moois a Ouders van verdronken Syrische meisje zitten vol vragen NIEUWS 3 Al het. komt van binnenuit LEOLUX Het roze slaapkamertje met vrolijke tekeningen is pijnlijk leeg. Het verdriet van de familie Hamada in Rhenen is immens. Een woning net als alle ande re. De portiekwoning in de Akkeleiplantsoen in Rhe nen,waar Nasar Hamada sa men met zijn vrouw Jumana en kin deren woont. Binnen is het verdriet voelbaar. Het roze meisjeskamertje, vol met vrolijke tekeningen, het pijn lijk lege kinderbed. Moeder Jumana zet Syrische koffie voor het bezoek dat in en uit loopt om de familie te ondersteunen. Vader Nasar ploft op de bank, steekt een sigaret op en kijkt beduusd voor zich uit, om ver volgens ogenschijnlijk rustig zijn ver haal te vertellen. „We woonden in Damascus, de hoofdstad van Syrië. Ik werkte bij een bouwbedrijf en mijn vrouw was tuinarchitect. Dat deed zij tot we kin deren kregen, toen stopte ze met wer ken om voor hen te zorgen. Toen de oorlog uitbrak, hadden we daar in het begin niet zo veel last van. Tot er een jaar geleden een aantal autobom men vlak bij ons huis explodeerden. Toen wist ik dat de veiligheid van mijn gezin in Syrië niet meer te ga randeren was." Strand Met de hulp van duistere figuren maakte vader de levensgevaarlijke overtocht naar Europa. Op een strand in Egypte stapte hij in een bootje dat hem over de Middellandse Zee naar Italië bracht. Uiteindelijk kwam hij aan in Ter Apel, waar hij weer con tact kon zoeken met zijn vrouw. „Zij vertelde me dat er ook bommen vie len op de school van onze kinderen. We konden niet langer wachten, ook de kinderen moesten daar weg." Hij wil benadrukken dat ze geen econo mische vluchtelingen zijn of op zoek waren naar een beter leven. „We had den het daar goed. Maar het was on veilig. De dood lag om de hoek op ons te wachten." Moeder Jumana, Salam, broertje Ja- mal en zusje Lamis reisden een paar maanden later via Turkije naar Neder land. Vier maanden zijn ze nu in ons land en in Rhenen waren ze net be gonnen aan een nieuw leven. Een vei lig leven. Tot het noodlot maandag middag onverbiddelijk toesloeg. Dui zenden tranen zijn er al gevloeid en ook nu houden de ouders het niet droog. Duidelijkheid willen ze, over wat er met hun oudste dochter is ge beurd. „Hoe kan het dat niemand heeft gezien hoe Salam in het diepe bad terecht is gekomen? Waarom overleven we de oorlog in Syrië en De bommen vielen op de school van Salam in Damascus sterft ze in een zwembad in Rhenen? Hier kon ik met een veilig gevoel mijn kinderen naar school sturen. Waarom is ze er niet meer?" Op nieuw biggelen er tranen. Wat precies is gebeurd in zwem bad 't Gastland is nog onduidelijk en wordt door de politie onderzocht. Dat onderzoek is nog niet afgerond, laat de politie weten. Vader Nasar hoorde van de dokter die het lichaam van Salam onderzocht dat ze bijna een kwartier in het water heeft gele gen. „Ik kan niet begrijpen waarom ze niet eerder naar haar op zoek zijn gegaan", zegt de moeder vertwijfeld. „Er zijn toch meesters en juffrou wen? En waar was de badmeester?" Ze zijn bang dat de zaak in de doof pot wordt gegooid en dat het erop ge gooid wordt dat hun dochter mis schien zelf per ongeluk in het diepe bad is gesprongen. Een onwetend bui tenlands meisje dat gewoon een fout je maakte. Slapen „Salam wist heel goed dat ze niet kon zwemmen. Dit was pas haar derde zwemles. Wij hadden haar verteld dat ze niet in het diepe mocht. Ze luisterde altijd goed. Er heeft iemand zitten slapen", zegt Jumana streng. Dat zei de advocaat van de familie eerder in deze krant ook. „Er heeft daar iemand ongelooflijk lopen sla pen. Hoe heeft dit kunnen gebeuren? Waarom is haar afwezigheid niet eer der opgemerkt?" Vader Nasar steekt nog maar eens een sigaret op en kijkt dof voor zich uit. Aan zijn voeten lig gen hoopjes as. Afgelopen woensdag is Salam be graven op de islamitische begraaf plaats in Veenendaal. Haar broertje en zusje kunnen het ontbreken van hun zusje nog steeds niet begrijpen. Met broertje Jamal gaat het slecht. Sinds de dood van zijn zus at hij al leen nog maar een appel. Drinken doet hij ook amper, net als praten. Als hij praat, vraagt hij of hij nog naar school kan. Of dat wel veilig is. Want zijn zusje is ook niet teruggeko men van een dag school. Het zijn die ontroerende vragen van jonge kinde ren die de ogen van de ouders iedere keer week en rood maken. Herinneringen Het enige waar de familie zich aan kan vasthouden zijn de herinnerin gen aan Salam. Ze had prachtige toe komstdromen. Dromen die ieder meisje van 9 heeft, waar ook ter we reld. Ze wilde hard gaan leren om dokter te worden. „Toen er een bom vlak naast haar school viel, zag ze hoe gewonde kinderen werden ver zorgd", mijmert haar moeder. „Zij wilde ook mensen helpen en hen be ter maken." WOONPLAZA VRIJDAG 25 SEPTEMBER 2015 'Waarom overleven we Syrië en sterft ze in een zwembad?' door Yelle Tieleman Salam verdronk maandagmiddag in een zwembad in Rhenen. Het condoleanceregister voor Salam. foto Tamara Reijers De Leolux collectie is een onuitputtelijke bron van inspiratie voor iedereen die dertien-in een-dozijn-meubelen geen optie vindt. Soms eigenwijs, royaal of gestileerd, maar altijd comfortabel en hoogwaardig. Ontdek de nieuwste modellen bij Binnenuit Meubelen; de grootste select Leolux studio van Zuid-West Nederland. Schouwersweg 7 Heinkenszand 0113 56 14 82 binnenuit.nl 100 woonmerken 9.000m2 inspiratie persoonlijk woonadvies

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3