Boswachter Arjan Postma geeft mini college aan 300 leerlingen. Dagboek van in brand gestikte Nederlandse studente uitgangspunt Eerste evenement Project Schoolkrant groot succes. NIEUWS 15 De Nederlandse Carina Thuijs werd 22 jaar geleden slachtoffer van intolerante moslimfundamentalisten. ISTANBUL. Gisteren ging in Turkije de film Madimak: Carina's dag boek, in première. De film gaat over het bloedbad van Sivas en is gebaseerd op aantekeningen die de Achterhoekse Carina Thuijs maakte in haar dagboek. Thuijs was 22 jaar geleden in Turkije om onderzoek te doen naar het sociale netwerk van T\irk- se vrouwen en de hiërarchische re latie tussen vrouwen en verbleef in de noordelijke regio Corum. Haar vriendin en studiegenote, Maryze Schoneveld van der Linde, nam het Nederlandse deel van het onderzoek voor haar rekening en bleef in Nederland. Het is 2 juli 1993. Kort na het vrijdaggebed staan voor hotel Ma dimak in de Turkse stad Sivas min stens zevenduizend schuimbek kende moslims. Ramen worden met stenen aan diggelen gegooid. De burgemeester doet actief mee aan de protesten. „Allahoe akbar!" scanderen ze. God is de Allerhoog ste. „Verbrand de ongelovigen!" Korte tijd later wordt het hotel in brand gestoken. Tientallen men sen, vooral bekende linkse schrij vers en intellectuelen, zitten als ratten in de val. Onder hen is de Turkse schrijver en dichter Aziz Nesin, het belangrijkste doelwit van de haat. Hij heeft zich de woe de van vrome moslims op de hals gehaald, omdat hij de omstreden Duivelsverzen van Salman Rushdie in het Turks heeft vertaald, en 'Ik ben dankbaar dat Carina in Türkije niet vergeten wordt' zegt niet in de Koran te geloven. Binnen wacht studente Carina Thuijs (22), van oorsprong uit Doe- tinchem, angstig af. 'Dit is bijzon der onprettig allemaal', vertrouwt ze onder meer aan haar dagboek toe. 'Ik voel me opgelaten want weet niet wat er gaat gebeuren. Dit is dus blijkbaar een staaltje van Turks fundamentalisme. Er werden leuzen geschreeuwd en dingen vernield. Er is veel politie op de been. Er wordt gejuicht en geschreeuwd maar wat begrijp ik?' Het zijn haar laatste woorden op papier. De orkaan van woede en fanatisme kost aan 35 mensen het leven. Carina komt om door verstikking. Haar lichaam wordt later gevonden in het geblakerde hotel. Ze is vermoord in een van de grootste sektarische bloedba den in Turkije. Door nationalisti sche extremisten en moslimfanati ci die, opgehitst door imams en ongehinderd door de autoriteiten, schreeuwden dat ze de 'honden' en 'hoeren' wilden ombrengen. In Sivas wonen veel alevieten. Deze sjiitische moslims, die de grootste religieuze minderheid in Turkije vormen, worden door aan hangers van de officiële soenniti sche islam als ketters beschouwd, omdat ze liberaler en toleranter zijn. „Ze wist bij God niet waar het om ging", vertelt Maryze. „La ter heb ik gedacht: hadden we iets gemist. We wisten helemaal niets van het verschil tussen alevieten en soennieten. Dat heb ik pas later begrepen." „Carina hield zich niet met de politiek daar bezig", zegt vader Theo Thuijs (73). „Ze was meer geïnteresseerd in het sociale aspect en rechtvaardigheid." De meeste slachtoffers van het bloedbad zijn alevieten. Schrijver Nesin ontkomt aan de brand, om dat de menigte hem niet herkent. De politie doet vrijwel niets en de brandweer komt pas in actie als het hotel grotendeels is uitge brand. De 31 daders die tot de doodstraf worden veroordeeld, zien die later omgezet in levens lang. Niemand van de autoriteiten wordt vervolgd. Voor de alevieten is de rechts gang een bevestiging van de syste matische discriminatie en onrecht vaardige behandeling van de alevi- tische minderheid. Ulas Bahadir, de Turkse regisseur, ziet deze film als 'project van maatschappelijke verantwoordelijkheid'. „Deze film is het product van het nog steeds wachten op gerechtigheid, zoals we dat elke tweede dag van juli weer doormaken." Maryze ziet de foto van haar hartsvriendin altijd voorbijkomen op protestborden tijdens de jaarlijks herdenking. „Ik ben dankbaar dat Carina in Tur kije niet vergeten wordt." De winnende scholen zijn: Zwolle ADVERTORIAL ZATERDAG 26 SEPTEMBER 2015 Bloedbad van Sivas verfilmd Hotel Madimak in de Turkse stad Sivas werd 2 juli 1993 door fundamenta listen in brand gestoken. Carina Thuijs kwam daarbij om het leven. door Mare Guillet en Tonny van der Mee Maryze Schoneveld van der Linde hartsvriendin Carina Thuijs (foto) Holtkampschool Goes KBS Jacinta Breda De Fonkeling Berghem Saltoschool de Klapwiek Eindhoven GBS Smaragd/Aquamarijn St. Plechelmusschool De Lutte OBS de Horizon Doesburg OBS Juliana van Stolberg Castricum OBS Pantarijn De Meern Foto Wieke Hoeke Bijna 300 kinderen uit heel Nederland hebben gisteren deelgenomen aan een mini college van de leukste boswachter van Nederland, Arjan Postma. In de gloednieu we bioscoop CineMec in Utrecht mochten zij hem talloze vragen stellen over dieren én daarna de gloednieuwe natuurfilm Holland, natuur in de Delta kijken. Hoeveel stekels heeft een stekelbaarsje? Hoe vaak wisselen bevers van tan den door al dat knagen? En tegen wie zou jij in de ring willen boksen, net als de haas? Zomaar een paar vragen die de kinderen van de winnende scholen hebben gesteld aan Arjan Postma. Met veel geduld en enthousiasme heeft hij gedurende de dag aLle vragen beantwoord en daarbij nog veel meer ver teld over dieren, het bos en de natuur in Nederland. Hij wist met zijn verhalen de natuur zodanig tot le ven te wekken en dichtbij te brengen, dat alle kinde ren na afloop stonden te trappelen om erop uit te trekken. Het college van Arjan Postma is georganiseerd in het kader van Project Schoolkrant, een initiatief van het AD en de regionale kranten van De Persgroep, om basisschoolleerlingen te ondersteunen bij het maken van een zo mooi mogelijke schoolkrant. Met dit college leerden ze van alles over nieuws vinden en interviewen. De winnende school met de beste schoolkrant wordt voor één dag baas van de krant en mag de inhoud van de krant uit zijn regio bepalen. Ook meedoen en voor één dag de baas van de krant worden? Stuur dan je perfecte schoolkrant in voor 6 oktober! Foto Wieke Hoeke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15