Primeur koning speecht bij VN New York maakt zich op voor grootste VN-circus ooit Straatverkopers maken plaats voor zeker 154 wereldleiders. NIEUWS 23 NEW YORK. Koning Willem-Alexan- der reist dit weekeinde naar New York om daar maandag de Verenigde Naties toe te spreken. Hij komt te recht in een diplomatiek circus van ongekende omvang, nu meer wereld leiders dan ooit in één stad bij elkaar komen. Als Willem-Alexander een paar dagen eerder was gekomen, had hij bij een van de beste kebabgrillers van New York een broodje kunnen (laten) halen. Yassin serveert nor maal gesproken lamsspiezen op de hoek van 44th street en First Ave nue - een toplocatie, waar de geur van geroosterd halalvlees de diplo maten op het VN-terrein aan de overkant kan bereiken. Als zij tij dens belangrijke conferenties dag en nacht onderhandelen, verkoopt de vrolijke Marrokaans-Amerikaanse dertiger om zeven uur 's ochtends zijn eerste piepschuimbakjes met rijst, kebab en knoflooksaus. Maar Yassin kan niet profiteren van de 70e verjaardag van de Alge mene Vergadering van de VN, waar ruim 3.000 journalisten en zeker 9.000 vertegenwoordigers van 193 al dan niet kebabminnende landen op afkomen. Zijn mobiele keuken moet vertrekken. Niet zoals andere jaren naar een plek verderop, nee, de hele zone rond het VN-gebouw op Man hattan is verboden terrein voor ie dereen zonder de juiste blauwe toe gangspas om zijn of haar nek. „Som mige medewerkers van kantoren hier in de straat moeten zelfs tijde lijk op een andere locatie gaan wer ken", weet Yassin. New York heeft te maken met een 'ongekende' veiligheidssituatie, volgens burgemeester Bill de Blasio. Nooit eerder trok de jaarlijkse VN-vergadering zo veel staats- en re geringshoofden die beveiligd moe ten worden: zeker 154. Wil lem-Alexander kan zelfs botsen op de Cubaanse president Raül Castro, die voor het eerst in 56 jaar voet op Amerikaanse bodem zet. Daarboven op komt nog een bezoek van de paus, die onder meer naar het VN-hoofdkwartier komt om al die machthebbers toe te spreken. „Dat vorig jaar werd gekocht door An- bang, een Chinese verzekeraar die goede banden heeft met de Commu- nistsche Partij. Volgens Amerikaanse ambtenaren die anoniem met journa listen spraken, is het een publiek ge heim dat veiligheid meespeelt bij die beslissing. Zou er afluisterapparatuur ge plaatst zijn in de suites? De Amerika nen vertrouwen China voor geen cent, sinds een reeks inbraken in overheidsdatabases die terug te lei den zijn naar Chinese computerkra kers. Overigens is de Amerikaanse ge heime dienst waarschijnlijk zelf ook druk. De voormalige Iraanse presi dent Ahmadinejad en zijn 143-koppi- ge delegatie werden tijdens de VN-bijeenkomst van 2007 in de ga ten gehouden met microfoons in hun hotelkamers en taps op hun tele foons, onthulde NBC News onlangs. Kebabkoning Yassin had hen alle maal - geheim agent of buitenlandse diplomaat - graag van een goede por tie lamsvlees voorzien. Nu de ge hoopte recordomzet aan zijn neus voorbijgaat, doet hij geen moeite el ders in de stad een verkoopplek te vinden. „Ik ga lekker op vakantie naar Miami." betekent dat 80 procent van de we reldleiders op hetzelfde moment in de stad is", berekende politiechef William Bratton. Hij zet zo'n 6.000 politiemensen in. Ruim 800 ton aan beton en 60 ki lometer hekken en barricades blok keren de toegang tot de beveiligde zone. Scherpschutters hebben extra getraind. Niemand wil dat paus Fran- ciscus overkomt wat zijn voorganger Johannes Paulus II in 1981 in het Vati- caan gebeurde: hij werd beschoten en raakte gewond. Of stel dat een boom in Central Park omvalt als Franciscus er zijn