Getijdencentrale in pijlerdam geplaatst Een kwestie van prioriteiten Slechte tijden Taaiklas voorziet ruimtegebrek 2 ZEELAND Leerkrachten hebben te weinig tijd en kennis om anderstalige kinderen Nederlands te leren. COMMENTAAR Scholen die onderwijs aanbieden aan asielzoekerskinde ren, dreigen in moeilijkheden te komen. De toestroom is groot en zal nog groeien. Als er dan te weinig geld is en te weinig ruimte en onvoldoende geschikt personeel, gaat het fout. Dat zou heel jammer zijn. De school is de perfecte omgeving om aan Nederland te wennen. Elke investering die daar wordt gedaan, betaalt zich dubbel en dwars uit. Deze moei lijkheden in het onderwijs zijn onderdeel van een veel groter probleem. Nederland lijkt - net als veel andere Europese landen - nog onvoldoende doordrongen van de nieuwe orde. Daarin zijn miljoenen vertwijfelde mensen op zoek naar een leefomgeving die toekomst biedt. Velen zullen naar Nederland komen. Dat effect wordt merkbaar in alle geledin gen van de maatschappij. Behalve in het onderwijs ook in de econo mie en in de cultuur. En aanvan kelijk waarschijnlijk ook in de ge zondheidszorg, want veel vluchte lingen zijn getraumatiseerd. De komst van al die vluchtelingen verandert Nederland. Wellicht niet fundamenteel, maar zeker ingrijpend. Zoals in het onderwijs de kwaliteitsverbetering mogelijk even moet wijken voor de op vang van anderstalige leerlingen, zo veranderen als het goed is de prioriteiten over de breedte van de samenleving. Elke investering in passend onderwijs voor vluchtelingen betaalt zich dubbel en dwars uit NEELTJE JANS. Tocardo Tidal Turbi nes heeft gisteravond de getijden- centrale geplaatst in een van de openingen van de Oosterschelde- kering. Het gaat om een constructie waaraan vijf waterturbines han gen. De eb- en vloedbeweging van het water brengt de rotors van de turbine in beweging en zo wordt elektriciteit opgewekt. De verwachting is dat de turbines vanaf november stroom leveren aan het net. De totale capaciteit is 1,2 megawatt, wat goed is voor de stroomvoorziening voor duizend huishoudens. Het is in zijn soort de grootste commerciële opstel ling voor getijdenenergie in de we reld, stelt Tocardo. Aan de bouw en installatie van de getijdencen trale werken onder meer de Zeeuwse bedrijven Hillebrand uit Middelburg, Istimewa Elektro uit Vlissingen-Oost en Van der Straaten uit Hansweert mee. Almanak Dat gepensioneerde stel uit Middel burg toert al jaren met de motorboot door Nederland, 's Avonds in de ha ven - dit keer was het Urk - drinken zij een glaasje in de kajuit. Mevrouw mag dan graag een paar afleveringen van de soap Goede tijden, slechte Tij den kijken. Zij bedient zich hiervoor van draadloos internet. Vorige week werd het stel thuis verrast met een re kening van hun provider. Die wilde graag 582 euro voor enkele uren 'streaming'. „Ze had net zo goed met de taxi naar Hilversum kunnen rij den en een privévoorstelling laten op voeren", klaagde meneer. Wetenschapsdag in de ZB ZB/Planbureau houden za terdag 3 oktober de jaarlijk se Wetenschapsdag. The ma dit jaar is: de oerknal. Tijdens de wetenschaps dag leren de bezoekers van alles over kometen, studenten van de HZ doen allerlei proefjes. Hoe maak je bijvoorbeeld je ei gen shampoo? Kinderen kunnen een zon- ne-energiebootje bouwen, je eigen ruimtepak ontwer pen en er is een speur tocht over Europa. De we tenschapsdag duurt van 10 tot 16 uur. Meer wegwijzers naar Zierikzee De bewegwijzering naar Zierikzee wordt op een aantal punten uitgebreid. Dat heeft Rijkswaterstaat (RWS) besloten. Vanaf Rotterdam gezien, komen de extra borden te staan in de westelijke rich ting vanaf knooppunt Rid derkerk en in oostelijke richting tussen knoop punt Beneluxplein en Vaanplein. Volgens RWS voldoet de huidige bewegwijzering aan de nationale regels, maar blijkt uit ervaring van de weggebruikers dat meer borden gewenst zijn. Strandhoek heeft gezelligste terras Eetcafé De Strandhoek bij camping Anna Friso te Kamperland is gekozen tot Zeelands 'gezelligste terras'. De top 5 bestaat verder uit: 2. Loodsensocië- teit Vlissingen; 3. Het Wit te Schip Zoutelande; 4. 