Superbloedmaan on g unicum Politiek knijpt 'm voor referendum 'Gefeliciteerd, ik moet door!' NIEUWS 17 Weinig talen Nederlandse basisschool Mona Lisa blijft raadsel Veel minder illegalen Het is een combinatie van twee natuurverschijnselen: de 'bloed- maan' en de 'supermaan'. Men spreekt van een bloedmaan als er een totale maansverduiste ring plaatsvindt. De maan kleurt dan rood doordat zon licht op de aarde reflecteert naar de maan. De andere term, supermaan, gebruiken we wan neer de maan extra dicht bij de aarde staat. Niets bijzonders, want dat gebeurt vrijwel elke maand maar het is in Neder land maar zo'n drie keer per jaar zichtbaar. Als de twee na tuurverschijnselen op hetzelfde moment plaatsvinden, heet dat een superbloedmaan. Dat kun je wel zeggen, ja. De laatste keer dat de bloedmaan en de supermaan samen in Ne derland te zien waren, was in 1982. Een 'gewone' maansver duistering is al vrij bijzonder. De eerstvolgende keer dat we daarvan getuige kunnen zijn, is in 2019. Wie er vanaf het begin bij wil zijn, moet de nacht doorhalen. Om 2:11 begint de gedeeltelijke verduistering namelijk al. De linkerhelft van de maan wordt geleidelijk minder fel en uitein delijk grotendeels verduisterd. Tussen 4:11 uur en 5:24 uur kleurt de maan rood, met het hoogtepunt rond 4:47 uur. De maansverduistering ein digt om 7:24 uur. Dan komt de zon ook bijna op. In heel het land is de maansverduistering zichtbaar. Tenminste, als het weer een beetje mee zit. Voor alsnog is de weersverwachting gunstig. Hoewel mist of laag hangende bewolking niet wordt uitgesloten, is kans op heldere condities groot. In tegenstelling tot bij een zons verduistering kan het geen kwaad om zonder zonnebril naar het verschijnsel te kijken. Wel zal de maan vlak voor de verduistering tot liefst 30 pro cent helderder zijn dan nor maal. Dat levert echter geen ge vaar op. Zo zien wij dat, maar er waren bevolkingsgroepen die de super bloedmaan zagen als een on heilspellend teken van boven. Zo geloofden de Chinezen tij dens de Zhou-dynastie (1046-256 v.Chr.) dat een maans verduistering hongersnood en epidemieën aankondigde. De maan zou worden aangevallen door draken of wilde dieren, en de Chinezen luidden klokken om die te verjagen. De Inca's dachten de maan bloedrood werd wanneer een jaguar de ster aanviel en zijn tanden erin zette. Wees dus gewaarschuwd. Iets meer dan de helft van de kinderen op Nederland se basisscholen leert een buitenlandse taal, vrijwel altijd Engels. Dat is flink onder het Europese gemid delde. Van de 17,7 miljoen leerlingen in het basison derwijs krijgt bijna 82 pro cent les in een of meerdere vreemde talen. Dat blijkt uit cijfers van Eurostat. In landen als Italië, Spanje, Frankrijk leren vrijwel alle kinderen een vreemde taal. Italiaanse onderzoekers zeggen mogelijk de beende ren van het model voor de Mona Lisa te hebben ge vonden. De onderzoekers hebben drie jaar gezocht naar het lichaam van Lisa Gherardini. Uiteindelijk openden ze het Giocon- da-familiegraf in Florence, omdat het schilderij in Ita lië de Gioconda heet. In de tombe lagen enkele licha men, waaronder één uit het begin van de zestiende eeuw. De onderzoekers hadden gehoopt een sche del te vinden. Die werd echter niet aangetroffen. Schatten onderzoekers in 2009 nog dat er ongeveer 60.000 tot 135.000 illegale vreemdelingen in Neder land verbleven, nu komen ze voor dat jaar op een aan tal tussen de 20.000 en 65.000 personen uit. Dit heeft te maken met een aangepaste schattingsme thode, staat in een brief van staatssecretaris Klaas Dijfhoff van Asiel. Maandag is de 'Deadline Des Doods', om 'geschiedenis te schrij ven' en de 'democratie te