School tobt met j asielzoekerskinderen Er was eens... een vader die voorleest Dansj'e op de dijk r Aanmaning van Sabewa voor 29.000 huishoudens Alle rekeningen van de 387 afdelingen geblokkeerd Lokale bestuurders van ouderenbond verduisteren zo'n twee ton aan ledengeld. V Pelgrims sterven in het gedrang Thuiswerken aan de keukentafel? Het kan ook anders In Geld Goed WOERDEN. Ouderenorganisatie ANBO is het slachtoffer geworden van grootschalige interne fraude. Bij lokale afdelingen werd de afge lopen jaren ledengeld weggesluisd naar stichtingen en verenigingen, bijvoorbeeld om bouwprojecten te financieren, zonder overleg met het hoofdkantoor. Meermaals ver dwenen ook hoge bedragen naar zakelijke rekeningen waar de ANBÓ-top niet meer bij kon of naar privérekeningen. Het groot ste fraudebedrag vorig jaar was ruim 150.000 euro. Het hoofdkantoor in Woerden kreeg steeds meer signalen van fraude. „We zaten de afgelopen ja ren meerdere keren op het politie bureau om aangifte te doen", zegt directeur-bestuurder Liane den Haan. „Het kon zo echt niet langer doorgaan." Deze week nog ontvin gen alle penningmeesters een ano nieme brief waarin ze worden op geroepen ledengelden naar een aparte rekening, buiten de ANBO, over te maken. De top zag dat sig naal na de fraudes van de afgelo pen jaren als de druppel. Gisteren werden alle rekeningen van lokale afdelingen geblokkeerd. Deze ac tie werd in het diepste geheim voorbereid, uit angst dat kwaad willenden nog snel grote bedra gen zouden wegsluizen. Het landelijke bestuur heeft in totaal nog 3,4 miljoen uitstaan bij lokale afdelingen, leert informatie die deze krant bezit. Er zijn inmid dels vele tienduizenden euro's aan ledengelden besteed aan juri dische kosten om de misdrij ven te kunnen aanpakken. Tot nu toe hadden de 387 ANBO-af- delingen allemaal zelf toegang tot een rekening. Jaarlijks kre gen lokale bestuurders, afhanke lijk van de grootte van hun af deling, enkele honderden tot soms vele duizenden euro's in handen voor projecten en acti viteiten. Georganiseerde activi teiten kunnen doorgaan, stelt de ANBO. Voortaan kunnen al le leden zelf projecten in hun buurt op touw zetten. Voor het budget worden speciale AN- BO-betaalpassen beschikbaar gesteld, met een tegoed. Sabewa heft en int voor heel Zee land de waterschapsbelastingen en voor Borsele, Goes, Hulst, Ka- pelle, Reimerswaal, Sluis, Terneu- zen en Tholen de gemeentelijke belastingen. Wie de eerder dit jaar opgelegde aanslag niet heeft be taald, ontvangt een aanmaning. Het totaal van 29.000 aanmanin gen is volgens voorzitter Jon Her- selman niet extreem. „In totaal doen we jaarlijks ruim 200.000 aanslagen de deur uit. Vorige keer zaten we op ongeveer hetzelfde percentage aanmaningen." Nu is gekozen voor een gefaseer de aanpak. „Dat hebben we ge leerd van de commotie van vorige keer. Toen deden we de hele bups in één keer en kwamen ook alle reacties tegelijk. Nu spreiden we het over een aantal weken." Op 28 september worden de aanmaningen voor de gemeenten Terneuzen, Hulst en Sluis ver stuurd, op 12 oktober volgen Vlis- singen en Middelburg, op 26 okto ber Veere, Noord-Beveland, Schou- wen-Duiveland, Reimerswaal en Tholen en op 2 november Goes, Kapelle en Borsele. MEKKA. De jaarlijkse bedevaart - hadj - bij Mekka in Saudi-Arabië is gisteren uitgelopen op een dra ma. Ruim zevenhonderd pelgrims werden doodgedrukt in de men senmassa. Ze werden onder de voet gelopen toen twee grote groe pen gelovigen tegelijk aankwa men op een kruispunt op de hoofdroute van Mina naar Jama- rat. www.pzc.nl Editie WALCHEREN VRIJDAG 25 september 2015 4 7° Zonnig 257e jaargang nr. 226 Los nummer 1,95 Abonneeprijs 1,11 en droog ZEELAND 2 3 PAGINA 8 KAMPERLAND. Minister Melanie Schultz van Haegen (Infrastructuur en Milieu) maakte gisteren een dansje op de versterkte Oosterscheldedijk op Noord-Beveland. Dat deed ze met een dansgroep nadat ze de laatste steen had gelegd van het Project Zeeweringen. De afgelopen 19 jaar zijn de 235 kilometer dijken in Zeeland op sterkte gebracht, foto Marcelle Davidse ZEELAND 4 ITt •- fli Fraude op grote schaal bij ANBO door Edwin van der Aa Lees verder pagina 7 TERNEUZEN. Sabewa Zeeland ver stuurt vanaf maandag in totaal 29.000 aanmaningen. Dat gebeurt in gedeelten om de reacties van ontvangers te spreiden. pagina 4: Bedevaart wordt dodenmars 8 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 1