Wetenschappers vinden aanknopingspunten in genenonderzoek 8 NIEUWS Mantelzorgertips interview „Er niet één oorzaak, maar vele", weet VU-neuropsycholoog Wiesje van der Flier. Zij schreef met een collega een boek over het ziekteproces. „Het is niet of-of, maar en-en. Door de toe genomen aandacht voor wetenschappelijk onderzoek is er óók meer aandacht voor het ziektebeeld, en de problemen die daar mee gepaard gaan. En dat leidt weer tot be tere zorg voor de patiënten, al is het maar omdat adequate hulp begint met een goede diagnose. Er zijn veel vormen van onder steuning voor mensen die lijden aan de mentie, maar niet iedereen weet die te vin den. Daar valt nog een wereld te winnen, bijvoorbeeld met de inzet van casemana gers. Verder is het belangrijk dat er voldoen de steun is voor mantelzorgers, want die hebben het vaak heel zwaar." „Als je je zorgen maakt, of als je omgeving dat doet. Zo nodig kan de huisarts je door verwijzen naar een gespecialiseerde geheu genpoli." „De afgelopen decennia is de behandeling van hart- en vaatziekten en diabetes enorm verbeterd. Het lijkt erop dat daarmee ook de kans op dementie enigszins vermindert. Hoe dat precies werkt weten we nog niet, maar duidelijk is wel dat 'goed' leven het ri sico op het ontstaan van de ziekte verlaagt. Dan gaat het natuurlijk over niet roken, een gezond dieet en gewicht en voldoende be wegen, maar óók over geestelijk en sociaal actief blijven. Dat blijkt namelijk even be langrijk te zijn." 70 procent van de mensen met demen tie wordt thuis verzorgd. Van de 300.000 mantelzorgers die dat doen is 51 procent 'tamelijk belast tot overbe last', blijkt uit de Dementiemonitor Mantelzorg 2014 van Alzheimer Neder land. Voor alle mantelzorgers heeft het Trimbos Instituut in samenwer king met Stichting Geriant en Alzhei mer Nederland de site DementieOnli- ne.nl ontwikkeld, met informatie, praktische tips en een onlinecursus. Mantelzorgers leren daarin omgaan met het veranderende gedrag van hun naaste en met hun eigen emoties. Wiesje van der Flier (1975), die vandaag haar oratie uitsprak bij haar benoeming als VU-hoogleraar: „Ik verwacht niet dat alzhei mer over tien jaar de wereld uit is. Maar ik denk wel dat we dan flinke stappen hebben gemaakt om te begrijpen hoe het ziektepro ces werkt, en daarmee ook hoe we er zo vroeg mogelijk op kunnen ingrijpen. Als een patiënt eenmaal dementie heeft, is de schade namelijk vaak al zo groot dat je er niet veel meer aan kunt doen. Een oplos sing zoeken voor alzheimer gaat dus vooral over voorkomen dat er problemen ont staan." „Dat is absoluut niet waar. Natuurlijk had iedereen gehoopt dat we verder zouden zijn, maar er is wel degelijk veel gebeurd. Om te beginnen kunnen we steeds beter vaststellen of iemand wel of niet aan alzhei mer lijdt. Dat is belangrijk, omdat we pa tiënten vervolgens de juiste zorg kunnen bieden. Of mensen gerust kunnen stellen als ze het niet hebben natuurlijk. Daarnaast helpt die verbeterde diagnos tiek meer inzicht te krijgen in wat er bij het ontstaan van de ziekte gebeurt, en waar het fout gaat. Hetzelfde geldt voor gene tisch onderzoek. Hoe meer genen we ken nen die bij alzheimer betrokken zijn, hoe meer aanknopingspunten we hebben om naar een oplossing te zoeken. En we maken ook wel degelijk stappen bij het ontwikkelen van een behandeling. Er vindt nu onderzoek plaats met een nieuw middel dat in een voorstadium van alzheimer geheugenklachten lijkt te ver minderen en de ziekte zou kunnen vertra gen. Het is allemaal nog heel pril, maar het biedt wel hoop voor de toekomst." „Ik ben een optimist, dus ik geloof van wel. Maar er zal nooit één wonderpil komen. Alzheimer is een heel ingewikkelde ziekte. Er is niet één oorzaak aan te wijzen; het is een samenspel van verschillende factoren dat bij iedere patiënt anders uitpakt. Dat be tekent: maatwerk. Oftewel, gepersonaliseer- de, doelgerichte medicijnen zoals je dat bij voorbeeld ook al bij kanker ziet. Daar kijkt men naar de unieke kenmerken van een tu morcel en past de behandeling erop aan. Ik verwacht dat er in de toekomst ook zoiets bij alzheimer gaat gebeuren." duizend duizend duizend jaar procent procent Neuropsycholoog Wiesje van der Flier: „Ik ben een optimist, maar er zal nooit één wonderpil zijn. Het gaat om maatwerk." foto Catharina Glogowski grootste deel thuis wonen. En dat aantal neemt alleen maar toe. Zouden we een deel van het onderzoeksgeld niet moeten gebrui ken om de zorg voor hen te verbeteren? Wanneer doe je er goed aan om met geheu genklachten naar de huisarts te gaan? Kun je zelf iets doen om het risico op alzhei- mer te verkleinen? Wiesje van der Flier en Philip Scheltens, Het alz- heimermysterie - Onderzoek naar de oorzaak en de genezing van alzheimer, Singel Uitgeverij en, 18,99 euro. 'Ooit is alzheimer te genezen' door Marte van Santen Het algemene doel is dat er in 2025 een behan deling voor alzheimer moet zijn. Gaat dat luk ken? Wetenschappers zeggen al jaren dat ze goede hoop hebben op een doorbraak. Toch heeft het alzheimeronderzoek de afgelopen dertig jaar nog weinig opgeleverd. Zal alzheimer ooit te genezen zijn? Ondertussen zijn er in Nederland een kwart miljoen mensen met dementie, die voor het 260 In Nederland lijden op dit moment ruim 260.000 mensen aan dementie. 500 Als gevolg van de vergrijzing neemt het aantal patiënten snel toe, naar meer dan een half miljoen in 2040. 690 In 2055 bereikt Nederland naar verwachting een piek van ruim 690.000 dementiepatiënten. 8 Patiënten leven gemiddeld acht jaar met de ziekte. In die tijd groeit het aantal klachten en de ernst ervan. 40 Van alle 65-plussers heeft 10 procent clementie, van mensen van 90 jaar en ouder 40 procent. 70 Meeste voorkomende vorm van dementie is alzheimer (70 procent), gevolgd door vasculaire dementie (16 procent).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8