HISTORISCH Argentijnse avond in Goes Tussen wier en schelpen Meer aanbod van cartoonachtige Zeeuwse kalenders Ontmoet een vrouw van staal 12 ZEELAND GEBOEKT Kalender w 2016 V" „ittéW* Het moet nog echt herfst worden, maar de Zeeuwse kalenders voor 2016 dienen zich al aan. Ofei FOTOKALENDER LEUK ZEEUWS 't is öög tied voe 2016 Uitgeverij Het Paard van Troje in Goes is al jaren actief met vooral nostalgische Zeeuwse maand- en verjaardagskalenders. Recent wer den aan het assortiment ook meer cartoonachtige exemplaren toegevoegd. Met de figuurtjes van Leuntje en Merien ontmoeten we meteen twee oude bekenden. Illustrator Jan Willem Hament is de geeste lijke vader van het in Zeeuwse dracht gehulde duo. In twaalf prenten wandelen ze door het jaar. Bijvoorbeeld: in sprokkel maand februari wordt een vuur van bijeengesprokkeld hout ge stookt; in grasmaand april wordt het gras gemaaid; in wijnmaand oktober staan er wijnflessen in de wei die worden gemolken (12,95 euro). Met de fotokalender Historisch Zeeland gaan we een eeuw terug. Elke maand is voor zien van een oude, ingekleurde ansichtkaart uit de collectie van Hans Lindenbergh. Met typisch Zeeuwse beelden van stad, dorp, haven en platteland (12,95). De Leuk Zeeuws Kalender is ge maakt in samenwerking met Leuk Zeeuws IKistje.nu, leveran cier van maatschappelijk verant woorde cadeaukistjes, en instel ling COB Laat je Horen - ont werp en ontwikkeling van educa tieve materialen over huiselijk ge weld en seksueel misbruik. Engel Reinhoudt schreef de teksten. Zo als: 'Liefde is gratis, vreemd da sommige d'r dan nog zo zunig mie bin' en 'Ok het doenkertse ure ei mae zestig menuten'. (14,95)- In 2012 verscheen het boek Argentijnse avonden van Ca- rolijn Visser. Dit boek ver telt het verhaal van Rinus van Mastrigt, die in de crisisja ren van de vorige eeuw (1937) op de fiets vanuit Rotterdam naar Nederlands-Indië gaat om daar werk te vinden, maar vervolgens in een jappenkamp belandt. Na de oorlog probeert hij met zijn twee jonge dochters Ida en Miep een bestaan in Argentinië op te bouwen. Ida van Mastrigt (1939) is naast haar vader de hoofdper soon in het in 2013 met de Bob den Uylprijs bekroonde boek van Carolijn Visser. Ida woont nog steeds in Argentinië, ze is daar sinds 1977 Honorair Consul voor Nederland. Ze heeft de com plete correspondentie van haar vader en andere familieleden be waard. Momenteel is ze in Nederland voor een serie lezingen. Woens dag 30 september is ze te gast in boekhandel De Koperen Tuin in Goes. De avond begint om 19.30 uur. De toegang is 5,- euro, inclu sief een consumptie in de pauze. Dinsdag 29 september geeft schrijfster Cori- ne Nijenhuis van 20.00 tot circa 22.00 uur een lezing in Café de Biet aan de Nieuwe Haven in Zierik- zee. Als schrijver en scheepseige naar ontdekte Corine Nijenhuis dat haar woonschip, een voorma lige Zeeuwse zeilklipper uit 1901, een opvallende geschiedenis heeft. Het schip overleefde twee we reldoorlogen, werd geroofd door de nazi's en hielp mee aan de bouw van de Afsluitdijk en de Zeelandbrug. En dan waren er nog de bewogen levens van de schippers zelf. In Een vrouw van staal. De bui tengewone biografie van een bin nenvaartschip vertelt Corine Nijenhuis over honderd jaar Ne derlandse geschiedenis, gezien door de ogen van vijf generaties schippers. Anne de Vries van de Zierik- zeese boekhandel De Vries orga niseert de schrijversavond, de toegang kost 10,- euro, inclusief een consumptie. www.pzc.nl/zeelandgeboekt De ZB, hoor je wel eens zeggen, is het kleine zusje van de KB. Wan neer het om Johanna Kruit gaat, blijkt de Zeeuwse Bibli otheek juist de grote broer van de Koninklijke. In Middelburg kun nen ze je 94 keer Johanna Kruit bieden, in Den Haag niet meer dan 62 keer. De belangrijkste boe ken die ik van haar laat komen zijn de verzamelbundels Land grens met de gedichten 1970-1980 en Zeegrens met de gedichten 1980-2000. Het is heel stil in de Haagse leeszaal, maar wanneer ik me in de bundels verdiep, hoor ik golfgebruis, weeklagende meeu wen, wind boven het hoge duin. Daarin valt Johanna Kruit nauwelijks te overtreffen, in het nauwkeurig en indringend be schrijven van wat ze ziet in haar omgeving. Haar wereld is mis schien klein, ze groeide op in Zou- Johanna Kruit telande en verhuisde op een dag naar Biggekerke, punt. Maar in haar poëzie vol gele duintoppen en donkere zeeën lijkt die zelfde wereld juist heel groot, nergens een einde te bekennen. 'De zee is eindeloos', schrijft ze dan ook, en 'schepen varen/ ver geheimzinnig naar een dromend land/ dat zwijgt van stilte.' Haar beste gedichten, bijna schokkend ongekunsteld, lijken een natuurverschijnsel, alsof ze zijn aangespoeld, een kleine schat tussen wier en schelpen. 'Septem ber en de meeuwen vliegen lager,' begint een gedicht, precies goed, ook al weet ik niet of het in orni thologisch opzicht klopt. In later werk is ze Walcheren, de rest van Zeeland verder gaan verkennen. Zo belandt ze in Westkapelle waar ze de vuurtoren aan het woord laat: 'Ik sta heel hoog. Het lage eiland ligt/ beneden, met ach ter me de zee.' In een ouder vers sprak de zee zelve: 'wie zou mij kennen?/ ik ben ouder dan de aar de, maar/ jonger dan het jongste kind.' Daarom, door deze tegen stelling, doordat de zee eeuwig de zelfde en voortdurend anders is, kon zij met slechts een paar the ma's een uitgebreid oeuvre vul len. Tweeënzestig dan wel vieren negentig titels, je hebt Johanna Kruit niet zomaar uit. Zeeland geboekt f - mC t& txtfcdïè «ar Mm CoMculeiM Volop zicht op 2 016 UUSl door Jan van Damme door Mario Molegraaf (1940) Landgrens gedichten 1970-1980 Zeegrens gedichten 1980-2000 Zie voor Johanna Kruit ook de sectie biografieën op zeelandgeboekt. LANDGRENS JOHAN\,y ,'KRri^

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 44