Keizersvliegen zijn geen lieverdjes Vrouw uit de ijzertijd BUITEN 17 Zeeuwen in de buiten Uit de Zeeuwse klei Het rondvaartseizoen loopt nog tot en met oktober. Dus wat Roland van Banning betreft is het te vroeg om de balans op te maken. Het seizoen tot nu toe geeft geen reden tot klagen. Maar de komende weken tel len echt nog mee. Van Banning runt met zijn vrouw Marleen het rondvaartbedrijf in de Mid delburgse grachten. Twee boten hebben ze tot hun beschikking, elk goed voor maximaal vijf tig passagiers. Ze heten Son en Maen, naar oude schepen van de Verenigde Oost-Indische Com pagnie die ooit in Middelburg werden ge bouwd. De boten moeten meteen na het vertrek van af de steiger vlakbij de Kloveniersdoelen onder een paar lage bruggen door. Vandaar dat het pu bliek ook over de 'bukboten' spreekt. Eigenaar en schipper Van Banning heeft in de 22 seizoe nen dat hij vaart nog nooit iemand zijn hoofd zien stoten. In de boot houdt hij altijd een eigen verhaal: „We werken niet met bandjes. Ik vertel over de geschiedenis van de stad en welke gebouwen we zien. Omdat ik het zelf doe, kan ik inspelen op het publiek in de boot." Op de foto verplaatst hij kapitein Haddock, die meestal op de steiger staat. De keizersvlieg legt eitjes op levende dieren, zoals egels en cavia's. Natuurjournaal doorChiel Jacobusse HET ZEEUWSE LANDSCHAP Als er midden op de dag een egel de weg over steekt dan weet je dat er iets aan de hand is. Je ziet overdag hooguit jonge exem plaren in de tijd dat ze door de ouderdieren uit het territorium verjaagd worden. Dus toen ik vlak bij huis een voortsukkelende vol wassen egel met vrijwel helemaal dichtgeknepen ogen zag passeren, wist ik dat er iets niet pluis was. Bij nadere beschouwing bleek bo vendien dat zich enkele grote, glanzend groene vliegen rond de egel ophielden. Ze leken vooral ge concentreerd te zijn op het achter lijf van het dier. Die vliegen kende ik maar al te goed. Het waren keizersvliegen, beesten die verwant zijn aan onze alledaagse huisvlieg. Ik kende ze al jarenlang uit het boekje en ook wel van vluchtige ontmoetingen in het veld, toen ik indringend met hun levenswijze geconfron teerd werd. Ik werd gebeld door een nicht je, omdat haar hamster, Roos, doodziek geworden was. Of ik on middellijk langs kon komen, want ze was alleen thuis. Aangekomen zag ik een dramatisch tafereel. Op de flanken van Roos zaten tiental len larven die bezig leken te zijn om zich in de huid in te graven. De huid was helemaal vochtig en zag er buitengewoon teer en kwetsbaar uit. Goede raad was duur. Ik durfde het pijn lijdende beest niet goed op te pakken, maar voorzichtig haalde ik met een pincet één voor één de larven van de flanken en tussen de ach terpoten weg. Zeker een stuk of twintig. Voorzichtig deden we met een wattenstaafje wat baby olie op de tere huid. Maar voor de cavia leek onze ac tie nauwelijks verschil te maken. Daarom besloten we de dierenarts te bellen en die adviseerde ons om onmiddellijk langs te komen. Dus reden we snel in de auto naar Goes om de cavia te laten onder zoeken. De dierenarts had overdui delijk meer met dat bijltje gehakt. Zonder veel omhaal legde hij het arme dier op haar rug en toen za gen weVele honderden witte larven krioelden op de buik van de cavia en die werd als het ware gewoon levend opgevreten. Er zat maar één ding op, en wel de cavia met een spuitje uit haar lij den verlossen. Aldus geschiedde. Thuis gekomen zagen we dat de veroorzaker van dit leed nog in de woonkamer zat. Het was de kei zersvlieg, die zijn eitjes op de le vende cavia had afgezet. Was er met de rondsukkelende egel iets soortgelijks aan de hand? Het zou zo maar kunnen; tenslot te was het bovengenoemde beest ook op de plek des onheils blijven rondhangen. Maar de kans is gro ter dat het andersom was. De over duidelijk verzwakte egel is natuur lijk een makkelijke prooi voor pa- rasietvliegen. Juist bij dieren die al verzwakt zijn grijpen ze vaak hun kans. De nachtelijke levens wijze van gezonde egels is een ma nier om aan dat soort parasieten te ontsnappen. Dan blijven er ove rigens nog genoeg andere parasie ten over die de egel belagen. Hoewel er veel vind plaatsen van Zeeuw se prehistorie met bewoningssporen zijn, zijn er van de bewoners zelf maar weinig resten be waard. Eerder in deze rubriek werd al een stuk schedel van de Neanderthaler-jongeman Krijn vermeld. Hoe men in de prehis torie in Zeeland met de doden omging, is nauwelijks bekend. De oudste bijzetting van een dode kennen we sinds kort uit Hulst. Aan de Absdaalseweg zijn in het Laat-Mesolithicum, circa 5800 voor Chr., crematie- resten van een mens in een kuil begraven. De oudste Zeeuwse skeletbe graving of inhumatie is van een vrouw, gevonden aan de Oranjezonsprink in Seroosker- ke (Walcheren). Zij was rond 270 voor Chr. (midden-ijzer- tijd) begraven in het veen. Om dat delen van het skelet ontbra ken, is niet duidelijk hoe ze pre cies was bijgezet. Het lijk kan bij begraving al incompleet zijn geweest, of het graf is nader hand verstoord geraakt of de botten zijn deels vergaan. De begraving lag in noord-zuid richting, het lichaam op de rug, het hoofd aan de zuidzijde en één hand onder het hoofd. De begraven vrouw was ongeveer 1,60 meter lang en 22 tot 40 jaar oud. Aan de bewaarde botten konden geen opmerkelijke ziek tebeelden of een doodsoorzaak worden vastgesteld. Niet duidelijk is hoe in de midden-ijzertijd het algemene gebruik van lijkbezorging was. Tot nog toe gaat men uit van het cremeren van een dode. In dat geval is het begraven van de ze dode vrouw van speciale be tekenis. Vermoedelijk gaat het hier om de verering van een voorouder die als eerste van nieuwe bewoners stierf. Zo be graven in een stichtersgraf bracht de dode voorspoed voor de nieuwe nederzetting. VRIJDAG 25 SEPTEMBER 2015 Bukken voor de brug door Jan van Damme Roland van Banning laat kapitein Haddock reclame maken voor zijn rondvaartbedrijf in Middel burg. foto Lex de Meester door Robert van Dierendonck Robert van Dierendonck werkt bij de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. Het skelet van de 'oudste vrouw' van Zeeland; circa 270 voor Christus. Het is gevonden in Serooskerke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 72