlijke en eco nomische zaken (9 decem ber, 19.30 uur) en de alge mene vergaderingen van 8 oktober, 19 november en 16 december. De bijeenkom sten zijn te volgen via scheldestromen.water- schapsinformatie.nl. Het Zeeuws Veilinghuis te Middelburg veilt dinsdag 29 september een grote col lectie exclusieve vulpen nen. In totaal worden zo'n 160 exemplaren geveild. Al le pennen komen van één verzamelaar. De richtprij zen liggen ruwweg tussen vijftig en achtduizend euro per stuk. Eén van de pen nen heeft zelfs een winkel waarde van 20.000 euro. Uit het politieonderzoek na de moord op Borst bleek dat 'een verwarde man' de D66-politica had gevraagd om de adressen van Kok en Balkenende. De politie hield er rekening mee dat die verwarde man de moordenaar was. Bovendien stel de de recherche vast dat Borst om het leven was gebracht door 41 messteken, hoewel dat nog tot vorige maand is stilgehouden. De combinatie van het exces sieve geweld en de zoektocht van de 'verwarde man' naar de twee oud-premiers, bracht de po litie in de hoogste staat van pa raatheid. Wim Kok bevestigde tegen de politie kort na de moord boven dien dat Borst hem een week daarvoor had gewaarschuwd dat een verwarde man naar hem en Jan Peter Balkenende op zoek was geweest. Borst vertelde op het af scheidsfeest van Beatrix in Rot terdam aan Kok dat een man twee dagen eerder bij haar had aangebeld en op 'een vervelende manier zeer had aangedrongen' om het adres van de oud-pre miers Kok en Balkenende te krij gen. Borst zei tegen Kok dat ze die uiteraard niet had gegeven, maar dat het een vreemde ge waarwording voor haar was ge weest. Precies een week later werd Els Borst op gruwelijke wij ze in de garage van haar woning in Bilthoven vermoord. Justitie gaat ervan uit dat ver dachte Bart van U. ook de ver warde man was waar Borst het over heeft gehad. Van U. kwam in januari 2015 in beeld nadat in Rotterdam zijn zus Loïs om het leven was gebracht. Hij wordt verdacht van de moord. Kok heeft na de moord op zijn oud-minister aan het curieu- Voormalige ministers presidenten kregen in 2014 maandenlang persoonsbeveiliging. ze gesprek met Borst terugge dacht. Hij noemt haar moord 'on verdraaglijk'. Korte tijd na de moord op Borst werd Kok door de politie benaderd voor een verhoor. Toen was al uit politieonderzoek geble ken dat Borst haar kapper en en kele vrienden had verteld over de verwarde man. En dat die per soon op zoek was naar de oud-premiers. Wim Kok vertel de tegen de recherche ook over de waarschuwing van Borst. Hierop besloot justitie beveili ging in te schakelen. Gisteren bleek dat het hoofdkan toor in Woerden de rekeningen van alle 387 lokale afdelingen heeft geblokkeerd, omdat er op diverse plaatsen ledengeld zou worden weggesluisd naar exter ne rekeningen. In totaal zou het om zeker twee ton gaan. Van de bijna veertig euro die leden jaar lijks betalen, gaat 4,30 euro naar de betreffende afdeling voor het organiseren van activiteiten. De ruim dertig Zeeuwse afde lingen zijn ongelukkig met de gang van zaken, maar niet hele maal verrast. Het rommelt al lan ger binnen de Anbo. Het hoofd kantoor perkt onder aanvoering van directeur-bestuurder Liane den Haan de invloed en vrijheid van de afdelingen steeds verder in en onlangs werd gewest Zee land vervroegd opgeheven. „Het is een heel andere vereni ging geworden", zegt secretaris Riet Jansen van de afdeling Zie- rikzee. „Ze halen steeds meer naar zich toe en Liane den Haan lijkt meer bezig met haar politie ke aspiraties dan met de belan genbehartiging van ouderen." „Het is een beetje dictato riaal", vindt voorzitter Rien de Regt van de afdeling Axel. „Het komt allemaal erg van bovenaf." De Regt wijst erop dat elders in 'Ik hou mijn hart vast. Ik vraag me af of de Anbo deze klap wel te boven komt' het land al afdelingen hun eigen weg zijn gegaan en budget heb ben meegenomen. „Ik krijg het idee dat wij nu worden gestraft voor de mensen die niet zo net jes met geld omgaan." De afdelingen proberen de ac tiviteiten hoe dan ook te laten doorgaan. Zij vrezen echter voor het imago van de bond. „Ik houd mijn hart vast", zegt Dick van de Merwe (afdeling Goes). „Ik ben bang dat de Anbo een klap krijgt waarvan ik me afvraag of zij de ze wel te boven komt." TT Maikel Harte L Een goede ouder leest zijn kind voor 277 reacties VROUWENPOLDER RILLAND MIDDELBURG MIDDELBURG door jan Hoedeman DEN HAAG. Na de moord op Els Borst is lange tijd gevreesd voor een aanslag op het leven van oud-premiers Wim Kok (PvdA) en Jan Peter Balkenende (CDA). De twee voormalige minis ters-presidenten kregen daarom in 2014 maandenlang intensieve persoonsbeveiliging. Dat beves tigt Wim Kok in een gesprek met deze krant. pagina 4 en 5: 'Wim! Ik heb je verdedigd' door Rolf Bosboom VLISSINGEN. Het landelijke vereni gingsbureau van ouderenorganisa- tie Anbo gedraagt zich 'dictato riaal'. De Zeeuwse afdelingen heb ben grote moeite met de wijze waarop de bond opereert. Dick van de Merwe, Anbo Goes EN JULLIE ZIJN EEN KOPJE KOFFIE KOMEN BRINKEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 2