't Schor Hulst; 5. Soif Vlissin gen. Gasten stemden via internet en sms ten bate van een goed doel: Pink Ribbon. De Strandhoek kreeg 92 stemmen, en werd gewaar deerd met het cijfer 9,35. In Zeeland waren 24 ter rassen in competitie. Chaniq leukste Zeeuwse kapper Kapsalon Chaniq uit Hulst is benoemd tot 'leukste kapsalon van Zee land'. Tienduizenden men sen brachten hun stem uit via www.kapsalonvanhet- jaar.nl. Er werd gekeken naar sfeer en vriendelijk heid. Chaniq werd in mei ook al benoemd tot 'beste kapsa lon van Zeeland'. De ver kiezing wordt voor het vierde jaar gehouden door Vote Company. VLISSINGEN. Zeeuwse scholen worstelen met de grote toe stroom van asielzoekerskinde ren. De opleidingen voor leerlin gen die nog geen Nederlands spreken, barsten bijna uit hun voegen. En als anderstalige kin deren op gewone basisscholen te recht komen, dan ontbreekt het de leerkrachten aan tijd en ken nis om de leerlingen goed te hel pen bij hun taalachterstand. De 117 leerlingen van de Inter nationale Schakelklas Het Molen water in Middelburg passen nu nog nét in het gebouw aan de Grevelingenstraat. Maar er zijn geen lokalen meer over. Coördi nator Irene Duden maakt zich zorgen, omdat er alleen al de af gelopen maand 44 leerlingen bij gekomen zijn. „We hebben nu negen groepen, maar ik ver wacht dat we dit schooljaar een tiende en waarschijnlijk nog een elfde groep moeten starten. We krijgen bekostiging voor het leer lingaantal op 1 oktober. Er is bo vendien geen ruimte, terwijl het heel belangrijk is om de groep op één plek te hebben. Ze heb ben elkaar nodig: de nieuwe leer lingen leren van de leerlingen die al langer in Nederland zijn." Schouwen-Duiveland zoekt naar een oplossing voor de onge veer dertig asielzoekerskinderen die op verschillende scholen op het eiland zitten. „Er is een voor ziening nodig voor hen", zegt Kees van Damme, directeur van scholenkoepel Radar. „Het taal onderwijs voor deze kinderen is een grote opgave, naast alle zorg- kinderen die óók in de klas opge vangen moeten worden." Scho len, de gemeente en de kinderop vangorganisaties onderzoeken verschillende opties: één daar van is een speciale taalklas voor asielzoekerskinderen. Zo'n voorziening bestaat al drie jaar in Goes, bij basisschool De Tweemaster. Het aantal leer lingen in dit 'taaiexpertisecen trum' is de afgelopen maanden verdrievoudigd van twintig naar zestig leerlingen. Basisschoolkin deren uit de asielzoekerscentra in Goes en Middelburg krijgen 'Er is geen ruimte, terwijl het belangrijk is iedereen op één plek te hebben' hier les. Pas als ze goed genoeg Nederlands kunnen, gaan ze naar een gewone school. De school voorziet ruimtegebrek. „Er is nu nog één lokaal leeg. Dat wordt binnenkort ingericht", zegt Tanneke Pop, directeur van De Tweemaster. „Als we nog ver der groeien, hebben we alleen nog een lokaal dat maar drie da gen per week beschikbaar is." De taaiklassen hebben ook moeite om snel geschikt perso neel te vinden. „We zijn heel hard op zoek", zegt Pop. „Je hebt mensen nodig die geschoold zijn in het bijbrengen van het Neder lands als tweede taal. Die zijn in Zeeland moeilijk te vinden. Bo vendien vindt niet iedereen het leuk om deze kinderen les te ge ven. Gelukkig hebben we nu een onderwijsassistent die Arabisch spreekt. Zij kan ook tolken." Duden nam voor de Interna tionale Schakelklas in Middel burg vorig schooljaar tien docen ten aan en is ook nu druk bezig met werving van personeel. „De meeste nieuwe docenten zijn nog niet geschoold in het lesge ven aan anderstaligen. Ze volgen ook nog een opleiding." Wilt u iemand nomineren? De constructie met de vijf waterkrachtturbines wordt tussen twee pijlers van de stormvloedkering geplaatst, foto Marcelle Davidse Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG ZIERIKZEE KAMPERLAND HULST School tobt door Cornelleke Blok Irene Duden, ISK Middelburg Ga dan naarwww.pzc.nl/helden De PZC zet de helden van het onderwijs in het zonnetje. Wij zijn op zoek naar mensen die het verschil maken op basisscholen en middelbare scholen in Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 34