Vanaf nu is het hard tegen hard in metaalsector Economie VS groeit harder dan verwacht Rijken zijn qua belasting beste af "DELTA is onmisbaar voor de realisatie van vele Zeeuwse evenementen" Help ons DELTA behouden! ECONOMIE 25 mm www.samenvoorDELTA.nu A Al sinds mei wordt er in de me taalsector actie gevoerd voor meer loon, zeggenschap over werktij den, op een gezonde manier oud worden en afschaffing van jeugd - schalen. Alle acties ten spijt, een nieuwe cao ontbreekt nog. De grootste struikelblokken zijn het loon en de ouderenrege- lingen. Werkgevers willen niet meer dan 1,5 procent loonsverho ging geven, terwijl FNV en CNV 3 procent eisen. Bazen willen daar bij het mes zetten in de extra vrije dagen voor oudere werknemers. Volgens FNV-bestuurder Mariëtte Patijn kunnen de metaal bedrijven de komende tijd hun borst natmaken. „We zijn in mei begonnen met kleine acties, zoals korte werkonderbrekingen en lan gere lunchpauzes. Daarna volgden bijeenkomsten en petities. Nu zijn we op het punt van stakingen aangekomen." Het is duidelijk dat de acties in de metaalsector verharden. Eerder vonden er 24-uursstakingen en soms 48-uursstakingen plaats bij bekende metaalbedrijven als DAF, Scania, VDL Groep en Polynorm. Nu worden die stakingen nog ver der opgevoerd: vanaf maandag vindt er een 72-uursstaking plaats bij de Eindhovense truckbouwer DAF. Dat is nu al de vijfde staking in korte tijd. DAF erkent het recht op sta ken, maar vindt werkonderbrekin gen niet de juiste weg. „Een nieu we cao komt alleen tot stand aan de onderhandelingstafel", aldus het Eindhovense bedrijf. Vakbond FNV stelt dat het tien tallen jaren geleden is dat er zo hard actie werd gevoerd in de me taalsector. Patijn: „De woede bij het personeel is groot en die zit diep. Die woede verbaast en ver rast mij ook wel. Mensen zijn er echt klaar mee." Het verwijt van het metaalper- soneel is dat zij niet meedelen in de stijgende winsten van hun werkgevers. „Medewerkers heb ben tijdens de crisis een tandje harder gelopen voor hun baas, nu vragen ze hun werkgever om iets terug te geven. En die eis van 3 procent is geen onredelijk ver zoek. Het is niet dat we 10 procent vragen", verdedigt Patijn. De vakbonden gaan er niet van uit dat de werkgevers onder druk van stakingen snel door de knieën gaan. „Dit zal nog wel even duren. Maar als ze denken dat ze ons kun nen uitroken, dan hebben ze het goed mis. De stakingsbereidheid groeit alleen maar." In de grootmetaal, onder ande re de automobiel-, chipindustrie en scheepsbouw, werken 150.000 mensen. In de kleinmetaal zijn veel mkb-bedrijven actief en wer ken zo'n 285.000 werknemers. Werkgevers in de kleinmetaal trokken eerder hun eindbod voor een nieuwe cao in, maar een nieuw bod is er niet gekomen. 's Werelds grootste economie groeide vorig kwartaal met 3,9 procent op jaarbasis. Aanvanke lijk werd een groei van 3,2 pro cent gemeld, die later werd opge krikt naar 3,7 procent. Economen hadden niet gerekend op een extra bijstelling. Met name nieu we gegevens over de bestedin gen van consumenten dragen bij aan de sterkere groei in het land. De consumptie nam in het twee de kwartaal met 3,6 procent toe, tegen een eerder gemelde 3,1 pro cent. Ook de bouwuitgaven ble ken flink hoger dan eerder ge raamd. Die groei in het tweede kwartaal maakt het tegenvallen de eerste kwartaal als gevolg van het slechte winterweer ruim schoots goed. Aan de andere kant bevat het economische rapport ook signa len die kunnen wijzen op een groeivertraging in het lopende kwartaal, dat al volgende week ten einde loopt. Economen reke nen voor die periode voorlopig op een expansie van iets boven de 2 procent. Mogelijk hintte Ja- net