Vaker naar Halt vanwege blootfoto' gg Pamoorovo BB WkBorovets corendon.nl/wintersport corendon Proefin Zwolle bij succes uitgebreid naar andere gemeenten BIJ ONS INCLUSIEF SKIPAS NIEUWS 11 Wie zijn man of vrouw verliest, krijgt voortaan hulp van vrijwilligers. „Aandacht betekent al zo veel." 023-75106 06 ZWOLLE. Monica During (42) is haar woonkamer aan het verbou wen. Er komen paarse banken, gouden muren en een nieuwe vloer. „Ik hoef nu met niemand meer rekening te houden", grapt de Zwolse. Ze is weer bezig met de toekomst, merkt ze, en ze heeft zelfs al zin in kerst. Hoe anders was dat anderhalf jaar geleden, toen haar man Joop overleed aan longkanker. Haar fij ne huisje-boompje-beestjeleven stond op zijn kop. „Het was een to tale ontwrichting. Geen toekomst meer, geen doel. Het enige wat je doet is overleven. En soms denk je: waarom eigenlijk?" Haar zoon Daniël, toen 8 jaar, gaf haar een reden om elke och tend op te staan. „Ik besefte met een dat mijn zoon zijn vader voor de rest van zijn leven zou moeten missen. Ik moest ineens alleen het gezin draaiende houden. Die ver antwoordelijkheid is zo zwaar. Een heleboel mensen hebben geen flauw benul hoe ingrijpend dat is. Iemand zei zelfs tegen me dat het veel erger was geweest als ik mijn kind had verloren in plaats van mijn man." Monica kan er open over vertel len, een enkele keer slikt ze een traan weg. Toen ze over het pro ject hoorde, gaf zij zich meteen op als vrijwilliger om jonge wedu wen en weduwnaars (onder de pensioengerechtigde leeftijd) te ondersteunen. Als mensen het overlijden van hun partner melden bij de ge meente Zwolle worden ze na een paar weken gebeld met de vraag of ze behoefte hebben aan prakti sche of emotionele steun of hulp bij het zoeken naar werk. Afhanke lijk van de behoefte wordt een spe ciaal opgeleide vrijwilliger, zoals Monica, gekoppeld aan de wedu we of weduwnaar. De vrijwilliger licht ook leraren en werkgevers voor over hoe ze het beste met rouwen kunnen omgaan. Als de proef na anderhalf jaar een succes blijkt, wordt hij uitge breid naar andere gemeenten. Het ministerie van Sociale Zaken be taalt eenmalig 122.000 euro. „Het idee ontstond toen ik in gesprek raakte met jonge weduwen", ver telt staatssecretaris Jetta Klijnsma. „Ze vertelden wat een impact het overlijden van hun partner had en dat kwam zo hard bij me binnen. We hopen dat gezinnen sneller op verhaal komen als ze met iemand kunnen praten." Monica kan niet wachten tot zij andere jonge weduwen en we duwnaars kan bijstaan. Want de afgelopen maanden hebben haar flink wat levenslessen geleerd. Met stip op nummer één: neem hulp aan van familie en vrienden. En voor de omgeving van een na bestaande: bied hulp aan. „Men sen zeggen al snel: bel me maar als ik je ergens mee kan helpen. Maar dat doen we niet zo snel. 'Mensen zeggen al snel: bel me maar als ik je kan helpen. Maar dat doen we niet zo gauw' Het is een te grote stap om ie mand te bellen en hulp te vragen. Zeg daarom: zullen we nu samen boodschappen gaan doen? Ik heb dat zo gemist. Ik stond twee da gen na het overlijden van mijn man alleen in de Jumbo, dat was heel moeilijk." Mensen vinden het sowieso lastig om met je te praten als je man net is overleden, merkt Monica. „Ik snap dat het heel moeilijk is, want wat moet je zeggen? Maar zeg dat dan. Het maakt helemaal niks uit hoe je het precies verwoordt, aandacht betekent al zo veel." Ook praktische hulp wil Moni ca geven. Het telefoonabonne ment van de overleden partner omzetten, bijvoorbeeld. Vertellen wat er allemaal financieel op je af kan komen. Toen Monica in janua ri haar baan als receptioniste kwijtraakte, dreigde ze haar nabe- staandenuitkering te verliezen in ruil voor WW. „Mijn man was dood en nu raakte ik ook nog mijn geld kwijt. Ik ben zo blij dat ik daarover gebeld werd door uit keringsinstantie UWV, want ik had geen idee." Het belangrijkste wat de jonge weduwe kan bieden is een luiste rend oor. „Rouwen is duizend keer je verhaal vertellen. Het is prettig om dat te delen met ie mand die hetzelfde heeft meege maakt. Ik had dat zelf heel fijn ge vonden." DEN HAAG. Jongeren die zonder toestemming een naaktfoto ver spreiden van hun ex moeten veel vaker naar Bureau Halt. Dat willen PvdA en minister Van der Steur van Justitie. Spannende blootfoto's wor den vaak met de smartphone gemaakt en verspreid. Meisjes verbieden zulke foto's te ma ken is volgens Els Rommes en Marijke Naezer van het Insti tuut voor Genderstudies in Nij megen niet nodig. „Het gebeurt tóch, en daarbij is het maken van naaktfoto's vaak nuttig. Pu bers leren hun eigen lichaam kennen, ontwikkelen zelfver trouwen, ontdekken wat pret tig is en minder prettig en heb ben er plezier in." Sexting, zo als het maken en versturen van naaktfoto's ook wel wordt ge noemd, is pas een probleem als er zonder toestemming plaatjes worden doorgestuurd. Van der Steur roept ouders op hun kinderen meer normbe sef bij te brengen op het gebied van sexting. Hij vindt dat da ders naar Halt moeten worden gestuurd, zodat ze een strafblad ontlopen, maar wel leren wat het effect is van hun actie. VJWXnZ-'np'S of bij: XreTzen ZATERDAG 26 SEPTEMBER 2015 Rouwen doe je niet alleen door Deborah Jongejan Monica During vrijwilliger door Bonne Kerstens Prijzen zijn p.p. en gebaseerd op een 2 pers. bezetting voor 8 dagen. Reissom exclusief Calamiteitenfonds van €2,50 en administratiekosten per boeking. Druk- en zetfouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11