redden'. Er moeten dan 300.000 handteke ningen liggen om een referendum aan te vragen. GeenStijl zit er nog zo'n 25.000 vandaan. Als de actie slaagt wacht binnen zes maanden de stembus. Het is weliswaar een raadgevend en niet-bindend refe rendum, maar toch. Alles draait om het zogenoem de associatieverdrag tussen Oekraï ne en de Europese Unie. In de Tweede Kamer beschouwd als een onschuldig en 'aangekleed' han delsverdrag. Dat beeld is veran derd omdat het GeenPeil-team, onder leiding van de brutale ver slaggever Jan Roos, het een op maat noemt naar Oekraïense toe treding tot de EU. „Een land vol corruptie, illegale vrouwenhandel en met een burgeroorlog", zegt Roos. „Ze dachten dit verdrag even buiten het zicht van de dom me burger erdoor te loodsen, maar dat gaat mooi niet door." Hij trekt publicitair de kar; ook het Burgercomité-EU en het Forum voor Democratie van Thierry Bau- 'Vindt de burger dat de rem op dat verdrag moet, dan accepteren we dat' Alexander Pechtold Leider D66 det zitten achter het initiatief. Op het Binnenhof zit men be hoorlijk in de maag met de actie. De Tweede Kamer stemde, op de SP en PVV na, al in april vóór het verdrag. D66 ziet het al helemaal met ongemak aan. De partij be schouwt het referendum als een kroonjuweel, maar stemde vóór het verdrag. „Prima als het referen dum er komt", zegt fractieleider Alexander Pechtold nu. „Vindt de burger dat de rem op dat verdrag moet, dan accepteren we dat." Zo laconiek zal het er binnens kamers niet aan toe gaan. Rutte zal zich verbijten. Een eventueel referendum valt middenin het Ne derlands voorzitterschap van de EU, niet fraai als er dan binnens lands geageerd wordt tegen een Europees verdrag. Dan zijn er nog de kosten: zo'n 27 miljoen euro. VRIJDAG 25 SEPTEMBER 2015 door Emiel Poeiert Zondagnacht is in heel Nederland een bijzonder natuurverschijnsel zichtbaar dat de naam 'super bloedmaan' draagt. Het klinkt even angstaanjagend als intrige rend. De superbloedmaan, wat is dat? Is het verschijnsel bijzonder? Hoe laat is de superbloedmaan zondagnacht te zien? 447 Om 13 minuten voor 5 op maandagochtend is de gecombineerde bloed- en supermaan op zijn hoogtepunt en daardoor het beste zichtbaar. Is het schadelijk om in de super bloedmaan te kijken? Dus de naam 'superbloedmaan' klinkt angstaanjagend maar is slechts een gevaarloos fenomeen? BRUSSEL Mona Lisa FLORENCE 800 Inspecteurs van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit hebben 800 meter illegale visnetten in het Markermeer gevonden. Er zat 150 kilo vis en een dode eend in de netten. DEN HAAG DEN HAAG. Een beetje jammer, vinden Harry (24) en Tha- mar (23) Niemeijer: premier Rutte had geen tijd om met ze op de foto te gaan gisteren. Ze probeerden hem zover te krijgen toen hij toevallig voorbij kwam tijdens hun trouwreportage op het Binnenhof, maar de premier been de snel verder. „Gefeliciteerd, maar ik heb geen tijd voor een foto", reageerde de vrijgezelle premier. Harry: „Mijn vader heeft 32 jaar op het Binnenhof gewerkt. Hij zat bij het informatiecentrum. Vorig jaar is hij overleden. Door foto's te maken op het Binnenhof, was hij er toch een beetje bij." Dat wist Rutte natuurlijk niet. Dat er toch een foto is van het paar en Rutte, komt doordat er ook toe vallig een nieuwsfotograaf voorbij kwam. „De foto komt absoluut in het trouwalbum." foto Frank van Rossum door Tobias den Hartog DEN HAAG. Shockwebsite GeenStijl lijkt te slagen met de actie Geen- Peil om een referendum van de grond te krijgen over een omstre den verdrag tussen de Europese Unie en Oekraïne. In politiek Den Haag groeit het ongemak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17