Yellen, de voorzitter van de Fed, het stelsel van centrale ban ken, eind vorige week al op deze groeivertraging. De Fed besloot toen om reden van een iets trage re groei, en vanwege lagere groei cijfers uit onder meer China, om de Amerikaanse rente niet te ver hogen. Dat leidde deze week tot een koersval op Wall Street en op de Europese beurzen. Wel zei Yellen gisteren dat ze een Ameri kaanse renteverhoging nog voor het eind van het jaar verwacht. De Fed vergadert dit jaar nog twee keer over een mogelijk ren- tebesluit: in oktober en in decem ber. Het nieuws uit Amerika valt samen met nieuwe cijfers van het Franse statistiekbureau In- see. Dat stelde vast dat het consu mentenvertrouwen in Frankrijk het hoogste peil heeft behaald sinds 2007. Vooral de verdere da ling van de olieprijzen deze zo mer verbeterde het humeur van de Fransen. Het vertrouwen in de tweede economie van de euro zone vertoont al vijf maanden een stijgende lijn. Veel kenners zien de economi sche toekomst van het land een stuk minder zonnig in. Een nieu we raming bevestigde eerder de ze week dat de Franse economie in het tweede kwartaal tot stil stand isgekomen, na een groei van 0,7 procent in de eerste drie maanden van het jaar. De relatief lage belasting op kapi taal zorgt voor hoge belasting op arbeid en consumptie. Dat heeft nadelige gevolgen voor de econo mie, stelt het Centraal Plan Bu reau (CPB). Kapitaalbelastingen zijn een in gewikkelde lappendeken met aller lei nadelige effecten, blijkt uit de studie van het CPB. Een drasti sche vereenvoudiging is aan te ra den. En kapitaal kan ook best zwaarder belast worden vanuit het draagkrachtbeginsel, vindt het CPB. Werkenden betalen 42 tot maximaal 52 procent belasting over hun loon. Op kapitaal is de belastingdruk zo'n 14 procent. Het CPB pleit voor een belas ting op het werkelijke rendement op vermogens. Nu wordt belas ting geheven over een fictief ren dement. Grotere vermogens halen gemiddeld hogere rendementen. Dat betekent dat rijken relatief minder belasting betalen. „Voor iedereen is het heffen op basis van werkelijke rendementen toch het eerlijkste systeem. Naar mate meer getallen beschikbaar komen, komt het systeem wel dichterbij. We vrezen een hele boel administratief gedoe en belas tingontwijking als we dat nu zou den gaan doen", aldus staatssecre taris Wiebes. Het huidige belastingsysteem geeft ook verkeerde prikkels, van uit economisch perspectief. Zo ste ken huishoudens zich diep in de schulden voor een huis. Vanwege de renteaftrek lijkt dat voordelig, zegt het CPB. Maar het betekent wel dat het vermogen in stenen zit en niet kan worden uitgegeven of geïnvesteerd. Het fiscaal stimu leren van pensioensparen moet ook minder worden. Want ook hierdoor wordt er veel opgepot. Lein Lievense, organisatie Kustmarathon Zeeland ZATERDAG 26 SEPTEMBER 2015 jftAtifötKMMiiMml/i&iii tihitk frlth 11 h I faJnlLtM jfiti Een lange stoet metaalarbeiders trekt in protest door Rotterdam, foto Gertjan Kooij/AWFoto.nl door Natasja de Groot ROTTERDAM. De metaalsector kan zich komende weken opmaken voor méér en hardere acties. Giste ren bracht een metaalmars in Rot terdam ruim 2.500 mensen op de been. Maandag begint een 72-uurs- staking bij DAF. WASHINGTON. De economische groei in de Verenigde Staten is in het tweede kwartaal sterker uitge vallen dan eerder werd gedacht. Dat blijkt uit een derde schatting die de Amerikaanse overheid gis teren heeft gepubliceerd. door Peet Vogels DEN HAAG. Rijken mogen graag kla gen over de belastingdruk in Neder land. Maar per saldo zijn vermogen den in Nederland het beste af van alle EU-burgers. verbindt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 25