rondrit maakt. Vol gens de New York Times zijn 2.000 bomen langs de pauselijke route ge controleerd op loszittende takken. New Yorkers maken zich onder tussen op voor een ondoordringbare verkeerschaos. Reis alsjeblieft met het openbaar vervoer, roept de poli tie op, in de hoop het ongemak door alle afsluitingen beperkt te houden. Pakketbezorger UPS bezorgt dagen lang niet in grote delen van Manhat tan. Hoeveel alle extra beveiliging kost, weet burgemeester De Blasio niet, zei hij op een persconferentie. Eerder gaf New York 5 tot 7 miljoen dollar uit aan beveiliging rond de 'New York heeft te maken met een 'ongekende' veiligheids situatie' jaarlijkse VN-vergadering, toen zon der dat de paus door de stad geleid moest worden. Het is alle moeite waard, in de ogen van politiechef Bratton. „Samen kunnen we laten zien hoe en waarom New York de hoofdstad van de wereld is", zegt hij in een boodschap voor alle politie mensen. Behalve de bijeenkomsten in het VN-gebouw, zijn in de stad ook nog evenementen waar diplomaten borre len, netwerken of plannen smeden. Elke organisatie, universiteit of denk tank wil profiteren van de aanwezig heid van zo veel kopstukken en heeft een conferentie gepland. Het hoogte punt is het Clinton Global Initiative, het discussiefeestje van de stichting van de familie Clinton. De Clintons slagen er steeds weer in staatshoof den en regeringsleiders op hun po dium te krijgen. Dit jaar bijvoorbeeld de koning van Jordanië en de Italiaan se premier Renzi, naast de Chinese internetmiljardair Jack Ma. Al die prominenten zijn onderge bracht in volgeboekte hotels in Mid- town, het gebied rond de VN-gebou- wen. Het is bekend dat het Waldorf Astoria de vaste stek was van Obama en zijn delegatie. Die boeking is prompt geannuleerd nadat het hotel voorbeeld eenzelfde liberaal pro fiel als Nederland, maar is ruim hartiger geweest bij het toeken nen van ontwikkelingsgeld en verblijfsvergunningen aan vluch telingen. Bovendien erkent Zwe den de Palestijnse staat. Dat telt in Afrika en het Midden-Oosten. De komst van de koning zet Ne derland in elk geval even op voorsprong: Italië en Zweden hebben allebei 'slechts' een rege ringsvertegenwoordiger afgevaardigd. Koning Willem-Alexander houdt maandag in New York een historische speech. Nooit eerder sprak een Nederlandse monarch tot de Algemene Verga dering van de VN, het jaarlijkse hoogtepunt van de interna tionale diplomatie waar alle 293 er kende landen vertegen woordigd zijn. De Nederlandse bijdrage werd altijd uitgesproken door een premier of minister. Voor de 70e editie wordt het staatshoofd ingezet. Dat heeft te maken met de lobby om een tij delijke zetel in de VN-Veilig- heidsraad te bemachtigen. De komst van de koning moet dui delijk maken dat Nederland veel waarde hecht aan de VN. De regering aast op één van de twee beschikbare zetels voor drie West-Europese landen. Zwe den en Italië zijn de andere gega digden. Volgend jaar juni mogen alle leden van de VN één stem uitbrengen. Een plek in de Veilig heidsraad zou betekenen dat Ne derland meepraat over het oplos sen van conflicten, een belangrij ke taak van de raad. Die kan sancties opleggen en tot militai re actie besluiten. Wie op dat moment aan tafel zit, telt mee in de wereld. De concurrentie is volgens kenners aanzienlijk. Zweden heeft internationaal bij- ZATERDAG 26 SEPTEMBER 2015 Vip verjaagt gewone man door Karlijn van Houwelingen Politieagenten sluiten een weg in de buurt van de hoofdkantoren van de VN af. foto AFP Bill de Blasio burgemeester New York foto ANP door Karlijn van Houwelingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 23